Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Poznaliśmy Gwiazdy Grodu Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 listopada 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na djęciu: laureaci konkursu Gwiazdy Grodu Kopernika

Realizują swoje pasje, są utalentowani i kreatywni – 20 listopada 2023 r. poznaliśmy młodych torunian, którzy zostali wyróżnieni w konkursie „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Konkurs został wpisany w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Konwencja o Prawach Dziecka została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dnia 20 listopada 1989 r. W rocznicę tego wydarzenia w Toruniu po raz pierwszy wręczono uzdolnionym uczniom nagrody pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika”. Gala finałowa konkursu odbyła się w Teatrze Baj Pomorski z udziałem Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka,  wicekuratorki oświaty Marii Mazurkiewicz oraz prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i przedstawicieli samorządu. Gościem specjalnym uroczystości był Krystian Pesta, znany aktor filmowy i teatralny, który urodził się w Toruniu i tu właśnie w Młodzieżowym Domu Kultury, w Studio P, rozwijał swoją aktorską pasję.

- Dziś honorujemy pierwsze laureatki i pierwszych laureatów naszej toruńskiej nagrody – prawdziwe Gwiazdy Grodu Kopernika. Bohaterkom i bohaterom naszej gali gratuluję zatem zauważonego i ciekawego stylu życia. Dziś pokazujecie całemu Toruniowi o znaczeniu waszego prawa do decydowania o inspirującym spędzaniu wolnego czasu oraz rozwijania swoich zainteresowań. Uśmiechnięty, dziecięcy i kopernikański Toruń bardzo tego wzoru potrzebujemówił prezydent Michał Zaleski, dziękując jednocześnie rodzicom, opiekunom i nauczycielom laureatów za wspieranie ich marzeń i talentów.

Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych osobowości wśród młodych osób posiadających talenty i umiejętności oraz promowanie tych talentów wśród mieszkańców miasta Torunia, jak również upowszechnianie wiedzy o prawach dziecka. Konkurs promuje rozwijanie zainteresowań, zdolności, pasji i kreatywności oraz efektywne spędzanie wolnego czasu.

Jedenastoosobowa Kapituła Miejskiego Konkursu pn. „Gwiazdy Grodu Kopernika” spośród nadesłanych 56 filmów, po przeprowadzeniu głosowania internetowego, do finałowych przesłuchań wytypowało 20 osób w czterech kategoriach – w każdej przyznano jedną nagrodę i jedno wyróżnienie:

Kat. kl. I-III szkół podstawowych:
    1. Daniel Majewski, SP nr 35 – nagroda
    2. Szymon Piskorski, SP nr 23 – wyróżnienie
    3. Maja Szewczyk, SP nr 24 – finalistka
    4. Julia Kwiatkowska, SP nr 32 – finalistka
    5. Pola Szpakowska, SP nr 23 – finalistka

Kat. kl. IV-VI szkół podstawowych
    1. Zofia Czapnik, SP nr 23 – nagroda
    2. Lena Mrówczyńska, SP nr 18 – wyróżnienie
    3. Anna Babanska, SP nr 1 – finalistka
    4. Karol Wojda, SP nr 23 – finalista
    5. Maksymilian Borysiuk, SP nr 23 – finalista

Kat. ll. VII-VIII szkół podstawowych
    1. Nicole Azimova, SP nr 1 – nagroda
    2. Maria Zaremba, SP nr 2 – wyróżnienie
    3. Wojciech Streich, SP nr 23 – finalista
    4. Aleksander Kilasiński, SP nr 34 – finalista
    5. Barbara Drąg, SP nr 1 – finalistka

Kat. szkół ponadpodstawowych
    1. Iwan Żylicz, VIII LO – nagroda
    2. Julia Moch, I LO – wyróżnienie
    3. Lena Brzezińska, I LO – finalistka
    4. Stanisław Beyger, ZST – finalista
    5. Agata Wierzbowska, ZST – finalistka

Kapituła także przyznała nagrodę Filipowi Poumianowi z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 za projekt logo konkursu.

Fot. Agnieszka Bielecka
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: uczestnicy biegu w strojach Świętego Mikołaja stoją na linii startu na Rynku Staromiejskim, w tle ratusz
  Miasto, Sport
  Kilka tysięcy Mikołajów po raz kolejny zapełni ulice Torunia. W niedzielę, 3 grudnia 2023 roku, rusza 21. edycja Festiwalu Biegów Świętych Mikołajów.
 • Na zdjęciu: pomnik Mikołaja Kopernika ubrany w czerwoną czapkę św. Mikołaja
  Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend w Toruniu rządzą Mikołaje, którzy przyjadą z całej Polski, żeby przebiec ulicami naszego miasta półmaraton lub dystanse 10 i 5 km. Można też pomóc przedświątecznie św. Mikołajowi i wyszukać prezenty dla bliskich na weekendowych jarmarkach.
 • Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia
  Miasto
  2 grudnia 2023 roku Przedszkole Miejskie nr 3 świętowało 40-lecie istnienia. Najważniejszym prezentem dla placówki było nadanie jej imienia Marii Kownackiej.
 • Eko, Inwestycje, Miasto
  Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Pracownik montuje choinkę w otworze chodnika
  Miasto
  Z Nadleśnictwa Golub-Dobrzyń przyjechała do nas choinka, która 1 grudnia 2023 r. stanęła na toruńskim Rynku Staromiejskim.
 • Miasto
  - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • - Proszę o przyjęcie w imieniu torunianek i torunian potwierdzenia trwałej przyjaźni Torunia z polskim środowiskiem artyleryjskim. Na toruńskiej ziemi będziecie traktowani zawsze jako elita polskiej armii i nasi przyjaciele - powiedział podczas obchodów Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Już w najbliższą środę, jak co roku tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki - w trasę ruszy świąteczny, iluminowany tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Od 1988 r. dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
 • Zakończyły się prace polegające na wykonaniu specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych na pięciu toruńskich pomnikach przyrody. Miały one na celu polepszenie ich stanu zdrowotnego i poprawę warunków bezpieczeństwa dla osób przebywających w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
 • W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Na kilku odcinkach ul. Bema w Toruniu zdejmowana jest kostka betonowa i powstają miejsca dla roślin. Zostanie nawieziona tam urodzajna ziemia. Pojawi się też ponad 4600 sztuk sadzonek, w tym róż okrywowych o czerwonych kwiatach, a w najwęższych miejscach trzcinnika ostrokwiatowego.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu już po raz 44. zorganizowało Międzynarodowy Konkurs Plastyczny dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej, na które serdecznie zapraszamy, odbędzie się 8 grudnia 2023 r. o godz. 12.00. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.
 • Spadła liczba dewastacji i kradzieży, z roweru korzystają chętniej mężczyźni, a średni czas wypożyczenia roweru to 22 minuty - tak najkrócej można podsumować kończący się sezon roweru miejskiego Torvelo w Toruniu. Rowery trafiły do magazynu, gdzie zostaną przygotowane do nowego sezonu, który ruszy 1 marca 2024 r.