Przedsiębiorcy zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przedsiębiorcy zwolnieni z opłat za sprzedaż alkoholu

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2021
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: kieliszki z winem

30 stycznia 2021 roku podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Torunia radni jednogłośnie przyjęli projekt uchwały, który zwalnia przedsiębiorców prowadzących działalność gastronomiczną z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych w miejscu prowadzenia działalności.

26 stycznia 2021 roku weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Znowelizowane przepisy dają możliwość zwolnienia przedsiębiorców z branży gastronomicznej z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych. 30 stycznia zwołano nadzwyczajnie posiedzenie Rady Miasta Torunia, podczas którego przedłożono radnych projekt uchwały.

- Natychmiast po opublikowaniu ostatniej wersji ustawy rozpoczęliśmy analizować możliwe rozwiązania. Doszliśmy do jednego wniosku – musimy przyjąć uchwałę prawa miejscowego, aby toruńscy przedsiębiorcy mogli skorzystać z tej formy pomocymówił podczas nadzwyczajnej sesji prezydent Michał Zaleski.

Ze zwolnienia z opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych skorzystają przedsiębiorcy prowadzący 266 lokali gastronomicznych.

- Na podstawie oświadczeń, które przedsiębiorcy złożyli za ubiegły rok wynika, że zwolnienie z opłat za sprzedaż napojów alkoholowych wygeneruje zmniejszenie wpływów do budżetu Gminy Miasta Toruń o ok. 850 tys. złwyjaśniła dyrektor Biura Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia Katarzyna Błądek-Mikołajczyk.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę. Ze względu na czas wejścia w życie znowelizowanej ustawy, nie jest możliwe aby weszła ona w życie przed 31 stycznia 2021 roku – kiedy mija termin uiszczenia pierwszej raty opłat za sprzedaż napojów alkoholowych. Przepisy przewidują jednak możliwość wejścia w użycie ustawionego przepisu wcześniej niż przed upływem 14 dni od ogłoszenia aktu w dzienniku urzędowym oraz nadania mu mocy wstecznej, jeśli zasady demokratycznego państwa prawa nie stoją na przeszkodzie – dzięki tej regulacji prawnej przedsiębiorcy, którzy już uiścili opłatę za bieżący rok otrzymają jej zwrot.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami. Kiedy tylko ustalimy właściwy numer rachunku bankowego, pieniądze zostaną zwrócone – dodała dyrektor Błądek-Mikołajczyk.

W celu prawidłowej identyfikacji numeru rachunku bankowego, na jaki ma być dokonany zwrot pieniędzy, przedsiębiorcy są proszeni o wypełnienie i przesłanie informacji, zgodnie z załączonym wzorem.


Do pobrania:

Informacja do zwrotu opłaty – kliknij, aby pobrać.

Dokument, podpisany przez osoby upoważnione do reprezentacji przedsiębiorcy, należy złożyć lub przesłać drogą pocztową do Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia  przy ul. Szosa Chełmińska 27. Dokument można także przesłać elektronicznie poprzez platformę e-puap lub złożyć do skrzynek podawczych w  budynkach Urzędu Miasta.

Referat Działalności Gospodarczej Wydziału Obsługi Mieszkańców czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30.

Treść przyjętej uchwały można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej - kliknij tutaj, aby przejść do strony w BIP-ie.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.