www.torun.pl

Program wspierania przedsiębiorczości

Miasto
Data publikacji: 25 października 2013
Autor: Magdalena Krzyżanowska

Toruń miastem przyjaznym lokalnym przedsiębiorcom, aktywnym centrum kongresowym oraz dobrym miejscem do inwestowania w nowoczesne usługi to cele strategiczne przyjętego przez radnych „Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020”.

Na 47. sesji radni przyjęli „Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020”. Program będzie służył realizacji działań sprzyjających rozwojowi przedsiębiorczości w naszym mieście i ułatwieni powstawanie w mieście nowych firm. Ma przyczynić się też do zwiększenia aktywności absolwentów szkół w podejmowaniu decyzji o pracy na własny rachunek.

„Program wspierania przedsiębiorczości w Toruniu na lata 2014-2020” jest zgodny ze Strategią Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 w zakresie rozwoju lokalnych instytucji otoczenia biznesu, rozwoju zasobów ludzkich, promocji gospodarczej Torunia i wsparcia innowacyjnych działań na rzecz gospodarki opartej na wiedzy.

Program obejmuje 3 cele strategiczne:

 • Toruń - miastem przyjaznym lokalnym przedsiębiorcom;
 • Toruń - aktywnym centrum kongresowym;
 • Toruń - dobrym miejscem do inwestowania w nowoczesne usługi.

Cele strategiczne podzielono na cele operacyjne, a każdy cel operacyjny opisano z kolei pod względem działań do realizacji oraz przewidywanych rezultatów. Działania te skierowane są do:

 • przedsiębiorców działających lub zamierzających rozpocząć działalność na terenie miasta,
 • osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą,
 • organizacji pracodawców i przedsiębiorców, pracowników, samorządów zawodowych i gospodarczych,
 • instytucji otoczenia biznesu, jednostek naukowo – badawczych oraz uczelni wyższych,
 • uczniów i studentów.

Przed opracowaniem Programu przygotowano Diagnozę przedsiębiorczości w Toruniu, uwzględniając zmiany, które zaszły od ostatniego Planu. Wyniki diagnozy ukazują cele strategiczne i operacyjne oraz analiza SWOT.

Program na etapie powstawania konsultowany był z instytucjami otoczenia biznesu oraz z toruńskimi uczelniami wyższymi. We wrześniu br. za pośrednictwem strony Urzędu Miasta Torunia przeprowadzono zaś konsultacje społeczne dotyczące projektu Programu. Znaczna część zgłoszonych uwag została uwzględniona. Dokument wpisuje się w zapisy ujęte w strategiach wyższego rzędu, tj. Strategię Rozwoju Miasta Torunia do roku 2020 oraz ponadto Strategię Rozwoju Kultury Miasta Torunia do roku 2020, Strategię Rozwoju Turystyki dla miasta Torunia do 2020 roku. Jest również ściśle powiązany z „Miejskim programem promocji zatrudnienia i aktywizacji lokalnego rynku pracy Torunia na lata 2014 – 2020”.

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • Na zdjęciu: mężczyzna na boisku do siatkówki plażowej odbijający piłkę
  Sport
  W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Przytulona para na tarasie widokowym nad Wisłą
  Kultura, Miasto, Sport
  Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".
 • Przypominamy, że dzisiaj (6.08) od godz. 21.00 do jutra (7.08) do godz. 5.00 na remontowanym moście Piłsudskiego w Toruniu obowiązywał będzie ruch wahadłowy.
 • O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.