www.torun.pl

Przybywa tras dla rowerów

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

W 2015 roku w Toruniu oddano do użytku około 13 kilometrów  tras dla rowerzystów. W sumie  rowerzyści mają do dyspozycji około 97 km kilometrów tras rowerowych, z czego  ok. 80 km stanowią  drogi rowerowe,  ok. 15 km ciągi pieszo-rowerowe, a  ok. 2 km pasy i kontrapasy rowerowe.

Infrastruktura rowerowa w Toruniu powstaje w ramach większych inwestycji drogowych oraz w ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu. W tym roku wydzielone drogi rowerowe powstały w ramach budowy II etapu Trasy Średnicowej Północnej, budowy dróg dojazdowych na osiedlu JAR, rozbudowy ul. Łódzkiej, przebudowy ulicy Gagarina i Rudackiej oraz remontów ulic: Piastowskiej, Czerwonej Drogi i Odrodzenia.  Na przebudowanym fragmencie ulicy Reja wyznaczono obustronne pasy rowerowe, a na fragmencie przebudowanej ul. Rybaki wytyczono krótki odcinek kontrapasa rowerowego. Krótki odcinek drogi rowerowej powstał także  na skwerze przy pomniku Artylerii Polskiej w obrębie placu To-Mi-To.

Infrastruktura rowerowa powstała także w ramach realizacji projektu Bit-City. Drogę rowerową wydzielono  przy ul. Skrzyńskiego oraz w obrębie placu 18 Stycznia.

W ciągu ulic Wały gen. Sikorskiego, Szumana, placu Św. Katarzyny i Warszawskiej wyznaczono pasy rowerowe oraz śluzy rowerowe, a przy dworcach kolejowych Toruń Miasto i Toruń Główny powstały zadaszone parkingi dla rowerów.

Drogi rowerowe powstają  także na fragmencie przebudowywanej obecnie Szosy Chełmińskiej (Trasa Staromostowa) i ul. Podgórnej oraz w ramach rozbudowy ul. Konstytucji 3 Maja.

W ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w roku bieżącym powstał fragment drogi rowerowej zlokalizowany po wschodniej stronie ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Kościuszki a ul. Jeśmanowicza i fragment drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Jamontta do ul. Łyskowskiego oraz przebudowany został odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Konstytucji 3 Maja na odcinku od ul. Przy Skarpie do ul. Ślaskiego.

W ramach tegorocznego budżetu rowerowego powstanie także droga rowerowa i chodnik wraz z oświetleniem wzdłuż ul. Bukowej oraz infrastruktura rowerowa w obrębie Placu To-Mi-To dzięki czemu połączone zostaną fragmenty dróg rowerowych znajdujących się w ciągu ul. Odrodzenia i ul. Przy Kaszowniku.

Infrastruktura rowerowa to także stojaki rowerowe. W 2015 r. na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg postawiono ich łącznie 109: 30 stylowych, 74 zwykłych ocynkowanych oraz 5 okrągłych, montowanych na słupkach od znaków. Stojaki zostały zamontowane w pasach drogowych i na gruntach Gminy Miasta Toruń w lokalizacjach, jakie sugerowali mieszkańcy, a także w obrębie szkół i obiektów użyteczności publicznej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Żołnierze składają wieniec biało-czerwonych kwiatów pod obeliskiem
  Miasto
  W strugach deszczu Toruń obchodził Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. To święto ustanowione na pamiątkę powołania Służby Zwycięstwu Polski.
 • Most im. Józefa Piłsudskiego
  Drogi, Miasto
  Przed nami kolejny okres nocnych prac na moście im. Józefa Piłsudskiego - pierwsze rozpoczną się z niedzieli na poniedziałek 27/28 września 2020 r. Od godz. 20:00 wprowadzony zostanie ruch wahadłowy.
 • Na zdjęciu widać jadących po torze żużlowców
  Miasto, Sport
  Apator Toruń pokonał Unię Tarnów 64:26 i tym samym zapewnił sobie awans do PGE Ekstraligi.
 • Most im. gen. Elżbiety Zawackiej, w dole płynie rzeka Wisła, w oddali widać zabudowania Torunia
  Eko, Miasto
  Co roku w czwartą niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek. W roku 2020 ten dzień przypada 27 września.
 • baner wydarzenia
  Inwestycje, Kultura
  Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września 2020 r. Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.
 • Na zdjęciu: rozpoczęcie gali Made in Toruń
  Biznes, Miasto
  25 września 2020 roku w Centrum Handlowym Toruń Plaza prezydent Torunia wręczył certyfikaty „Made in Toruń” przedstawicielom 25 firm funkcjonujących na toruńskim rynku.
 • Podczas sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących funkcjonowania miasta.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu to jeden z projektów, który był poddany konsultacjom społecznym. Jednym z oczekiwań mieszkańców było zapewnienie po obu stronach obiektu ruchu pieszego i rowerowego - i tak będzie! W przyszłym tygodniu rusza montaż nowych wsporników, dzięki którym będzie to możliwe.
 • Z okazji obchodzonego 27 września Światowego Dnia Turystyki prezydent Torunia Michał Zaleski przesyła wszystkim pracownikom branży turystycznej życzenia.
 • Do 30 listopada 2020 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2021 lub...
 • Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafiły do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce.
 • Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.