Program współpracy z NGO przyjęty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Program współpracy z NGO przyjęty

Miasto
Data publikacji: 19 listopada 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: ekran komputera z aktywnymi użytkownikami aplikacji podczas zdalnej sesji Rady Miasta Torunia

19 listopada 2020 roku radni przyjęli program współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi na rok 2021. Na realizacją zadań objętych programem przeznaczonych zostanie ponad 34 mln złotych.

Program został przygotowany na podstawie przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W programie współpracy z NGO-ami na rok 2021, ze względu na pandemię COVID-19, pojawił się zapis dotyczący racjonalizacji wydatków i niezaciągania zobowiązań finansowych w sytuacji, gdy kontynuacja lub realizacja zadania będzie niemożliwa oraz informowania gminy o zagrożeniu wykonania umowy dotacyjnej. W programie wprowadzono także zapis dotyczący uwzględniania, w miarę możliwości, aspektów społecznych w postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych - ta tematyka będzie uwzględniana w dokumentach i procedurach wewnętrznych związanych z zamówieniami.

Na wspieranie zadań realizowanych przez organizację pozarządowe  w ramach programu przeznaczono ponad 34 mln złotych. Projekt określa trzy grupy zadań priorytetowych, które będą wspieranie w ramach programu.

I grupa obejmuje zadania z zakresu:
- ochrony i promocji zdrowia,
- pomocy społecznej.
- wspierania osób z niepełnosprawnościami,
- wspierania osób starszych, w szczególności niezdolnych do samodzielnej egzystencji,
- profilaktyki uzależnień i i przeciwdziałania patologiom społecznym,
- wspierania rodziny,
- bezpieczeństwa,
- ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego, edukacji mającej na celu wyrabianie prawidłowych postaw wobec środowiska i przyrody ożywionej.

II grupa to zadania wspierające dzieci i młodzież (w tym wspieranie edukacji i wychowania) oraz działania na rzecz ożywienia gospodarczego i przeciwdziałania pogłębiania się kryzysu ekonomicznego (promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy oraz wspierania rozwoju gospodarczego, w tym rozwoju przedsiębiorczości).

III grupa to zadania, które realizowane będą w miarę możliwości finansowych Gminy Miasta Toruń w 2021 roku, przy uwzględnieniu obowiązujących życia publicznego. Będą one dotyczyły:
- kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji, podtrzymywania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, promocji osiągnięć kulturalnych Torunia,
- turystyki i krajoznawstwa, w tym promocję marki Toruń w kraju i za granicą,
- rozwoju sportu i upowszechnienia rekreacji i kultury fizycznej,
- wspierania organizacji pozarządowych poprzez dofinansowanie wkładu własnego do projektów realizujących zadania własne gminy, finansowanych z funduszy Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych oraz z funduszy krajowych,
- wspierania rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych,
- wspierania macierzyństwa i rodzicielstwa,
- nieodpłatnego poradnictwa prawnego,
- rewitalizacji.

Program powstał w procedurze partycypacji i był konsultowany z Radą Pożytku Publicznego, które pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Radni jednogłośnie przyjęli projekt wraz z autopoprawką.

Uchwała wraz z autopoprawką można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej – aby przejść do strony w BIP-ie kliknij tutaj.

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.