„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” | Artus Festival 2024 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” | Artus Festival 2024

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Toruńska Fabryka Wodomierzy i Zegarów Metron funkcjonująca od 1920 roku, w 2018 roku w wyniku geopolitycznych zawirowań przestaje istnieć. Obecnie budynki fabryczne są w zaawansowanym stadium rozbiórki.

„Pozostali są częścią wielkiej ciszy” to ekspozycja artystyczna, odnosząca się do kompleksu fabrycznego toruńskiego Metronu. Niezwykłą wartością w poznawaniu miejsc tego typu jest różnica między czasem, w którym funkcjonowały one w swoim normalnym rytmie, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, a okresem, w którym, powoli znikają, umierają. Wystawa koncentruje się na interpretacji opuszczonej fabryki jako metafory przemiany i regeneracji. Grupa 00108 m³ postanowiła odkryć potencjał sztuki w miejscu, które kiedyś tętniło życiem, a dziś zanurzone jest w ciszy i tajemnicy.

„Pierwszym wrażeniem jakiego doświadczyliśmy po wizycie w tej opuszczonej fabryce, była wszechobecna pustka. Pustka, po tym co zostało, z tego jeszcze nie tak dawno tętniącego życiem miejsca. Najbardziej przemówiły do nas przedmioty osobiste: porzucone zdjęcia, kalendarze, długopisy, kubki, a nawet kwiaty. Cały czas pełnią one rolę najbliższych towarzyszy ludzkiej egzystencji tylko, że już nie pielęgnowanych, a niszczejących i samotnych. Te intymne ślady ludzkiej egzystencji, w kontrastowym otoczeniu wyniszczonej, rozkradzionej fabryki wciąż przemawiają głosami swoich właścicieli.”

Na wystawę składają się trzy obszary: instalacja dźwiękowa, wideoart oraz fotografia.

Wernisażowi towarzyszy koncert performatywny zespołu Łubin. Wstęp wolny! Zapraszamy!

Grupa 00108 m³:

Rafał Kołacki (field recording/ kurator projektu) – Doktor sztuki, twórca sztuki wrażliwej. Muzyk związany z takimi zespołami jak HATI, KUST, Molok Mun, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana, DAO i Łubin. Autor instalacji dźwiękowych, muzyki do filmów i słuchowisk.

Grzegorz Kaźmierski (wideoart/ dokument) – Dokumentalista, członek Bydgoskiej Kroniki Filmowej. Muzyk, performer, kompozytor muzyki teatralnej, współtwórca zespołu Łubin. Twórca wideoinstalacji. Koordynator Ogólnopolskiego Festiwalu Filmowego Szklarnia, prowadzący warsztaty filmowe i dźwiękowe.

Monika Sieklucka (fotografia) – Kulturoznawczyni, fotoreporterka wydarzeń kulturalnych i projektów artystycznych.

Wystawa czynna od 3 do 28 lipca 2024 roku w Galerii Artus codziennie w godzinach od 13:00 do 19:00.

Artus Festiwal to dwa wakacyjne miesiące pełne kultury! Wśród licznych wydarzeń znajdziecie: koncerty polskich i światowych gwiazd, inspirujące spotkania, wystawy łączące sztukę i reportaż, a także edukacyjne warsztaty dla całych rodzin!

Działanie w ramach programu profilaktycznych działań okołokulturowych realizowanych przez Centrum Kultury Dwór Artusa.

Data: 
02.07.2024 20:00 — 28.07.2024 15:00
Miejsce: 
Galeria Artus
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.