Program opieki nad zwierzętami przyjęty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Program opieki nad zwierzętami przyjęty

Eko, Miasto
Data publikacji: 12 maja 2022
Autor: Magdalena Winiarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu: dwa białe psy bawią się

Podczas 42. sesji radni przyjęli Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Toruniu na rok 2022.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności, zgodnie z z art. 11 a ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2020 r., poz. 638), jest corocznie uchwalany przez gminę. W 2022 roku na jego realizację jest przeznaczona w budżecie miasta kwota w wysokości 1 551 810 zł. To blisko pół miliona złotych więcej niż w roku 2021.

Wśród zadań wskazanych w programie do realizacji jest utrzymywanie Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu przy ul. Przybyszewskiego 3, opieka nad wolno żyjącymi kotami we współpracy z organizacjami społecznymi, odławianie bezdomnych zwierząt na podstawie zgłaszanych interwencji i umieszczanie ich w schronisku lub we wskazanym gospodarstwie rolnym w Grabowcu oraz obligatoryjną sterylizację bądź kastrację zwierząt, a także zapewnienie całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Są to działania prowadzone przez Gminę Miasta Toruń od wielu lat.

Dodatkowo, informacje dotyczące zwierząt znalezionych, których właściciel jest nieznany, będą zamieszczane w Biuletynie Informacji Publicznej Gminy Miasta Toruń.

Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności w Toruniu dotyczy przede wszystkim psów i kotów. W roku 2021 przyjęto do toruńskiego schroniska 928 psów i 787 kotów (w 2020 r. 853 psów i 745 kotów). Wszystkie zwierzęta adoptowane ze schroniska są czipowane - w roku 2021 mikroczipem oznakowano 506 psów i 594 kotów (w 2020 r. 465 psy i 491 koty). Ważnym elementem programu jest poszukiwanie właścicieli dla bezdomnych zwierząt m.in. poprzez stronę internetową schroniska, portale z ogłoszeniami, media oraz współdziałanie z organizacjami społecznymi. W ten sposób w 2021 roku uzyskano wysoki procent adopcji, który wyniósł 92,94% dla psów i 76,46% dla kotów (w roku 2020 do adopcji oddano 95,83% dla psów i 87,81% kotów).

Fot. Pixabay

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.