www.torun.pl

Przybywa tras dla rowerów

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 10 grudnia 2015
Autor: Sylwia Derengowska

W 2015 roku w Toruniu oddano do użytku około 13 kilometrów  tras dla rowerzystów. W sumie  rowerzyści mają do dyspozycji około 97 km kilometrów tras rowerowych, z czego  ok. 80 km stanowią  drogi rowerowe,  ok. 15 km ciągi pieszo-rowerowe, a  ok. 2 km pasy i kontrapasy rowerowe.

Infrastruktura rowerowa w Toruniu powstaje w ramach większych inwestycji drogowych oraz w ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu. W tym roku wydzielone drogi rowerowe powstały w ramach budowy II etapu Trasy Średnicowej Północnej, budowy dróg dojazdowych na osiedlu JAR, rozbudowy ul. Łódzkiej, przebudowy ulicy Gagarina i Rudackiej oraz remontów ulic: Piastowskiej, Czerwonej Drogi i Odrodzenia.  Na przebudowanym fragmencie ulicy Reja wyznaczono obustronne pasy rowerowe, a na fragmencie przebudowanej ul. Rybaki wytyczono krótki odcinek kontrapasa rowerowego. Krótki odcinek drogi rowerowej powstał także  na skwerze przy pomniku Artylerii Polskiej w obrębie placu To-Mi-To.

Infrastruktura rowerowa powstała także w ramach realizacji projektu Bit-City. Drogę rowerową wydzielono  przy ul. Skrzyńskiego oraz w obrębie placu 18 Stycznia.

W ciągu ulic Wały gen. Sikorskiego, Szumana, placu Św. Katarzyny i Warszawskiej wyznaczono pasy rowerowe oraz śluzy rowerowe, a przy dworcach kolejowych Toruń Miasto i Toruń Główny powstały zadaszone parkingi dla rowerów.

Drogi rowerowe powstają  także na fragmencie przebudowywanej obecnie Szosy Chełmińskiej (Trasa Staromostowa) i ul. Podgórnej oraz w ramach rozbudowy ul. Konstytucji 3 Maja.

W ramach realizacji Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu w roku bieżącym powstał fragment drogi rowerowej zlokalizowany po wschodniej stronie ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Kościuszki a ul. Jeśmanowicza i fragment drogi rowerowej po północnej stronie Szosy Lubickiej na odcinku od ul. Jamontta do ul. Łyskowskiego oraz przebudowany został odcinek drogi rowerowej wzdłuż ul. Konstytucji 3 Maja na odcinku od ul. Przy Skarpie do ul. Ślaskiego.

W ramach tegorocznego budżetu rowerowego powstanie także droga rowerowa i chodnik wraz z oświetleniem wzdłuż ul. Bukowej oraz infrastruktura rowerowa w obrębie Placu To-Mi-To dzięki czemu połączone zostaną fragmenty dróg rowerowych znajdujących się w ciągu ul. Odrodzenia i ul. Przy Kaszowniku.

Infrastruktura rowerowa to także stojaki rowerowe. W 2015 r. na zlecenie Miejskiego Zarządu Dróg postawiono ich łącznie 109: 30 stylowych, 74 zwykłych ocynkowanych oraz 5 okrągłych, montowanych na słupkach od znaków. Stojaki zostały zamontowane w pasach drogowych i na gruntach Gminy Miasta Toruń w lokalizacjach, jakie sugerowali mieszkańcy, a także w obrębie szkół i obiektów użyteczności publicznej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.