www.torun.pl

Poznaliśmy Współczesnych Torunian Stulecia

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Podczas Balu Stulecia w dniu 18 stycznia 2020 r. miało miejsce rozstrzygnięcie Plebiscytu na „Współczesnego Torunianina Stulecia”.

Bal Stulecia, który odbywa się w CKK Jordanki, wpisuje się w obchody setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, które swym patronatem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Wyróżnienia tytułem „Współczesnego Torunianina Stolecia” specjalnie powołana kapituła przyznała w 6 kategoriach: kultura, nauka, sport, gospodarka, oświata, zdrowie. Laureaci tego zaszczytnego tytułu, to:
    1.  Kultura – Krystyna Szalewska-Gałdyńska - malarka, graficzka i rysowniczka
    2.  Nauka – prof. Jan Tajchman - architekt i konserwator związany z Wydziałem Sztuk Pięknych UMK,
    3.  Sport – Ryszard Olszewski - koszykarz, reprezentant AZS Toruń i Polski, w imieniu którego nagrodę odebrał syn, Andrzej Olszewski
    4.  Gospodarka – Jarosław Józefowicz, Prezes Zarządu TZMO SA
    5.  Oświata – Alojzy Lech Kowalski, wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej nr 24
    6.  Zdrowie – dr Bohdan Dowbor - wybitny lekarz, wieloletni ordynator w Szpitalu Miejskim

Laureaci - biogramy

Podczas gali wręczone zostały także medale jubileuszu 100-lecia, które przyznano firmom, instytucjom i osobom zasłużonym dla miasta Torunia. Otrzymali je:
1. Marek Steinborn – wnuk Ottona Steinborna burmistrza Torunia, przyjmującego wojska polskie w 1920 roku w Toruniu
2. Jerzy Wieczorek – Prezydent Miasta Torunia w latach 1990-1996, Honorowy Obywatel Miasta Torunia
3. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Andrzej Wojciech Suski – Biskup Senior, Honorowy Obywatel Miasta Torunia,
4. Cereal Partners Poland Toruń Pacific,
5. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA,
6. APATOR SA,
7. Akademia Marynarki Wojennej,
8. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych,
9. Izba Przemysłowo-Handlowa,
10. Kujawsko-Pomorska Izba Lekarska,
11. Okręgowa Rada Adwokatów,
12. Okręgowa Izba Radców Prawnych,
13. Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.