www.torun.pl

Prezydent podał aktualne informacje

Miasto
Data publikacji: 12 marca 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej w dniu 12 marca 2020 r. przekazał najważniejsze informacje dotyczące sytuacji związanej z zagrożeniem koronawirusem oraz o działaniach podejmowanych przez miasto.

- Sytuacja, jaka jest w tej chwili w Polsce, została określona przez rząd Rzeczypospolitej jako przystąpienie do kwarantanny. Powinniśmy tę sytuację odpowiedzialnie i poważnie traktowaćzaapelował prezydent Michał Zaleski.

Jak przypomniał prezydent, na terenie kraju stopniowo wprowadzono kolejne obostrzenia: odwołanie imprez masowych, sprawdzanie osób przyjeżdżających z zagranicy, a od 12 marca 2020 r. - zamknięcie placówek edukacyjnych, także prywatnych do 25 marca 2020 r. oraz zamknięcie dla odwiedzających muzeów, kin i teatrów.

Zamknięte zostały także żłobki, kluby dziecięce, opieka dzienna nad najmłodszymi. Również – zgodnie z decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego – od 12 marca 2020 roku swoją działalność zawieszają Dzienne Domy Pomocy Społecznej, kluby seniora, placówki wsparcia dziennego, centra aktywności społecznej, kluby integracji społecznej, środowiskowe domy samopomocy, warsztaty terapii zajęciowej.

Oprócz odwołania imprez sportowych, niedostępna będzie infrastruktura sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Toruńskiej Infrastruktury Sportowej, jak również sale sportowe i obiekty znajdujące się w szkołach.

- Jest też drugi pakiet ograniczeń, o którego stosowanie mogę apelować – to unikanie zgromadzeń o charakterze wieloosobowym, organizowanych we własnym zakresie bądź przez podmioty prywatne. Potraktujmy poważnie ten sygnał płynący od osób odpowiedzialnych za życie, zdrowie i bezpieczeństwo w naszym kraju, że teraz powinniśmy się nawzajem chronić – zaapelował prezydent Michał Zaleski.

Prezydent poinformował także o aktualnych działaniach rządu podejmowanych w dobie zagrożenia korona wirusem. Ministerstwo Cyfryzacji podpisało porozumienie z Google i Facebookiem  w sprawie blokowania informacji nieprawdziwych, a dotyczących choroby, jej rozprzestrzeniania, sposobów przeciwdziałania itp. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas spotkania samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim, nie ma także obawy, że dostawy artykułów, szczególnie podstawowych, spożywczych, będą ograniczane. Nieprawdą jest także, że będą zamykane granice Polski – na granicach jest za to cały czas dokonywana kontrola stanu zdrowia. Nie ma także żadnych zamiarów ze strony rządu ograniczania działalności prowadzonej przez podmioty prywatne. – Mówimy tu o stanie przedepidemicznym, w jakim teraz jest kraj. Potrzebna jest po prostu rozwaga – powiedział prezydent.

Prezydent zapewnił, że miasto będzie funkcjonować normalni. – Zapewniamy funkcjonowanie transportu publicznego, a także stałe, rytmiczne usługi związane z tym, co w mieście jest potrzebne, a więc dostawy mediów, wody i kanalizacji w pierwszej kolejności, odbioru śmieci – poinformował prezydent Michał Zaleski. W autobusach i tramwajach wprowadzony został obowiązek dezynfekcji. Od poniedziałku 16 marca 2020 r. wprowadzone zostaną korekty w rozkładzie jazdy, biorąc pod uwagę fakt, że blisko jedną trzecią pasażerów komunikacji miejskiej stanowią uczniowie toruńskich szkół oraz studenci. Prezydent zapewnił, że nie zmieni się liczba kursów i pojemność pojazdów, którymi poruszają się osoby pracujące.

W Toruniu aktualnie na przyjęcie ewentualnych pacjentów zarażonych jest przygotowany jedna placówka – to oddział obserwacyjno-zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, który mieści się przy ul. Krasińskiego 4/4a. Trwają tam prace nad zwiększeniem liczby miejsc izolacyjnych.

Na terenie miasta wyznaczone zostały trzy miejsca do prowadzenia zbiorowej kwarantanny. Są to dwa internaty i hostel MCSM. – Jeśli dostaniemy polecenie uruchomienia tych miejsc, jesteśmy w stanie to zrobić w ciągu kilku godzin – zapewnił prezydent.

Prezydent zaapelował także, aby sprawy w Urzędzie Miasta bądź w jego jednostkach w miarę możliwości załatwiać drogą internetową bądź telefonicznie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.