www.torun.pl

Przedszkole na Rubinkowie w nowym budynku

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Przedszkole na Rubinkowie

19 stycznia 2018 r. prezydent Torunia Michał Zaleski uczestniczył w otwarciu Przedszkola Miejskiego w nowym budynku na Rubinkowie przy ulicy Buszczyńskich.

Uroczyste otwarcie przedszkola w nowym obiekcie przy ulicy Buszczyńskich 11 połączono ze spotkaniem z okazji „Dnia Babci” i „Dnia Dziadka”.

- Dzisiejsze spotkanie to moment symbolicznego przekazania do użytku obiektu, który przechodził różne losy. Zdecydowaliśmy się w roku ubiegłym zainwestować tu jako miasto ponad 2 mln złotych. Powstało pięć nowiutkich sal w których dzieci mają znakomite warunki – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przedszkole powstało w miejscu budynku dawnej Szkoły Podstawowej Nr 26. Obiekt przestał pełnić swoją dotychczasową funkcję od czasu, gdy miasto przeniosło szkołę na Bielany do budynku przy ul. Fałata (po zlikwidowanym Zespole Szkół Nr 22). W nowej siedzibie, niepełnosprawne dzieci uczęszczające do SP 26 zyskały dużo więcej miejsca i lepsze warunki do nauki i rehabilitacji.

- Zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach w Toruniu w ostatnich latach istotnie wzrosło. Przypomnę, że jesteśmy teraz zobowiązani stworzyć oddziały dla dzieci z czterech roczników, a więc dla 3-latków, 4,5 i 6-latków. Za tym zapotrzebowaniem nadążamy, tworząc takie warunki, jak w tym budynku – dodał prezydent Zaleski.

Budynek na  Rubinkowie został zaadaptowany na 5-oddziałowe przedszkole dla około 120 dzieci: 4 oddziały po 25 dzieci i 20 w grupie integracyjnej. Obiekt przeszedł remont kapitalny i termomodernizację. Wymieniane zostały posadzki, wewnątrz postawiono nowe ścianki działowe, ma nową elewację, windę i zagospodarowane otoczenie.     

Całkowity koszt prac wykończeniowych, które zakończono we wrześniu 2017 roku wyniósł ponad 2 mln zł. Wykonawcą robót była toruńska firma FUH Instal System.

Jako symboliczny prezent, prezydent Torunia złożył na ręce dyrektorki przedszkola, Małgorzaty Czekały – zestaw edukacyjny do nauki języka angielskiego.

- Inne rozbudowywane w Toruniu przedszkola w 2018 r. to Przedszkole Miejskie Nr 17, które powiększy się o cztery oddziały, czyli o 100 miejsc oraz Przedszkole Miejskie Nr 8, które zyska dwa nowe oddziały - 50 dodatkowych miejsc. Miasto zakończy również budowę nowego przedszkola na tzw. osiedlu „Jar”. Powstanie tam aż 10 oddziałów przedszkolnych co oznacza, że będzie w nim miejsce dla 250 dzieci - powiedziała uczestnicząca w uroczystości dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia,  Anna Łukaszewska.

fot. Wojciech Szabelski

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.