Przedszkole Miejskie nr 13 świętowało urodziny Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Przedszkole Miejskie nr 13 świętowało urodziny Kopernika

Miasto
Data publikacji: 21 lutego 2023
Autor: Paula Gałązka
Przedszkole Miejskie Nr 13 świętowało urodziny Kopernika

Przedszkole Miejskie nr 13 im. Mikołaja Kopernika w sposób szczególny uczciło 550. rocznicę urodzin patrona przedszkola Mikołaja Kopernika.

16 lutego 2023 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego dyrektor przedszkola Anna Matczak odebrała z rąk prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Marcina Czyżniewskiego Medal Okolicznościowy w dowód uznania i wdzięczności za wkład w pielęgnowanie dziedzictwa kopernikańskiego.

Dnia 18 lutego w przedszkolu we współpracy z Urzędem Miasta Torunia zostało zorganizowane Ogólnopolskie Forum Metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego na temat: Holistyczne podejście do edukacji i wychowania w świetle dokonań Mikołaja Kopernika. Forum zostało objęte patronatem Kujawsko – Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Torunia. Patronat medialny objęło TVP Bydgoszcz. W forum uczestniczył zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia Anna Łukaszewska. Wykład inauguracyjny na temat "Kiedy i w jakich okolicznościach Toruń stał się miastem Kopernika" wygłosił dr hab. Zbigniew Girzyński, prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dr Zuzanna Jastrzębska – Krajewska zaprezentowała natomiast wykład "Kompetencje przyszłości – jak skutecznie rozwijać od przedszkola".

W części warsztatowej poruszone zostały kwestie wychowania kosmicznego w pedagogice Montessori, które omówiła dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 106 w Łodzi Joanna Matczak wraz z nauczycielem Panią Barbarą Lauba. Pani Justyna Matela, kierownik kustosz działu edukacyjnego Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprezentowała wyzwania edukacyjne w Domu Mikołaja Kopernika.

Forum było okazją do podsumowania Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię", którego autorkami są nauczycielki Przedszkola Miejskiego nr 13 Pani Iwona Ziółkowska i Pani Katarzyna Kilanowska. Podczas forum zastępca prezydenta Torunia Adrian Mól wręczył nagrody laureatom ogólnopolskich konkursów realizowanych w ramach projektu. Nagrody zostały ufundowane przez Urząd Miasta Torunia.

Dyrektor Wydziału Edukacji Anna Łukaszewska w swoim wystąpieniu podsumowała Ogólnopolskie Forum Metodyczne dla nauczycieli wychowania przedszkolnego, które było inspiracją do dalszych działań edukacyjnych oraz okazją do wymiany doświadczeń.

18 lutego dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 uczestniczyły w paradzie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w ramach imprezy urodzinowej pod hasłem "Party Kopernika".  

20 lutego w Przedszkolu Miejskim nr 13 im. Mikołaja Kopernika odbyły się uroczyste obchody urodzin patrona przedszkola. W uroczystości uczestniczyła Pani Jolanta Kowalewska, starszy wizytator Kuratorium Oświaty oraz dr Elżbieta Wieczór z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzieci zaprezentowały programy artystyczne, wspólnie ośpiewały hymn przedszkola. Dla całej społeczności przedszkolnej zostały przygotowane urodzinowe torty. 

fot. PM nr 13

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.