Premiera na Wieczorze w Zajezdni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Premiera na Wieczorze w Zajezdni

Kultura, MZK
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Zdjęcie przedstawia mikrofon, a w tle widać tramwaj MZK Toruń

Jakie dźwięki wiążą się z pracą zajezdni, jak brzmi usterka w tramwaju i co to jest jazda na winogrono – tego i wielu innych ciekawych rzeczy dowiemy się z reportażu dźwiękowego „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa” Jacka Szczepanka, który będzie miał swoją premierę podczas Wieczoru w Zajezdni. 13 maja 2023 roku w godz. 19.00-22.00 będzie można go posłuchać kilkakrotnie.

Choć podczas imprezy zajezdnia tramwajowa otworzy swoje podwoje dla zwiedzających, ze względów bezpieczeństwa nie wszędzie będziemy w stanie wpuścić naszych gości. Damy im jednak możliwość poznania naszej codziennej pracy dzięki reportażowi dźwiękowemu Jacka Szczepanka „Następny przystanek: zajezdnia tramwajowa”. Kilkunastominutowy materiał, za sprawą  charakterystycznych dźwięków związanych z funkcjonowaniem tramwajów i zajezdni, przeniesie słuchaczy w głąb hali naprawczej. O swojej pracy, o tym jak ona przez lata się zmieniała, opowiedzą w reportażu nasi wieloletni pracownicy, mistrzowie zmiany – pan Włodzimierz i pan Kazimierz. Mamy nadzieję, że w ten sposób przybliżymy nieco torunianom to, co na co dzień dzieje się za szlabanem zajezdni.

Emisji materiału w małej hali naprawczej towarzyszyć będą pokazy starych zdjęć, sama hala zaś zostanie klimatycznie podświetlona. Mamy nadzieję, że nasza niespodzianka przypadnie do gustu zwiedzającym.

O autorze reportażu

Autor reportażu Jacek Szczepanek spędził w zajezdni pod koniec 2021 r. dwa dni nagrywając swój materiał. Odbyło się to w ramach rezydencji w Społecznym Domu Kultury Bydgoskie Przedmieście. Uznał jednak, że materiał jest na tyle ciekawy, że warto stworzyć z niego większy utwór, a MZK ten pomysł podchwyciło. Jeden z wcześniejszych reportaży artysty – „Zsyp” – został nagrodzony w konkursie „Słysz”.  Ze sferą dźwiękową Jacek Szczepanek związany jest od najmłodszych lat. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku pięciu lat. Później kształcił się w zawodzie inżyniera dźwięku w Cardiff. Pracuje jako artysta i rzemieślnik w obszarach: field recording, sound design, miks i mastering, animacja kultury, performance, spacery i warsztaty dźwiękowe, biblioteki dźwięków, instalacje, albumy, słuchowiska i realizacja koncertów.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.