Prace na Bulwarze Filadelfijskim trwają | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prace na Bulwarze Filadelfijskim trwają

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2023
Bulwar Filadelfiski w maju 2023, fot. Filip Tomasik

W nawiązaniu do stwierdzenia zawartego w artykule red. Pauliny Błaszkiewicz ("Gazeta Wyborcza" online z 17.05.2023 r.) o wstrzymaniu prac na Bulwarze Filadelfijskim w Toruniu, informuję, co następuje:

1. Nieprawdą jest tytułowe, ogólnikowe stwierdzenie, że [cyt.] "Prace na Bulwarze Filadelfijskim zostały wstrzymane do listopada";

2. Decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 15 maja br. o wstrzymaniu prac do dnia 25.11.2023 r. dotyczy jedynie niewielkiego fragmentu Bulwaru Filadelfijskiego, tj. terenu pomiędzy dawnym budynkiem Koszar Racławickich (dziś hotel Bulwar) a Bramą Klasztorną, i jest związana z koniecznością wykonania niezbędnych badań archeologicznych;

3. Podjęcie przez WKZ powyższej decyzji wynika z przepisów prawa (Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz Kodeks Postępowania Administracyjnego), ponieważ w przypadku niezakończenia badań w pierwszym terminie, tj. w okresie 6 miesięcy (do 25.05.2023 r.), WKZ automatycznie przedłuża czas na wykonanie badań o kolejne pół roku;

4. W poniedziałek 22.05 br. wykonawca prac archeologicznych złoży uzupełniony program badań i jeśli uzyska on akceptację WKZ, po wydanej przez niego decyzji, prace archeologiczne ruszą niezwłocznie, być może nawet jeszcze w końcu maja;

5. Należy podkreślić, że wstrzymanie robót na niewielkiej części Bulwaru Filadelfijskiego nie hamuje postępu prac na zdecydowanej większości terenu objętego inwestycją;

6. Termin wstrzymania prac na wskazanym fragmencie Bulwaru Filadelfijskiego, przy Bramie Klasztornej, zostanie skrócony, jeżeli badania archeologiczne zostaną zakończone wcześniej. Nieuprawnionym stwierdzeniem jest nazywanie konieczności wstrzymania prac budowlanych na niewielkiej części terenu Bulwaru Filadelfijskiego dla wykonania badań archeologicznych [cyt.] porażką władz miasta. Zarówno Gmina Miasta Toruń jako inwestor, wykonawca przebudowy firma Onde, jak i służby Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków dokładają wszelkich starań, aby warstwy archeologiczne ujawnione w trakcie robót budowlanych zostały należycie zabezpieczone i zbadane.

Prezydent Miasta Torunia
Michał Zaleski

/-/

Fot. Filip Tomasik

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend Toruń świętuje! Szereg atrakcji z okazji Święta Miasta czeka na mieszkańców i gości w przestrzeni miejskiej. Do tego w sobotę drzwi do muzeów są otwarte w ramach II Toruńskiej Nocy Muzealnej. W Toruniu nikt się nie nudzi!
 • Kultura, Miasto
  Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto
  Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.
 • - W nocy z 21 na 22 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.