Profilaktyka po czterdziestce | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Profilaktyka po czterdziestce

Miasto
Data publikacji: 03 lipca 2021
Autor: Filip Tomasik

Dwa nowe rządowe programy prozdrowotne: Profilaktyka 40 PLUS oraz zniesienie limitów do specjalistów zostały oficjalnie uruchomione w Toruniu. W ramach wojewódzkiej inauguracji, 3 lipca 2021 r. na placu Muzeum Etnograficznego torunianie mogli skorzystać z badań i konsultacji lekarskich.

Głównym celem programu „Profilaktyka 40 PLUS” jest ocena organizacji i efektywności objęcia pacjentów od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych. Trzeba zauważyć, że w związku z pandemią koronawirusa profilaktyka chorób znacznie spadła z powodu m.in. obniżonej zgłaszalności do lekarzy w 2020 r. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy. Profilaktyka jest także przygotowaniem do walki z pandemią.

W wydarzeniu na placu Muzeum Etnograficznego wziął udział zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski, który przywitał uczestników i przypomniał, jak ważną rolę pełni właściwa profilaktyka i wnikliwa troska o własne zdrowie.

W ramach wojewódzkiej inauguracji programu osoby 40+ mogły skorzystać z badań profilaktycznych i konsultacji lekarskich. Osoby zainteresowane mogły mi.in. zbadać ciśnienie, krew lub wykonać mammografię. Dodatkowo przy Placu Teatralnym 2 przygotowano możliwość oddania krwi i uzyskania karty EKUZ. Na miejscu czekali również doradcy oferujący pomoc z zakresu zakładania profilu zaufanego i Internetowego Konta Pacjenta,

Wydarzenie zostało zorganizowane przez NFZ we współpracy z prezydentem Torunia Michałem Zaleskim.

 

Kliknij w obrazek, aby powiększyć

Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą skorzystać osoby od 40 roku życia. Liczy się rok urodzenia, a nie dzień urodzin. W tym roku do programu mogą zgłaszać się pacjenci urodzeni w 1981 roku i starsi.

Do programu pilotażowego kwalifikują się osoby, które odpowiedzą na pytania ankietowe programu pilotażowego za pośrednictwem infolinii 22 735 39 53 lub Internetowego Konta Pacjenta.

Na podstawie ankiety zostaną ocenione czynniki ryzyka. Świadczenia opieki zdrowotnej będą udzielane na podstawie skierowania w postaci elektronicznej wystawionego przez system.

Każdy uprawniony będzie mógł skorzystać z pakietu badań diagnostycznych w punkcie, który będzie realizował program „Profilaktyka 40 PLUS”. Wystarczy, że zgłosi się do placówki z dowodem osobistym. Jednocześnie uprawnieni będą mieli prawo wyboru świadczeniodawcy spośród podmiotów, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację programu.

Z jakich badań można skorzystać?

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego. Wykaz badań znajduje się na stronie, do której link powyżej Państwu przekazałam,

Do swoich wyników pacjenci będą mieli dostęp:

  • na Internetowym Koncie Pacjenta
  • bezpośrednio w placówce
  • u swojego lekarza POZ

Jeżeli wyniki nas zaniepokoją, to powinniśmy zgłosić się do swojego lekarza POZ celem ustalenia dalszej ścieżki diagnostycznej i leczniczej.

W razie pytań dotyczących zasad programu Profilaktyka 40 PLUS można skontaktować się z pracownikami K-P OW NFZ pod numerem 56 658 26 08 od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.

Zniesienie limitów u lekarzy specjalistów

W celu zwiększenia dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej od 1 lipca zostają zniesione limity na leczenie przez lekarzy specjalistów. Obecnie będzie to standard, który wdrożony zostanie, aby pomóc Polakom w odbudowie zdrowia po pandemii koronawirusa. Środki na ten cel są zabezpieczone w K-P OW NFZ.

Kliknij i dowiedz się więcej o programie Profilaktyka 40 PLUS

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.