www.torun.pl

Programy naprawcze przyjęte

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Radni zatwierdzili programy naprawcze trzech toruńskich jednostek medycznych.

Programy naprawcze dotyczą: Miejskiej Przychodni Specjalistycznej, Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego im. ks. Jerzego Popiełuszki i Specjalistycznego Szpitala Miejskiego. Wszystkie trzy zostały jednogłośnie przyjęte przez Radę Miasta Torunia podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 r.

Placówki te wykazały straty za rok 2017: ponad 8,3 mln zł – Specjalistyczny Szpital Miejski, 231 tys. zł – Miejska przychodnia Specjalistyczna, 160,5 tys. zł – Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy. W przypadku szpitala była to strata powyżej kosztów amortyzacji, w związku z czym Gmina Miasta Toruń pokrywała tę stratę w wysokości 3,4 mln zł. W przypadku pozostałych placówek Gmina nie miała tego obowiązku.

- Trzy elementy wpłynęły na pogorszenie sytuacji finansowej szpitala i znacznie powiększoną stratę - wzrost wynagrodzeń, wzrost kosztów leków i wzrost diagnostyki zlecanej na zewnątrz - wyjaśniała Krystyna Zaleska, dyrektor Specjalistycznego Szpitala Miejskiego.

Przedstawione programy naprawcze zawierają projekty przeciwdziałające powstawaniu straty. Przykładowo w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim realizowane są nowe zadania, jak utworzenie nowych jednostek, tj. oddziału przeszczepu szpiku, udarowego, pracowni badań mononuklearnych oraz zwiększenia łóżek na oddziale intensywnej terapii. W programie znalazła się też termomodernizacja szpitala, która ma wpłynąć na niższe koszty utrzymania. Z kolei w Zakładzie Pielęgnacyjno-Opiekuńczym planowane jest zwiększenie o 30 liczby miejsc, dzięki czemu koszty stałe rozłożą się na większą liczbę pacjentów, jak również wzrośnie finansowanie z NFZ.

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach feryjnych.