www.torun.pl

Prestiżowa nagroda dla toruńskiego fotografika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Makro zdjęcie wałkarza lipczyka (Polyphylla fullo) wykonane przez toruńskiego artystę fotografika Marka Czarneckiego zostało wyróżnione w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych - International Photography Awards (IPA).

Wyróżnione zdjęcie, a także 22 innych składających się na wystawę "Wielki Makro Świat", można oglądać do marca 2020 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

International Photography Awards (IPA) z siedzibą w Los Angeles to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, organizowany od 2003 roku. Konkurs  obejmuje 13 kategorii tematycznych, tworząc jeden z najbardziej ambitnych i wszechstronnych konkursów we współczesnym świecie fotografii. Rocznie napływa blisko 12000 zgłoszeń z prawie 100 krajów.

Bohater wyróżnionego zdjęcia - wałkarz lipczyk - to największy i najpiękniejszy krajowy przedstawiciel chrabąszczy. Widocznego na zdjęciu samca łatwo można odróżnić od samicy po bardzo dużej buławce czułków. Dorosłe chrząszcze latają po zmierzchu i najczęściej można je spotkać przy źródłach światła - lampach i latarniach. Niegdyś gatunek ten występował licznie w całej Polsce, obecnie jest coraz rzadziej spotykany, najczęściej w pasie wydm nadmorskich. Pędraki rozwijają się w ciepłych, piaszczystych glebach, gdzie żerują na korzeniach różnych roślin. Na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce” został zakwalifikowany do gatunków bliskich zagrożenia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.