Przybyło drzew w Toruniu | www.torun.pl

Przybyło drzew w Toruniu | www.torun.pl

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Prawie 300 nowych drzew zostało posadzonych w 2020 roku w Toruniu. Wszystkie są wyposażone w system nawadniania.

Nowe, dorodne drzewa kilkunastu gatunków, wybranych pod kątem odporności na warunki miejskie, pojawiły się w kilkunastu lokalizacjach. 22 sztuki to nasadzenia wykonane w ramach rekompensaty za drzewa usuwane podczas prowadzonych inwestycji. Takie pojawiły się m.in. na terenie Zespołu Szkół nr 26, Przedszkola Miejskiego nr 16, Żłobków Miejskich nr 1 i 3, w rejonie ulic Włocławskiej i Zdrojowej. Kolejne 86 drzew posadzono w ramach rewitalizacji oraz wzbogacania gatunkowego terenów zieleni np. przy ul. Chmielnej, Świętopełka, Strzałowej/Artyleryjskiej i Gościnnej. 58 drzew uzupełniło szpalery w pasach drogowych, np. w ulicach: Bema, Gagarina, Zamenhofa, Kościuszki, Lelewela, Grudziądzkiej, Nieszawskiej czy PCK.

Aż 118 nowych drzew posadzono na wniosek mieszkańców, którzy wskazali swoje propozycje lokalizacji poprzez aplikację "Zielony Toruń – moje drzewo". Tu warto przypomnieć, że każde takie zgłoszenie musi być najpierw zweryfikowane przez miasto pod kątem własności terenu, na którym miałoby się pojawić drzewo, dlatego nie wszystkie propozycje mogły być uwzględnione. Jednak udało się to w przypadku: ul. M. Skłodowskiej-Curie, Konstytucji 3 Maja, Przy Skarpie, Kilińskiego, Długiej, placu ToMiTo, Ogrodowej, Reja/Krasińskiego, Gagarina, Strzałowej, Drzymały, Sczanieckiego, Dekerta, Sobieskiego, Wiązowej, Bema, PCK i terenu Przedszkola Miejskiego nr 15.

Gatunki nasadzanych najczęściej drzew to: klon czerwony, zwyczajny, polny oraz jawor, jarząb pospolity oraz szwedzki, lipa drobnolistna, szerokolistna oraz srebrzysta, brzoza brodawkowata, magnolia parasolowata, robinia akacjowa, wiśnia ozdobna, kasztanowiec czerwony oraz zwyczajny, sosna pospolita oraz czarna, wierzba płacząca, głóg pośredni, wiąz polny.

Wszystkie drzewa zostały zaopatrzone w worki do kropelkowego podlewania typu treegator, których technologia polega na powolnym uwalnianiu wody do gleby przez długi czas po jego napełnieniu, dzięki czemu drzewa są skutecznie zasilane.

Łącznie na zlecenie Biura Ogrodnika Miejskiego UMT posadzone zostały w tym roku 284 drzewa. Koszt wykonania nasadzeń i ich trzyletnia pielęgnacja to ponad 352 tys. zł zł.

Fot. Adam Zakrzewski i Sławomir Kowalski


Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.