Premiera na Wieczorze w Zajezdni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Premiera na Wieczorze w Zajezdni

Kultura, MZK
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie przedstawia mikrofon, a w tle widać tramwaj MZK Toruń

Jakie dźwięki wiążą się z pracą zajezdni, jak brzmi usterka w tramwaju i co to jest jazda na winogrono – tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiemy się z reportażu dźwiękowego „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa” Jacka Szczepanka, który będzie miał swoją premierę podczas Wieczoru w Zajezdni. 13 maja 2023 roku w godz. 19.00-22.00 będzie można go posłuchać kilkakrotnie.

Choć podczas imprezy zajezdnia tramwajowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, ze względów bezpieczeństwa nie wszędzie będziemy w stanie wpuścić naszych gości. Damy im jednak możliwość poznania naszej codziennej pracy dzięki reportażowi dźwiękowemu Jacka Szczepanka „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa”. Kilkunastominutowy materiał, za sprawą  charakterystycznych dźwięków związanych z funkcjonowaniem tramwajów i zajezdni, przeniesie słuchaczy w głąb hali naprawczej. O swojej pracy, o tym jak ona przez lata się zmieniała, opowiedzą w reportażu nasi wieloletni pracownicy, mistrzowie zmiany – pan Włodzimierz i pan Kazimierz. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy nieco torunianom to, co na co dzień dzieje się za szlabanem zajezdni.

Emisji materiału w małej hali naprawczej towarzyszyć będą pokazy starych zdjęć, sama hala zaś zostanie klimatycznie podświetlona. Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka przypadnie do gustu zwiedzającym.

O autorze reportażu

Autor reportażu Jacek Szczepanek spędził w zajezdni pod koniec 2021 r. dwa dni nagrywając swój materiał. Odbyło się to w ramach rezydencji w Społecznym Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście. Uznał jednak, że materiał jest na tyle ciekawy, że warto stworzyć z niego większy utwór, a MZK ten pomysł podchwyciło. Jeden z wcześniejszych reportaży artysty – „Zsyp” – został nagrodzony w konkursie „Słysz”.  Ze sferą dźwiękową Jacek Szczepanek związany jest od najmłodszych lat. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat. Później kształcił się w zawodzie inżyniera dźwięku w Cardiff. Pracuje jako artysta i rzemieślnik w obszarach: field recording, sound design, miks i mastering, animacja kultury, performance, spacery i warsztaty dźwiękowe, biblioteki dźwięków, instalacje, albumy, słuchowiska i realizacja koncertów.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.