Prezydent Torunia z absolutorium | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Prezydent Torunia z absolutorium

Miasto
Data publikacji: 23 czerwca 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Prezydent Torunia przyjmuje gratulacje po otrzymaniu absolutorium

2021 był ekonomicznie dobrym rokiem dla budżetu Torunia. Miasto wypracowało nadwyżkę i zmniejszyło zadłużenie. 23 czerwca 2022 r. Rada Miasta udzieliła absolutorium prezydentowi Michałowi Zaleskiemu.

Na czwartkowej sesji radni wysłuchali najpierw Raportu o Stanie Gminy Miasta Toruń za rok 2021. To obligatoryjny dokument, który od czterech lat miasto musi co roku przygotowywać i przedkładać radzie miasta  na mocy ustawy o samorządzie gminnym. Opracowanie zawiera dane dotyczące rozwoju miasta w różnych dziedzinach, m.in. demografii, mieszkalnictwa, edukacji, kultury, zieleni, ochrony zdrowia i projektów inwestycyjnych. Po gorącej dyskusji z udziałem 15 mieszkańców Torunia Rada Miasta przyjęła dokument i udzieliła wotum zaufania Prezydentowi Miasta Torunia jako organowi wykonawczemu.   

Następnie Skarbnik Miasta Aneta Pietrzak przedstawiła radnym sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2021. Ich przyjęcie przez radę miasta jest warunkiem udzielenia absolutorium prezydentowi. Wcześniej dokumenty te uzyskały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Torunia.
Jak wynika ze sprawozdań, dzięki ostrożnemu planowaniu miejskich dochodów i wydatków oraz pozytywnym okolicznościom gospodarczym i dodatkowym wpływom, budżet Torunia za rok 2021 r. został wykonany bardzo dobrze.

- Zamiast zakładanego deficytu w wysokości 42,5 mln zł, osiągnęliśmy nadwyżkę w wysokości 110,5 mln zł. Oznacza to, że o ponad 150 mln zł poprawiliśmy wynik budżetu. Zadłużenie miasta w stosunku do roku 2020 spadło o 86 mln złwyliczała skarbnik miasta Aneta Pietrzak.

Miasto skutecznie pozyskiwało dodatkowe środki, m.in. z Budżetu Państwa na rozbudowę mostu drogowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego czy na budownictwo mieszkaniowe. Głównym kierunkiem inwestowania w 2021 r. były drogi, co stanowiło ponad 40% budżetu inwestycyjnego. Na kolejnych miejscach znalazły się: gospodarka mieszkaniowa, sport, transport, zdrowie i opieka. Największa część wydatków bieżących, które w roku 2021 wyniosły 1.197 mln zł, dotyczyła trzech obszarów: oświaty i edukacji (470 mln zł), opieki społecznej i zdrowia (371 mln zł) oraz komunikacji miejskiej (77 mln zł).

Po podsumowujacych wystąpieniach poszczególnych klubów Rada Miasta Torunia przyjęła oba sprawozdania budżetowe i jednogłośnie udzieliła absolutorium prezydentowi Torunia Michałowi Zaleskiemu (25 głosów za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw).

Pani skarbnik Pietrzak przedstawia sprawozdanie z budżetu na sesji

- Dzisiejsza żarliwa dyskusja pokazała, że jesteście państwo niezwykle zaangażowani w sprawy Torunia, chcecie je podejmować, rozstrzygać, nawet o tak późnej porzepowiedział po głosowaniu do radnych prezydent Torunia Michał Zaleski. - Możemy z dumą powiedzieć, że jako samorząd podołaliśmy finansowo wyzwaniom roku 2021, chociaż przed nami była góra przeciwności, na czele z pandemią koronawirusa i organizacją akcji szczepień. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za dobrze przepracowany ubiegły rok: paniom i panom radnym, moim zastępcom i współpracownikom, w tym poprzedniej i obecnej pani Skarbnik Miasta, dyrektorom i pracownikom miejskich wydziałów, jednostek, prezesom i pracownikom spółek i zakładów budżetowych. Dziękuję wszystkim osobom, które ciężko pracowały na ten dobry wynik finansów miasta.

Przejdź do prezentacji ze sprawozdaniem z budżetu miasta za rok 2021 (pdf)

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: laureatki Piernikowej Alei Gwiazd 2022, Katarzyna Zillmann i Jolanta Ogar-Hill
  Kultura, Miasto
  Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • Na zdjęciu: delegacja z Getyngi w ogrodzie w Baju Pomorskim
  Kultura, Miasto
  W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: defibrylator na scianie
  Miasto
  Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • Ratusz Staromiejski
  Kultura, Miasto
  W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.
 • Na zdjęciu: procesja poprzedzająca mszę św. w intencji miasta
  Miasto
  Msza św. w intencji miasta i jego mieszkańców w toruńskiej katedrze śś. Janów była tradycyjnym elementem obchodów Święta Miasta 24 czerwca 2022 r.
 • Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w prezentacji ekologicznej, fot. Wojtek Szabelski
  Eko, Miasto
  Ponad 438 ton papieru, tektury i puszek zebrali uczestnicy szkolnego konkursu "Zbieramy makulaturę (i nie tylko) EKOKONKURS" w Toruniu. 24 czerwca 2022 r. poznaliśmy tegorocznych laureatów ekologicznej rywalizacji.
 • 5,42 – taką średnią ocen na świadectwach uzyskali uczniowie klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. gen. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
 • 13. edycja Plaży Gotyku jest już na ostatniej prostej. Za nami już turniej uniwersytecki oraz rywalizacja juniorów i juniorek.
 • Chcesz udzielać woluntarystycznie korepetycji osobom z Ukrainy? Umożliwia to bezpłatna platforma edukacyjna on-line Tutors.live
 • Od 1 do 14 lipca 2022 r. przyjmowane będą wnioski o nagrody Prezydenta Miasta Torunia dla tegorocznych absolwentów toruńskich szkół ponadpodstawowych.
 • Uroczystość z okazji 40-lecia samorządu radców prawnych w Polsce odbyła się 24 czerwca 2022 r. w hotelu Filmar.
 • W najbliższy wtorek (28 czerwca) rozpoczyna się przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego. Prace zostały tak zaplanowane, że do końca września ulica będzie otwarta dla ruchu!
 • W związku z rozpoczynającymi się wakacjami szkolnymi, od 27.06. 2022 r. do 31.08.2022 r. komunikacja miejska w Toruniu funkcjonować będzie w dni robocze wg feryjnych rozkładów jazdy.
 • Program imprez "Lato bez nudy" startuje w dniu zakończenia roku szkolnego, czyli 24 czerwca 2022 r. Na dzieci i młodzież w naszym mieście czeka kilkadziesiąt wydarzeń.