Prelekcja przy obrazie „Podpisanie II pokoju toruńskiego” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prelekcja przy obrazie „Podpisanie II pokoju toruńskiego”

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Zapraszamy na spotkanie przybliżające historię obrazu Mariana Jaroczyńskiego pt. „Podpisanie II pokoju toruńskiego”.

Marian Jaroczyński (1819 – 1901) najbardziej znany jest jako autor monumentalnego dzieła upamiętniającego zawarcie II pokoju toruńskiego w 1466 roku. Obraz powstał w latach 1870-1873. Malowidło, o imponujących rozmiarach 6,40 m na 4,50 m, utrzymane w popularnej w II połowie XIX wieku konwencji malarstwa historycznego, ilustruje moment podpisania pokoju przez króla Kazimierza Jagiellończyka z Zakonem Krzyżackim 19 października 1466 r. we wnętrzach Dworu Artusa w Toruniu. Prace nad płótnem trwały trzy lata. Kompozycję uhonorowano w 1873 r. medalem na Wystawie Powszechnej w Wiedniu. Obraz trafił do Torunia po wielu staraniach w 1938 r. Jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu. 

Udział zawiera się w cenie biletu wstępu do muzeum.

Prowadzenie: P. Pietrucki

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1

Data: poniedziałek, 01.05.2023, godz. 16.00

Data: 
01.05.2023 16:00
Miejsce: 
Ratusz Staromiejski w Toruniu
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.