www.torun.pl

Przetarg na odbiór odpadów rozstrzygnięty

Miasto
Data publikacji: 13 grudnia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.

27 września 2019 roku ogłoszono postępowanie przetargowe na odbiór odpadów komunalnych z posesji zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Toruń. W postępowaniu wpłynęła jedna oferta, którą złożyło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o.

- Oferta spełniała kryteria przetargu, informacje w niej zawarte były zgodne z oczekiwaniami ogłaszającego przetarg. W ogłoszeniu proponowaliśmy zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów wielkogabarytowych w zabudowie wielorodzinnej i zwiększenie częstotliwości odbioru metali i tworzyw sztucznych w workach z zabudowy jednorodzinnej, w okresie letnim, od kwietnia do września, a także zwiększenie liczby pojemników do selektywnej zbiórki w zabudowie wielorodzinnej. To zwiększanie będzie stopniowe i okresowe. Obecne jest około 4 tysiące takich pojemników. W związku z wdrażaniem ustawy ta liczba będzie zwiększona do 5 tys. w przyszłym roku. W 2021 w Toruniu ma być już 6,5 tys. takich pojemnikówmówił podczas briefingu prasowego prezydent Torunia Michał Zaleski.

Te czynniki oraz niezależne od podmiotu koszty główne (koszt pracy ludzkiej i koszt transportu) spowodują wzrost cen usług. Kwota przeznaczona na realizację tego zadania to 18 mln złotych. MPO złożyło ofertę o 20 tys. niższą. W poprzednich latach (2018 i 2019) koszty odbioru odpadów komunalnych z posesji zamieszkałych na terenie Gminy Miasta Toruń wynosiły 15,3 mln zł.

- Porównując dwa minione lata z rokiem 2020 i 2021 widzimy, że koszty usług rosną o ok. 17 procent. Na to wpływ, zdaniem oferenta, ma wzrost minimalnej płacy z 2100 zł brutto w 2018 roku do zakładanych w 2021 roku 3000 zł brutto oraz wzrost cen paliw od ok. 5 zł na litr do 5,40 zł – dodaje Michał Zaleski - Oferta złożona przez MPO spełniała wymogi formalne, oferent zgodził się na zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów, zapewnia także wywóz śmieci w terminach zapisanych w regulaminie wywozów. Prowadzić będzie także punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, w związku z czym ofertę mogliśmy uznać za możliwą do przyjęcia i tym samym w najbliższych dniach zostanie podpisana umowa miedzy Miastem Toruń a MPO na wykonywanie usługi odbiór odpadów komunalnych z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021.

 Łączna kwota na wywóz odpadów na dwa najbliższe lata nie jest równo podzielona – oferent wskazał że w 2020 roku spodziewa się nieco mniejszych kosztów wywozu (prawie 8,6 mln zł), a w roku następnym większych (9,4 mln).

Niestety nie da się uniknąć podwyżki opłat, jakie mieszkańcy Torunia ponoszą za wywóz i utylizacje odpadów. One na pewno w przyszłym roku wzrosną.

- Na wysokość opłaty składa się kilka elementów składowych: koszt wywozu odpadów, koszt ich utylizacji w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Ostatecznych informacji dotyczących wzrostu cen tych usług nie mamy, prowadzimy korespondencję w tej sprawie- informuje prezydent Torunia - Za kilka tygodni będziemy mogli przedstawić, jak będą wyglądały opłaty za odbiór odpadów w tych nieruchomościach, utylizacje i opłaty łącznie wszystkie razem.

Obecnie te opłaty za wywóz i utylizacje śmierci, jakie ponoszą mieszkańcy są zróżnicowane. Jednoosobowe gospodarstwo w domku jednorodzinnym to 12 zł, w wielorodzinnej zabudowie 11. Większe czteroosobowe w domku jednorodzinnym to koszt 42 zł a w zabudowie wielorodzinnej 38 zł. Te opłaty były ustalane w 2014 roku.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.