www.torun.pl

Prestiżowa nagroda dla toruńskiego fotografika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 września 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Makro zdjęcie wałkarza lipczyka (Polyphylla fullo) wykonane przez toruńskiego artystę fotografika Marka Czarneckiego zostało wyróżnione w jednym z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych - International Photography Awards (IPA).

Wyróżnione zdjęcie, a także 22 innych składających się na wystawę "Wielki Makro Świat", można oglądać do marca 2020 roku w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

International Photography Awards (IPA) z siedzibą w Los Angeles to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych na świecie, organizowany od 2003 roku. Konkurs  obejmuje 13 kategorii tematycznych, tworząc jeden z najbardziej ambitnych i wszechstronnych konkursów we współczesnym świecie fotografii. Rocznie napływa blisko 12000 zgłoszeń z prawie 100 krajów.

Bohater wyróżnionego zdjęcia - wałkarz lipczyk - to największy i najpiękniejszy krajowy przedstawiciel chrabąszczy. Widocznego na zdjęciu samca łatwo można odróżnić od samicy po bardzo dużej buławce czułków. Dorosłe chrząszcze latają po zmierzchu i najczęściej można je spotkać przy źródłach światła - lampach i latarniach. Niegdyś gatunek ten występował licznie w całej Polsce, obecnie jest coraz rzadziej spotykany, najczęściej w pasie wydm nadmorskich. Pędraki rozwijają się w ciepłych, piaszczystych glebach, gdzie żerują na korzeniach różnych roślin. Na „Czerwonej liście zwierząt ginących i zagrożonych w Polsce” został zakwalifikowany do gatunków bliskich zagrożenia.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • Sesje referatowe, warsztaty historyczne dla młodzieży i pokaz filmu „Szpęgawsk 1939” to główne punkty konferencji naukowej "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku", która odbywa się w piątek 22 listopada 2019 r. w Dworze Artusa.