www.torun.pl

Prezydenci Stulecia Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2020

24 stycznia 2020 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

- W latach 1920-2020, nie licząc oczywiście okupacji hitlerowskiej, Toruniem rządziło dwudziestu prezydentów, z tym że nie wszyscy byli prezydentami z tytułu - mówił prof. Krzysztof Mikulski. - Mieliśmy do czynienia z komisarycznym burmistrzem, komisarycznym prezydentem oraz tymczasowymi prezydentami, którzy pełnili swoją misję bardzo rzadko i krótko. Listę otwiera ostatnio często przywoływany Otton Steinborn. Komisarycznym burmistrzem Torunia był niecały miesiąc, otrzymując władzę z rąk płk. Skrzyńskiego. Mimo niedługich rządów Steinborn jest jednym z najbardziej zasłużonych ludzi dla Torunia. Często wypomina się mu, że był pochodzenia niemieckiego. Trzeba tu wyjaśnić, jego matka była Polką i wychowywany był w duchu polskim.

Spotkanie w MDK zgromadziło liczne grono torunian zainteresowanych historią miasta. Gościem wydarzenia był także prezydent Torunia Michał Zaleski. Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę ilustracyjno-informacyjną. Wykładowi towarzyszyła wystawa "Dumni z Polski". Na rozstawionych banerach prezentowane były sylwetki ważnych postaci związanych z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W historii Torunia i całej Rzeczpospolitej było ponad 120 lat zniewolenia rozbiorowego. Ten tragiczny czas nie minął szybkopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Było jednak pewne pokolenie, które wreszcie ujrzało tę jutrzenkę wolności. Mówimy oficjalnie, Toruń wrócił do wolnej Polski, ale tamto pokolenie mówiło: do nas wraca Polska, nasza ukochana ojczyzna będzie wreszcie z nami, nasza matka. Potrafię sobie wyobrazić tamtą atmosferę, dlatego że już od kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu dni żyjemy wspomnieniami sprzed stu lat. To ważne, abyśmy patrzyli na naszą małą ojczyznę jak na fragment pięknej, wspaniałej i rozwijającej się Rzeczypospolitej, byśmy traktowali siebie jako pełnoprawnych obywateli do dzielenia się radością z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert. Na scenie wystąpili Jacek Beszczyński i Michał Hajduczenia z zespołem.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Toruniu, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Drogi, Inwestycje
  Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.
 • Eko, Miasto
  W lipcu zaplanowano pierwsze koszenie terenów zielonych na obszarze należących do Gminy Miasta Toruń. To pomoże w pielęgnacji „łąk kwietnych”, które na lato zostaną ubarwione typowymi dla tej pory roku kwiatami.
 • Miasto
  Podczas drugiej tury wyborów Prezydenta RP, w niedzielę 12 lipca 2020 roku, w Toruniu czynna będzie bezpłatna infolinia wyborcza.
 • Drogi, Inwestycje
  Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszy się budowana ścieżka rowerowa, która połączy Bydgoskie Przedmieście z Osadą Leśną na Barbarce. Dlatego spieszymy z informacją, ścieżka będzie gotowa do końca lipca tego roku!Osada Leśna na Barbarce to miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Całe rodziny obierają ten kierunek podróży jako...
 • Kultura, Miasto, Sport
  Najbliższy weekend zapowiada się teatralnie i filmowo! Na toruńskich ulicach i scenach plenerowych zobaczyć będzie można: "La La Land", spektakl "Morskie Opowieści" oraz "Pinokio", a w CSW przeniesiemy się nad Sekwanę podczas 11. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.
 • Już 8 września 2020 r. kamienica na starówce idzie na sprzedaż. Nieruchomość zlokalizowana jest przy ul. Fosa Staromiejska 28 w bezpośrednim sąsiedztwie Teatru im. Wilama Horzycy. Cena wywoławcza to 1 milion złotych.
 • Podobnie jak w pierwszej turze wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, osoby niepełnosprawne mogą w niedzielę 12 lipca 2020 r. skorzystać w Toruniu z bezpłatnego transportu.
 • Dezynfekcja, środki ochrony osobistej, dystans – to główne zasady bezpieczeństwa sanitarnego obowiązujące podczas niedzielnych (12 lipca 2020 r.) wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 • Na budowie w rejonie placu Rapackiego sporo się dzieje. Na al. św. Jana Pawła II, na jezdni od strony starówki, już niedługo pojawi się asfalt.
 • Ponad 25 mln zł wynosi wartość umów podpisanych w tym roku przez miasto Toruń z organizacjami pozarządowymi.
 • W drugiej turze wyborów Prezydenta RP torunianie oddadzą głosy w 123 obwodach do głosowania. Przypominamy, że tak jak w I turze, w 7 przypadkach będą to inne lokale wyborcze niż w poprzednich wyborach.
 • Toruńscy artyści fotograficy: Jadwiga i Marek Czarneccy wykonali nową fotograficzną panoramę Torunia od strony Wisły, o gigantycznej rozdzielczości. Zdjęcie można przeglądać w sieci internetowej.
 • Jaworskie Stowarzyszenie Miłośników Motoryzacji organizuje Rajd Samochodów Zabytkowych „Tylko dla zuchwałych”, podczas którego zawodnicy będą musieli zmierzyć się z interesującymi wyzwaniami, jakie dla nich przygotowano.