www.torun.pl

Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty

Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.

27 września 2019 roku ogłoszono postępowanie przetargowe na odbiór odpadów komunalnych z posesji zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Toruń. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta, którą złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

- Oferta spełniała kryteria przetargu, informacje w niej zawarte były zgodne z oczekiwaniami ogłaszającego przetarg. W ogłoszeniu proponowaliśmy zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych w zabudowie wielorodzinnej i zwiększenie częstotliwości odbioru metali i tworzyw sztucznych w workach z zabudowy jednorodzinnej, w okresie letnim, od kwietnia do września, a także zwiększenie liczby pojemników do selektywnej zbiórki w zabudowie wielorodzinnej. To zwiększanie będzie stopniowe i okresowe. Obecne jest około 4 tysiące takich pojemników. W związku z wdrażaniem ustawy ta liczba będzie zwiększona do 5 tys. w przyszłym roku. W 2021 w Toruniu ma być już 6,5 tys. takich pojemnikówmówił podczas briefingu prasowego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Te czynniki oraz niezależne od podmiotu koszty główne (koszt pracy ludzkiej i koszt transportu) spowodują wzrost cen usług. Kwota przeznaczona na realizację tego zadania to 18 mln złotych. MPO złożyło ofertę o 20 tys. niższą. W poprzednich latach (2018 i 2019) koszty odbioru odpadów komunalnych z posesji zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Toruń wynosiły 15,3 mln zł.

- Porównując dwa minione lata z rokiem 2020 i 2021 widzimy, że koszty usług rosną o ok. 17 procent. Na to wpływ, zdaniem oferenta, ma wzrost minimalnej płacy z 2100 zł brutto w 2018 roku do zakładanych w 2021 roku 3000 zł brutto oraz wzrost cen paliw od ok. 5 zł na litr do 5,40 zł – dodaje Michał Zaleski - Oferta złożona przez MPO spełniała wymogi formalne, oferent zgodził się na zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów, zapewnia także wywóz śmieci w terminach zapisanych w regulaminie wywozów. Prowadzić będzie także punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w związku z czym ofertę mogliśmy uznać za możliwą do przyjęcia i tym samym w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa miedzy Miastem Toruń a MPO na wykonywanie usługi odbiór odpadów komunalnych z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021.

 Łączna kwota na wywóz odpadów na dwa najbliższe lata nie jest równo podzielona – oferent wskazał że w 2020 roku spodziewa się nieco mniejszych kosztów wywozu (prawie 8,6 mln zł), a w roku następnym większych (9,4 mln).

Niestety nie da się uniknąć podwyżki opłat, jakie mieszkańcy Torunia ponoszą za wywóz i utylizacje odpadów. One na pewno w przyszłym roku wzrosną.

- Na wysokość opłaty składa się kilka elementów składowych: koszt wywozu odpadów, koszt ich utylizacji w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Ostatecznych informacji dotyczących wzrostu cen tych usług nie mamy, prowadzimy korespondencję w tej sprawie- informuje prezydent Torunia - Za kilka tygodni będziemy mogli przedstawić, jak będą wyglądały opłaty za odbiór odpadów w tych nieruchomościach, utylizacje i opłaty łącznie wszystkie razem.

Obecnie te opłaty za wywóz i utylizacje śmierci, jakie ponoszą mieszkańcy są zróżnicowane. Jednoosobowe gospodarstwo w domku jednorodzinnym to 12 zł, w wielorodzinnej zabudowie 11. Większe czteroosobowe w domku jednorodzinnym to koszt 42 zł a w zabudowie wielorodzinnej 38 zł. Te opłaty były ustalane w 2014 roku.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • Drogi, Inwestycje
  W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.