www.torun.pl

Poznaliśmy Toruńskie Gwiazdy 2019

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 sierpnia 2019

11 sierpnia 2019 r. już po raz czternasty poznaliśmy laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy organizowanego przez Radio Gra, Miasto Toruń i Toruńską Agendę Kulturalną. Finałowy koncert odbył się na Scenie Letniej na Wiśle.

Pomysłodawcą plebiscytu jest dziennikarz Radia Gra – Mariusz Składanowski. Głównym założeniem jest wyłonienie najciekawszych toruńskich muzyków minionego roku. Nominowanych podzielono na cztery kategorie – nadzieja, DJ, płyta, wykonawca. Kandydatów do zwycięstwa wskazała specjalna kapituła, w której składzie znajdowali się muzycy, dotychczasowi laureaci, dziennikarze oraz animatorzy kultury. Zwycięzców wybrali już internauci, oddając głosy na stronie internetowej Radia Gra.

Podczas niedzielnego koncertu na scenie zaprezentowali się: powstały w 2014 roku zespół Nietrzask, Jordan Reyne - zamieszkała w Toruniu, nowozelandzka artystka z mieszanką klimatów gotycko-celtycko-folkowych, prezentujący klubowe dźwięki Mike G oraz jeden z najciekawszych polskich zespołów, łączących elektronikę z gitarowymi brzmieniami - duet Rebeka.


Nie byłoby Toruńskich Gwiazd, gdyby nie osoby biorące udział w dostrzeganiu, ocenieniu, dawaniu wyrazu sympatii dla toruńskich artystów powiedział Prezydent Torunia Michał Zaleski. – Dziękuję wszystkim, którzy brali udział w tym plebiscycie, przeglądzie i ocenie. Lubimy toruńskich wykonawców, chcemy się nimi chwalić, pokazywać, ale też oglądać - jak na dzisiejszym koncercie finałowym. Dziękuję również Radiu Gra, bez którego nie byłoby tej radości ze wskazywania najlepszych, najciekawszych i wyjątkowych toruńskich artystów.

Najważniejszym punktem wieczoru było ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród Prezydenta Miasta Torunia. Zwycięzcy otrzymali statuetki Flisaka, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.

Toruńskie Gwiazdy 2019 – WYNIKI

 • Nadzieja Roku -Widoki
 • Dj Roku - Mike G
 • Płyta Roku - Małpa (Blur)
 • Wykonawca Roku - Sławomir Uniatowski

 Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.