Przygotowania do HME 2021 | www.torun.pl

Przygotowania do HME 2021

Miasto, Sport
Data publikacji: 04 grudnia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu widac maskotkę Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiejatletyce Toruń 2021 w kształcie katarzynki, w tle herb Torunia

W dniach 4-7 marca 2021 roku w Toruniu mają odbyć się Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Toruń jest gotowy na te prestiżowe zawody.

O stanie przygotowań do tego ważnego wydarzenia sportowego mówiono w dniu 4 grudnia 2020 r. podczas konferencji prasowej, która odbyła się w hali Arena Toruń. To w tym obiekcie już za trzy miesiące mają się odbyć mistrzostwa.

- Decyzja o tym, że to Toruń będzie gospodarzem 36. Halowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce, zapadła w kwietniu 2018 roku w Berlinie – i od tego momentu ruszyły przygotowania – wspominał prezydent Michał Zaleski. Jak podkreślił prezydent, mamy obiekt – Arenę Toruń, który jest dedykowany tego typu wydarzeniom, o czym świadczyć może organizacja – z powodzeniem – sześciokrotnie lekkoatletycznych mistrzostw Polski juniorów, seniorów i mastersów, a także Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2015 roku i Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters w 2019 roku. Sztandarowym lekkoatletycznym wydarzeniem rozgrywanym w tym obiekcie także już od 6 lat jest międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Copernicus Cup. O tym, że Toruń jest gotowy w różnych aspektach do wydarzenia (hotele, transport, program treningów oraz plan zabezpieczenia medycznego), wypowiedziały się pozytywnie władze federacji lekkoatletycznej, które wizytowały nasze obiekty w listopadzie 2020 r.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną podejmowane są działania mające na celu zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa zarówno w hali, jak i w obiektach treningowych, jak i pobytowych. - Żyjemy wielką nadzieją, że do 4 marca dojdzie do zmniejszenia ograniczeń epidemicznych w naszym kraju w warunkach odbywania zawodów i będzie można liczyć na obecność najważniejszych – kibiców na trybunach Areny Toruń. Dzisiaj jeszcze wiemy, że te trybuny są i pozostają puste. Jednak jeżeli będziemy w całej Polsce dbali o przestrzeganie zasad związanych z ograniczeniami sanitarnymi, to jest nadzieja, że do tego pięknego sportowego wydarzenia ograniczenia zostaną zmniejszone i kibice będą mogli uczestniczyć w zawodach – mówił prezydent Michał Zaleski.

Mistrzostwa zostaną przeprowadzone w ścisłym reżimie sanitarnym, dostosowanym do aktualnej sytuacji związanej z zagrożeniem zakażeniem wirusem SARS-Cov-2. – Wszyscy zawodnicy muszą mieć przed przyjazdem wykonane badania i wyniki ujemne, Przewozimy ich następnie z lotniska osobnymi transportami tu do Torunia do hali, gdzie mają kolejne badania – dopiero po uzyskaniu wyniku ujemnego będą przewożeni do hoteli – wyjaśniał Krzysztof Wolsztyński, dyrektor generalny Halowych Mistrzostw Europy. Badania, zarówno zawodników, ich sztabów oraz wolontariusz, będą powtarzane.

Ważnym elementem wydarzeń sportowych jest maskotka. HME 2021 mają już swoją maskotkę w toruńskim klimacie – jest ona w kształcie najsłynniejszego piernika, katarzynki. Projekt wykonała toruńska artystka Monika Bojarska. – Katarzynka będzie nas promować później na innych zawodach lekkoatletycznych w tej hali, np. podczas mityngu Copernicus Cup czy halowych mistrzostw Polski, wykorzystamy ją także do naszego lokalnego współzawodnictwa sportowego powiedziała Mariola Soczyńska, dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia.

W konferencji prasowej wziął udział mistrz Europy w skoku o tyczce Paweł Wojciechowski, który jest ambasadorem HME 2021. Opowiedział o swoich przygotowaniach zarówno do tego wydarzenia, jak i do całego sezonu. Poznaliśmy także drugiego ambasadora – Marcina Lewandowskiego, Halowego Mistrza Europy w biegu na 1500 m. – Jestem bardzo dumny, że mogę pełnić tę funkcję. Będę w Toruniu bronić po raz czwarty tytułu Mistrza Europy. Prawdopodobnie będą to moje ostatnie mistrzostwa Europy, dlatego to będzie dla mnie wyjątkowa chwila – powiedział Marcin Lewandowski.

Fot. Lech Kamiński
Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.