www.torun.pl

Prezydenci Stulecia Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 stycznia 2020

24 stycznia 2020 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Młodzieżowym Domu Kultury odbył się wykład „Prezydenci Stulecia Torunia”. O włodarzach naszego miasta z ostatnich stu lat opowiadał toruński historyk prof. Krzysztof Mikulski, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego.

- W latach 1920-2020, nie licząc oczywiście okupacji hitlerowskiej, Toruniem rządziło dwudziestu prezydentów, z tym że nie wszyscy byli prezydentami z tytułu - mówił prof. Krzysztof Mikulski. - Mieliśmy do czynienia z komisarycznym burmistrzem, komisarycznym prezydentem oraz tymczasowymi prezydentami, którzy pełnili swoją misję bardzo rzadko i krótko. Listę otwiera ostatnio często przywoływany Otton Steinborn. Komisarycznym burmistrzem Torunia był niecały miesiąc, otrzymując władzę z rąk płk. Skrzyńskiego. Mimo niedługich rządów Steinborn jest jednym z najbardziej zasłużonych ludzi dla Torunia. Często wypomina się mu, że był pochodzenia niemieckiego. Trzeba tu wyjaśnić, jego matka była Polką i wychowywany był w duchu polskim.

Spotkanie w MDK zgromadziło liczne grono torunian zainteresowanych historią miasta. Gościem wydarzenia był także prezydent Torunia Michał Zaleski. Organizatorzy zadbali o bogatą oprawę ilustracyjno-informacyjną. Wykładowi towarzyszyła wystawa "Dumni z Polski". Na rozstawionych banerach prezentowane były sylwetki ważnych postaci związanych z okresem odzyskania przez Polskę niepodległości.

- W historii Torunia i całej Rzeczpospolitej było ponad 120 lat zniewolenia rozbiorowego. Ten tragiczny czas nie minął szybkopowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Było jednak pewne pokolenie, które wreszcie ujrzało tę jutrzenkę wolności. Mówimy oficjalnie, Toruń wrócił do wolnej Polski, ale tamto pokolenie mówiło: do nas wraca Polska, nasza ukochana ojczyzna będzie wreszcie z nami, nasza matka. Potrafię sobie wyobrazić tamtą atmosferę, dlatego że już od kilkunastu, jak nie kilkudziesięciu dni żyjemy wspomnieniami sprzed stu lat. To ważne, abyśmy patrzyli na naszą małą ojczyznę jak na fragment pięknej, wspaniałej i rozwijającej się Rzeczypospolitej, byśmy traktowali siebie jako pełnoprawnych obywateli do dzielenia się radością z okazji setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

W drugiej części wieczoru odbył się koncert. Na scenie wystąpili Jacek Beszczyński i Michał Hajduczenia z zespołem.

Organizatorem spotkania było Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Toruniu, przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Toruń.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Spotkania z mieszkańcami 2020
  Biznes, Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, MZK, Sport
  Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Biznes, Miasto
  Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Ulice Zagrodowa i Przybyszewskiego są najczęściej wymieniane w ostatnim czasie w kontekście przeprawy tymczasowej. Obie arterie będą stanowiły drogi dojazdowe do obiektu tymczasowego, który zostanie ustawiony na czas rozbudowy mostu drogowego im. J. Piłsudskiego.
 • Prezydent Michał Zaleski wydał oświadczenie dotyczące zajścia przy ul. Podmurnej w nocy z 8 na 9 lutego w 2020 r.