Przyjęliśmy uchodźców. Co dalej? | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przyjęliśmy uchodźców. Co dalej?

Miasto, Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 04 marca 2022
Autor: Filip Tomasik

Informacje dotyczące zakwaterowania, pomocy medycznej, pracy oraz dostępu do edukacji dla osób uciekających do Polski przed wojną.

W związku z inwazją rosyjską na wolną Ukrainę wielu Polaków zdecydowało się przyjąć pod swój dach osoby uciekające do naszego kraju. Zapewnienie uchodźcom schronienia to dopiero początek działań mających na celu umożliwienie im funkcjonowania w naszym społeczeństwie.

Informacja dla uchodźców i osób udzielających pomocy

Na Dworcu Toruń Główny został uruchomiony punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy, którzy szukają pomocy w województwie kujawsko-pomorskim.

Punkt działa przez całą dobę i jest obsługiwany w języku polskim i ukraińskim. W godzinach nocnych, od godz. 22:00 dyżur pełnią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.
Adres mailowy punktu informacyjnego: punkt.info.uchodzcy@um.torun.pl

Uruchomiona została również ogólnopolska infolinia oraz serwis internetowy dla obywateli Ukrainy, udzielający informacji na temat możliwości uzyskania pomocy po przekroczeniu granicy i dalszego pobytu w kraju.

Informacje można uzyskać całodobowo od numerem: +48 47 721 75 75 oraz na stronie: www.ua.gov.pl.


Zakwaterowanie

Uchodźcy poszukujący schronienia w Toruniu powinni się zgłaszać do punktu recepcyjnego w hotelu Kopernik przy ul. Wola Zamkowa 16. Osoby, które przybędą do Torunia z Ukrainy, będą mogły się tam tymczasowo zatrzymać, a następnie zostaną przetransportowane do miejsc docelowych, które wskaże Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy.

Polacy poszukujący miejsc noclegowych dla osób z Ukrainy, lub zainteresowani przyjęciem takich osób pod swój dach mogą się kontaktować bezpośrednio z służbami wojewody kujawsko-pomorskiego. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego udziela informacji w języku polskim: tel. 525872771 lub 525872777, oraz ukraińskim i rosyjskim, tel: +48 52 349 74 61 i +48 52 349 78 02 (od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-22:00).

Potrzeby można również zgłaszać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie: pomagamukrainie.gov.pl

Jeżeli osobom, które przyjęły uchodźców, zabraknie artykułów pierwszej potrzeby, mogą się kontaktować z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie z prośbą o przekazanie odzieży, środków higieny i czystości, żywności czy innych niezbędnych rzeczy, umożliwiających zakwaterowanie takim osobom.


Opieka Zdrowotna

Osoby posiadające wystawione przez Straż Graniczną potwierdzenie legalnego pobytu na terytorium RP, po przekroczeniu granicy od 24 lutego br., mogą korzystać z darmowej pomocy medycznej w polskich przychodniach i szpitalach.

Poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej, a więc w porze nocnej, weekendy i święta, pomoc medyczna jest udzielana za pośrednictwem Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Z platformy można skorzystać za pośrednictwem nr tel: 800 137 200 lub poprzez wypełnienie formularza na stronie.

Bezpłatnej pomocy medycznej, w pilnych przypadkach dla wszystkich osób przybywających do Polski z Ukrainy, udzielają również placówki medyczne skupione w prywatnej Grupie LUX MED, działające na terenie całej Polski. Aby umówić się na wizytę, należy zadzwonić na numer (22) 45 87 007 lub pisząc maila na adres: ua.kontakt@luxmed.pl.

W Toruniu pomocy medycznej uchodźcom z Ukrainy udzielają przychodnie i szpitale. Mogą korzystać także z opieki nocnej i świątecznej, udzielanej przez Miejską Przychodnię Specjalistyczną. Dodatkowo lecznice Citomed 2 marca 2022 r. udostępniły dwa numery telefonów dla Ukraińców, które obsługują interesantów w ich ojczystym języku:
+48 887 070 287 oraz +48 887 076 362.

Szczepienia przeciw Covid-19

Uchodźców po przyjeździe do Polski nie obowiązuje kwarantanna związana z pandemią COVID-19. Osoby chętne mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko Covid w punktach szczepień na terenie Torunia. Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość (w tym: dowód osobisty, paszport oraz tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca - TZTC )

Więcej informacji na temat szczepien dla uchodźców na stronie


Praca

Uchodźcy poszukujący pracy powinni kontaktować się telefonicznie lub osobiście z najbliższym Urzędem Pracy. W Toruniu można zgłaszać się do Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. Szosa Chełmińska 30/32 oraz Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Mazowiecka 49A. Do dyspozycji osób z Ukrainy jest także „Zielona Linia” – tel: 19524, za pośrednictwem której można uzyskać pomoc w znalezieniu pracy.

Więcej informacji na stronie.


Edukacja

Dzieci w wieku 7-18 lat mogą nieodpłatnie uczyć się w polskich szkołach. Brak znajomości języka polskiego nie stanowi formalnej przeszkody. Uczniowie z Ukrainy mogą uczestniczyć w nieodpłatnych lekcjach języka polskiego organizowanych przez szkołę oraz zostać objęte opieką psychologiczno-pedagogiczną z związku z doświadczeniem migracyjnym.

Informacja dot. zasad zapisania dziecka do szkoły oraz praw, jakie przysługują uczniom z zagranicy w polskich szkołach w języku polskim i ukraińskim.


Pomoc prawna

Naczelna Rada Adwokacka wraz z Okręgowymi Radami Adwokackimi zorganizowała skoordynowaną bezpłatną pomoc prawną dla obywateli Ukrainy.

W Toruniu pomocy prawnej udziela adw. Stanisław Lechowicz, tel. 608 320 807, e-mail: s.lechowicz@gmail.com

 

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.