Probaltica 2015 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Probaltica 2015

Artystów występujących na tym festiwalu łączy położenie ich krajów nad tym samym morzem. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica od 22 lat pokazuje również, że wspólne koncertowanie zbliża i pomaga znosić podziały.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się jak zawsze 1 maja, a zakończy później niż zazwyczaj, bo aż 1 czerwca. Przez ten czas melomani wysłuchają piętnastu koncertów. Jak zawsze możemy się spodziewać bardzo różnorodnych propozycji muzycznych. Będą więc spotkania kameralne i z udziałem dużych orkiestr. Usłyszymy muzykę z różnych epok. Festiwal jest też niepowtarzalną okazją do zetknięcia z kompozycjami ciekawych, a często nieznanych szerzej twórców z państw goszczących w Toruniu. PROGRAM

Nadbałtyckie pochodzenie artystów występujących na festiwalu stanowi regułę, jednak w tym roku będą od niej drobne odstępstwa. Dotyczy to pierwszych festiwalowych koncertów, w których wezmą udział nasi sąsiedzi z Ukrainy. To ze strony organizatorów wyraz solidarności z będącymi w trudnej sytuacji sąsiadami. Na inaugurację 1 maja w Dworze Artusa wystąpi więc Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Volodymyra Syvokhipa. Tradycje tego zespołu sięgają XIX w., a jego powołanie wiąże się z osobą Franza Ksawerego Mozarta, najmłodszego z synów Wolfganga Amadeusza. Solistą koncertu będzie młody wirtuoz skrzypiec Aleksander Bożyk, zwany Paganinim z Ukrainy,  laureat konkursu „Ukraina ma talent”. Artysta równie dobrze czuje się w repertuarze klasycznym, co grając w semi-rockowym zespole Bożyk Band. W wykonaniu tych znakomitych muzyków usłyszymy Koncert skrzypcowy nr 7 M. Skoryka, a także utwory S. Prokofieva, B. Latoszynskiego i Z. Noskowskiego.

Komu mało będzie muzyki w wykonaniu Aleksandra Bożyka, będzie mógł posłuchać artysty 2 maja na Rynku Staromiejskim. Tym razem wystąpi on z zespołem smyczkowym, a zabrzmią utwory A. Vivaldiego, J. Brahmsa, K. Gardella, M. Skoryka, R. Lovlanda, V. Montiego, H. Zimmera oraz własne skrzypka. Ten koncert poprzedzony zostanie inscenizacjami związanymi z obyczajami flisackimi, gdyż grający na skrzypcach flisak, który muzyką wyprowadził z Torunia zagrażające miastu żaby, jest symbolem festiwalu.

To nie koniec plenerowych koncertów na Problatice. Malowniczo zapowiada się koncert 3 maja. Z balkonu Dworu Artusa rozbrzmiewać będą arie z najsłynniejszej opery fantastycznej Josepha Hydna „Świat na Księżycu”. Wykonawcami będą Agnieszka Olszewska (sopran) i Wojciech Dyngosz (baryton), oboje absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Cała opera w wersji koncertowej zabrzmi tego samego dnia wieczorem we wnętrzu Dworu Artusa w wykonaniu śpiewaków oraz Księżycowej Orkiestry pod dyrekcją Łukasza Wódeckiego. Artysta znany jest w Toruniu przede wszystkim jako dyrygent niezwykłego koncertu Steve Nash & Turntable Orchestra na dziewięciu dj-ów i orkiestrę symfoniczną.

Kilkakrotnie będzie można podczas festiwalu usłyszeć gospodarzy – toruński zespół Multicamerata. Po raz pierwszy muzycy wystąpią 5 maja w Od Nowie towarzysząc niemieckiemu duetowi fortepianowemu Inez i Ana Walachowski. W programie same przeboje: „Karnawał zwierząt” C. Saint-Saensa oraz „Błękitna rapsodia” i trzy preludia George’a Gershwina. 6 maja w Ratuszu Staromiejskim z torunianami wystąpi jeden ze stałych gości festiwalu  - szwedzki Gotlands Blasarkvintett. Na program złożą się utwory zmarłego w tym roku profesora Akademii Muzycznej w Poznaniu Andrzeja Koszewskiego oraz XIX- i XX-wiecznych twórców, m.in. ze Szwecji i Francji. Będzie to także okazja do wysłuchania prawykonania utworu „Amber” szwedzkiej kompozytorki Cecilii Franke. Multicamerata towarzyszyć będzie również 12 maja fińskiemu organiście Danowi Lӧnnqvistowi. W koncercie, który odbędzie się w kościele św. Jakuba, usłyszymy utwory J. Sibeliusa, T. Albinoniego, J. Haydna, T. Kuusisto, G. Böhma, W.A. Mozarta i G.F. Handela.

Zanim jednak spotkamy się w kościele św. Jakuba, utwory młodych kompozytorów 7 maja w Ratuszu Staromiejskim wykona Capella Gedanensis. 9 maja w tym samym miejscu odbędzie się koncert z okazji 250. rocznicy urodzin M.K. Ogińskiego. Utwory kompozytora wykona na klawesynie Elżbieta Stefańska-Łukowicz, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie, córka Haliny Czerny-Stefańskiej. Jej miejsce na scenie zajmie następnego dnia duńska młodzieżowa orkiestra smyczkowa Zapolski Strygerne pod dyrekcją Aleksandra Zapolskiego. 13 maja w ratuszu usłyszymy łotewski duet VioVal, czyli Valerego Ivanowa (skrzypce) i Larisę Strelita-Strele (wiolonczela). Artyści nie będą musieli wcale pokonywać długiej drogi, gdyż ci absolwenci Akademii Muzycznej w Rydze od kilku lat mieszkają w sąsiedniej Bydgoszczy. W ich wykonaniu usłyszymy utwory G.B. Cirriego, N. Paganiniego,

F. Shubert, V. Ivanovsa, A. Engelmanisa, J. Brahmsa i G.F. Handla. Muzykę klasyków wiedeńskich, W.A. Mozarta i L. van Beethovena, usłyszymy 15 maja w Dworze Artusa w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz koreańskiej skrzypaczki Eunsol Youn. 16 maja w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych odbędzie się rodzinny koncert litewskich wirtuozów fortepianu, ojca i syna, Petrasa i Lukasa Geniusasów. Na ich występ złożą się kompozycje J.S. Bacha, L. van Beethovena, P. Czajkowskiego, S. Rachmaninowa i F. Liszta. Lukasa Geniusasa usłyszymy raz jeszcze na zakończenie festiwalu. 1 czerwca wystąpi on w Dworze Artusa z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Zanim jednak to nastąpi, usłyszymy jeszcze jeden koncert w wykonaniu litewskich artystów. 21 maja w Ratuszu Staromiejskim muzykę popularną z dużą domieszką humoru zaprezentuje zespół Subtilu. Był to początkowo duet akordeonowy uczniów Lithuanian Music and Theater Academy. Z czasem do składu dołączyły inne instrumenty i obecnie muzycy występują w kwartecie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.