Program rozwoju komunikacji rowerowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Program rozwoju komunikacji rowerowej

Drogi, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
W Toruniu powstaną nowe ścieżki rowerowa

Podczas lipcowej sesji toruńscy radni zagłosują nad przyjęciem „Programu rozwoju komunikacji rowerowej w Toruniu”. Zakłada on, że na terenie miasta powstaną nowe ścieżki rowerowe – mają one mieć łączną długość 270 km.

Program nie ma cezury czasowej, ma być realizowany przez wiele lat. Jego wynikiem ma być powstanie spójnej, atrakcyjnej, komfortowej, bezpiecznej i wygodnej sieci dróg rowerowych.

- Od kilku lat sieć dróg rowerowych na terenie Torunia jest systematycznie rozbudowywana, w tej chwili na terenie miasta istnieją drogi dla rowerzystów o łącznej długości 104 km. Infrastruktura rowerowa w mieście to 134 km. Docelowo sieć dróg rowerowych ma być jeszcze dłuższa – zakładamy, że powinna wynieść 270 kmprzyznaje prezydent Torunia Michał Zaleski.

Do projektu uchwały, która zostanie przedłużona radnym na najbliższej sesji, dołączony został Plan budowy rok rowerowych na lata 2021-2023. Zakłada on, że na realizację tego zadania miasto przeznaczy:

- 1 mln zł w roku 2021,

- 1,5 mln zł w roku 2022,

- 2 mln zł w roku 2023.

Pieniądze potrzebne do zrealizowana zamierzeń programu będą pochodziły z Programu Budowy Dróg Lokalnych – zmniejszone zostaną środki na inne przedsięwzięcia w ramach PBDL.

fot. Adam Zakrzewski

Planowany przebieg tras rowerowych

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.