Praca jako wsparcie socjalne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Praca jako wsparcie socjalne

Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Osoba w pomarańczowej kamizelce myjącą ściane pomazaną graffiti

Rada Miasta przyjęła plan potrzeb w zakresie wykonywania prac społecznie użytecznych rok 2023. Przewiduje on interwencyjne zatrudnienie 186 osób bezrobotnych korzystających z pomocy socjalnej.

Co roku Gmina Miasta Toruń ma obowiązek przygotowania takiego planu do 31 stycznia, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych.  

Plan taki określa:

1) rodzaj i miejsce wykonywania prac społecznie użytecznych w danym roku wraz z oznaczeniem podmiotów, w których będą organizowane prace społecznie użyteczne, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych;
2) liczbę miejsc i godzin wykonywania prac społecznie użytecznych;
3) liczbę osób uprawnionych do wykonywania takich prac;

Prace społecznie użyteczne wykonywane są przez osoby bezrobotne bez prawa do zasiłku. Organizuje się je w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, w tym na rzecz opiekunów osób niepełnosprawnych, w organizacjach lub instytucjach statutowo zajmujących się pomocą charytatywną lub na rzecz społeczności lokalnej.

Na rok 2023 zapotrzebowanie na organizację prac społecznie użytecznych złożyło łącznie 67 podmiotów z terenu Gminy Miasta Toruń. Prace takie wykonywane są w wymiarze do 10 godzin tygodniowo. Złożone zapotrzebowanie oznacza, że od 1 lutego 2023 r. do 30 listopada 2023 r. do takich prac skierowanych zostanie maksymalnie 186 osób uprawnionych (średnio miesięcznie), które będą mogły wykonać łącznie do 81 840 godzin prac społecznie użytecznych. Będą to prace: porządkowe, gospodarcze, konserwatorskie, ogrodnicze, biurowe, kuchenne, a także w zakresie, pomocy dzieciom niepełnosprawnym, pomocy nauczyciela, opieki nad osobami starszymi, sprzątaczki i woźnej.

Od 1 lutego do 31 maja 2023 r. minimalna stawka dla bezrobotnego wykonującego takie prace wynosić będzie 9,50 zł za jedną godzinę (w 2022 r. - 9,00 zł). Świadczenie to od 1 czerwca 2023 r. podlega waloryzacji o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, zgodnie z przepisami art. 72 ust. 6 i art. 73a ust, 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W ubiegłym roku z takiej formy zatrudnienia skorzystało 158 osób z terenu Gminy Miasta Toruń, z czego 57 przerwało realizowanie prac ze względu na podjęcie stałej pracy, stan zdrowia lub inne przyczyny.   

Organizację prac społecznie użytecznych reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2022 r. poz. 690 z późn. zm.) oraz rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie organizowania prac społecznie użytecznych (Dz.U. 2017 r. poz. 2447).

Fot. Cistor Toruń


Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
    Eko, Miasto
    Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
  • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
    Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
    Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
    Miasto
    Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
  • Działki na Jarze sprzedane
    Biznes, Miasto
    Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
  • Miasto, Sport
    Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
  • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
    Miasto
    Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
  • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
  • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
  • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
  • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
  • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
  • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
  • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
  • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".