www.torun.pl

Prezydent nagrodził zdolnych uczniów

Miasto
Data publikacji: 22 sierpnia 2019

26 uzdolnionych uczniów i uczennic uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych lub podstawowych zostało wyróżnionych Nagrodami Prezydenta Miasta Torunia. 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury nagrody wręczył i pogratulował wychowankom prezydent Michał Zaleski.

- Bardzo serdecznie gratuluję sukcesów absolwentom szkół toruńskich. Jestem dumny, że 26 osób może być laureatami tej prestiżowej nagrody - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Pamiętajcie jednak o tym, aby spełniać swoje marzenia i plany. Podążajcie drogą ich realizacji, a satysfakcja i sukcesy będą nierozłącznie z nimi związane.

Nagrodzeni uczniowie uczęszczają do różnych szkół toruńskich. Inaczej niż w latach minionych, nagrodę przyznano bez względu na ich miejsce zamieszkania. W grupie laureatów znaleźli się uczniowie:
•    Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie - 14 osób,
•    IV Liceum Ogólnokształcącego -  5 osób,
•    V Liceum Ogólnokształcącego -  3 osób,
•    X Liceum Ogólnokształcącego - 2 osoby,
•    Zespołu Szkół Muzycznych - 1 osoba,
•    Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska - 1 osoba.

Laureaci nagrody Prezydenta Miasta Torunia

W imieniu absolwentów wypowiedział się Jakub Kompanowski, były uczeń IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu: - Mówi się nam, że aby dokonywać odkryć, zrozumieć świat i go zmieniać, nie należy patrzeć pod nogi, tylko w gwiazdy. To zdecydowanie metafora. Niemniej my mieliśmy przywilej patrzenia w gwiazdy w Toruniu, w tym samym miejscu, gdzie ponad 500 lat temu robił to chłopiec, który gdy dorósł, dokonał odkryć, bez których nie wyobrażamy sobie współczesnej nauki.

Nagroda Prezydenta Miasta Torunia ma być czynnikiem motywującym do dalszych sukcesów naukowych. Przyznawana jest w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 2000 zł. Aby ją otrzymać, uczniowie musieli spełnić określone warunki: odnieść znaczący sukces z zakresu kształcenia ogólnego, uzyskać na świadectwie ukończenia szkoły co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania oraz ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,00.

Tekst: Natalia Przytarska

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Jesienna aura za oknami, ale receptę na nią znajdziemy w ten weekend w Toruniu! Zimne wieczory będziemy mogli spędzić w księgarniach podczas I edycji Nocy Księgarń. Na rozgrzanie polecamy również pełne emocji koncerty: Piazzola & Czajkowski oraz Mazolewski & Porter.
 • Miasto
  W ramach akcji „Sprzątanie świata” prezydent Michał Zaleski wraz z uczniami Szkół Salezjańskich porządkował otoczenie szkoły.
 • Miasto
  W piątek 20 września 2019 roku w ACKiS „Od Nowa” członkowie Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa świętowali Dzień Budowlanych. Na obchodach obecny był także prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  42 nauczycieli odebrało akty nadania awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. 19 września 2019 r. o godz. 16.00 w sali kominkowej Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Dom Harcerza” spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Punktem kulminacyjnym tradycyjnie będzie "Europejski Dzień Bez Samochodu". Z tej okazji w sobotę 21 września 2019 r. wzajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza 24/26 odbędą się drzwi otwarte.
 • Miasto
  Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.
 • W sobotę 21 września 2019 r. o godz. 18:00 w Dworze Artusa odbędzie się spotkanie jubileuszowe z okazji 30-lecia partnerstwa Toruń – Hameenlinna oraz 10-lecia Toruń – Novomesto.
 • W Toruniu 20 września 2019 r. rozpoczęło się VII Krajowe Spotkanie Reumatologiczne. Wydarzenie potrwa dwa dni.
 • 25 września 2019 roku na antenie TVN Turbo w programie "Wyburzacze" będzie można zobaczyć, jak wyglądały prace związane z budową Centrum Innowacyjnej Edukacji. Na początku grudnia br. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy udostępni w nim wystawę dla nastolatków "Ścieżki dorastania".
 • Ekipa filmowa na Przedzamczu. W najbliższą sobotę (21 września 2019) od godziny 19.00 będą nagrywane kolejne sceny do filmu pt: „Nędzarz i madame”.
 • Podczas 21. edycja mistrzostw Europy w lekkiej atletyce masters aż trzy krążki w konkurencjach rzutowych wywalczył torunianin Wacław Krankowski.
 • 22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainauguruje cykl koncertów „Czas dla Nas” w sezonie artystycznym 2019/2020. Zajęć i koncertów edukacyjnych przez kilka najbliższych miesięcy na pewno nie zabraknie.
 • W dniach 18-20 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbywa się 22. Konferencja Opieki Długoterminowej. W Toruniu debatuje 1000 dyrektorów europejskich domów pomocy społecznej oraz profesjonalistów z zakresu opieki długoterminowej.
 • Kilkaset osób pożegnało we wtorek śp. Adama Holszańskiego, zmarłego 12 września 2019 r., w wieku 68 lat, zasłużonego toruńskiego przedsiębiorcę, prezesa Zakładu Usług Dźwignicowych „Dźwig”, członka Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.