Projekt zmian w opłatach za żłobki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Projekt zmian w opłatach za żłobki

Miasto
Data publikacji: 09 grudnia 2021
Autor: Małgorzata Litwin
Rysunki z dziećmi odbijające się w lustrach w żłobku

Na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia radni rozpatrzą dwa projekty uchwał dotyczące opłat za pobyt dzieci w żłobkach miejskich i dotacji celowej dla żłobków niepublicznych.

- Budżet państwa uruchomił nowy system wsparcia organizacji i finansowania opieki żłobkowej w Polsce. W ramach tego systemu wprowadzono dwa rodzaje świadczeń służących pokryciu wydatków związanych z opieką nad dzieckiem oraz jedno świadczenie o szerszym zakresie niż tylko zaspokajanie potrzeb dziecka dotyczących opieki - mówi skarbnik miasta Magdalena Flisykowska.W związku z pojawieniem się dodatkowego źródła środków publicznych z budżetu państwa, pozwalających nieco odciążyć finansowo samorząd, widzimy potrzebę zreformowania całego systemu finansowania opieki żłobkowej w Toruniu. Chcemy, by system ten służył wsparciu tych rodziców, którzy najbardziej potrzebują takiej pomocy.

W Toruniu jest obecnie 2220 miejsc łącznie w żłobkach publicznych i niepublicznych, z tego 1716 miejsc jest wykorzystanych (1214 w żłobkach prywatnych i 502 w żłobkach publicznych). 504 miejsca w żłobkach prywatnych są wolne. To oznacza, że dla wszystkich dzieci, których rodzice są zainteresowani umieszczeniem ich w żłobku, taka opieka jest w Toruniu zapewniona.

Z kwoty 1325 zł, czyli aktualnego miesięcznego kosztu utrzymania dziecka w żłobku miejskim, rodzic pokrywa 267 zł. W żłobku prywatnym średni miesięczny koszt pobytu dziecka wynosi obecnie 1000 zł (dane w oparciu o system Empatia), z czego 400 zł to dotacja celowa gminy, a pozostałe 600 zł jest  pokrywane przez rodzica oraz ewentualnie przez środki budżetu państwa z programu Maluch+ i środki unijne, o ile osoby prowadzące dany żłobek o takie dodatkowe środki zabiegają. Rodzic dziecka w żłobku niepublicznym płaci więc maksymalnie 600 zł (przy założeniu średniej opłaty 1000 zł).

- Docelowo system dopłat do opieki żłobkowej w Toruniu chcielibyśmy skierować do rodziców, (a nie placówek - przyp aut.), urealniać w przyszłości opłaty za żłobki, natomiast wspomagać tych, którym pomoc ze środków publicznych (samorządowych czy państwowych) jest najbardziej potrzebna ze względu na np. niski status materialny czy inne problemywyjaśnia Magdalena Flisykowska.

Rok 2022 ma być w Toruniu rokiem przejściowym, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w finansowaniu opieki żłobkowej, dlatego, że wspomniane pieniądze z budżetu państwa, należne od stycznia przyszłego roku, ze względu na procedury są spodziewane najwcześniej w  kwietniu 2022. Miasto chce też dać placówkom niepublicznym czas na przygotowanie się do zmian. Dlatego w przyszłym roku nadal zamierza wspierać finansowo opiekę w żłobkach prywatnych, kierując tę pomoc do wszystkich rodziców, niezależnie od ich statusu materialnego.

Według projektu dopłata z gminy wyniesie 150 zł miesięcznie na dziecko w placówce niepublicznej, przy czym w pierwszych trzech miesiącach roku 2022 będzie wynosiła 400 zł jako dotacja dla podmiotu prowadzącego żłobek, zmaleje do zera po uruchomieniu środków z budżetu państwa (w założeniu od kwietnia), i ponownie pojawi się od września 2022, ale już w kwocie 150 zł na dziecko, wypłacanej bezpośrednio rodzicom, a nie placówce żłobkowej. W skali roku pomoc miasta dla rodziców dzieci w placówkach niepublicznych wyniesie więc 1800 zł na dziecko.

Po uwzględnieniu kwoty 400 zł z budżetu państwa, w żłobkach miejskich opłata dla rodziców zmniejszy się realnie z obecnych 267 zł do 210 zł (mniej o 57 zł), natomiast w  żłobkach prywatnych ze średnio 600 zł do 550 zł (mniej o 50 zł). Finalnie rodzice w obu typach placówek powinni płacić więc za dziecko mniej niż do tej pory. Kalkulacje te przewidują około 10 proc. wzrost kosztów opieki żłobkowej.

Warto tu dodać, że Toruń należy do samorządów, które od lat z własnej inicjatywy wspierały rodziców dzieci w wieku żłobkowym i przedsiębiorców prowadzących miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Wsparcie w formie dotacji do pobytu maluchów w placówkach niepublicznych w tym roku wynosi 400 zł na dziecko miesięcznie (500 zł na dziecko z niepełnosprawnością).

Obejrzyj prezentację dotyczącą planowanych zmian w finansowaniu opieki żłobkowej w Toruniu (pdf)


Projekty uchwał, które będą rozpatrywane na najbliższej sesji Rady Miasta Torunia 16 grudnia 2021 r.:

Przejdź do projektu uchwały RMT w sprawie opłat za pobyt dziecka w żłobku utworzonym przez Gminę Miasta Toruń (pdf)

Przejdź do projektu uchwały RMT w sprawie określenia wysokości dotacji celowej dla niepublicznych podmiotów prowadzących żłobki na obszarze Gminy Miasta Toruń (pdf)

Fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.