www.torun.pl

Przedszkole na Rubinkowie w nowym budynku

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2018
Autor: Sylwia Mularczyk
Przedszkole na Rubinkowie

19 stycznia 2018 r. prezydent Torunia Michał Zaleski uczestniczył w otwarciu Przedszkola Miejskiego w nowym budynku na Rubinkowie przy ulicy Buszczyńskich.

Uroczyste otwarcie przedszkola w nowym obiekcie przy ulicy Buszczyńskich 11 połączono ze spotkaniem z okazji „Dnia Babci” i „Dnia Dziadka”.

- Dzisiejsze spotkanie to moment symbolicznego przekazania do użytku obiektu, który przechodził różne losy. Zdecydowaliśmy się w roku ubiegłym zainwestować tu jako miasto ponad 2 mln złotych. Powstało pięć nowiutkich sal w których dzieci mają znakomite warunki – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przedszkole powstało w miejscu budynku dawnej Szkoły Podstawowej Nr 26. Obiekt przestał pełnić swoją dotychczasową funkcję od czasu, gdy miasto przeniosło szkołę na Bielany do budynku przy ul. Fałata (po zlikwidowanym Zespole Szkół Nr 22). W nowej siedzibie, niepełnosprawne dzieci uczęszczające do SP 26 zyskały dużo więcej miejsca i lepsze warunki do nauki i rehabilitacji.

- Zapotrzebowanie na miejsca w przedszkolach w Toruniu w ostatnich latach istotnie wzrosło. Przypomnę, że jesteśmy teraz zobowiązani stworzyć oddziały dla dzieci z czterech roczników, a więc dla 3-latków, 4,5 i 6-latków. Za tym zapotrzebowaniem nadążamy, tworząc takie warunki, jak w tym budynku – dodał prezydent Zaleski.

Budynek na  Rubinkowie został zaadaptowany na 5-oddziałowe przedszkole dla około 120 dzieci: 4 oddziały po 25 dzieci i 20 w grupie integracyjnej. Obiekt przeszedł remont kapitalny i termomodernizację. Wymieniane zostały posadzki, wewnątrz postawiono nowe ścianki działowe, ma nową elewację, windę i zagospodarowane otoczenie.     

Całkowity koszt prac wykończeniowych, które zakończono we wrześniu 2017 roku wyniósł ponad 2 mln zł. Wykonawcą robót była toruńska firma FUH Instal System.

Jako symboliczny prezent, prezydent Torunia złożył na ręce dyrektorki przedszkola, Małgorzaty Czekały – zestaw edukacyjny do nauki języka angielskiego.

- Inne rozbudowywane w Toruniu przedszkola w 2018 r. to Przedszkole Miejskie Nr 17, które powiększy się o cztery oddziały, czyli o 100 miejsc oraz Przedszkole Miejskie Nr 8, które zyska dwa nowe oddziały - 50 dodatkowych miejsc. Miasto zakończy również budowę nowego przedszkola na tzw. osiedlu „Jar”. Powstanie tam aż 10 oddziałów przedszkolnych co oznacza, że będzie w nim miejsce dla 250 dzieci - powiedziała uczestnicząca w uroczystości dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia,  Anna Łukaszewska.

fot. Wojciech Szabelski

 

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.