Pożegnanie Kazimierza i Eleonory Bryndalów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pożegnanie Kazimierza i Eleonory Bryndalów

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Kazimierz Bryndal z Medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium w 2009 r.

W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.

Znany toruński lekarz stomatolog i społecznik, wieloletni członek Rady Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia, zmarł 21 maja 2022 r. w wieku 92 lat. Niestety, kilkanaście godzin po nim, 22 maja odeszła także jego 71-letnia żona Eleonora Sobiecka- Bryndal, zawodowo również lekarka dentystka, specjalistka protetyki, absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi i działaczka Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej.

Kazimierz Bryndal urodził się 26 grudnia 1929 r. w Toruniu. Miał 10 lat, gdy wybuchła II wojna światowa, w której stracił oboje rodziców. Wyzwolenia doczekał na kaszubskiej wsi. Po powrocie do Torunia podjął dalszą naukę w gimnazjum, a następnie w 1948 r. w liceum im. Mikołaja Kopernika.

Marzył o karierze lekarza. Po maturze  zdawał na medycynę, ale po nieudanej próbie podjął studia prawnicze. Po roku dostał się na stomatologię w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie już po miesiącu wybrano go starostą roku. Po dyplomie krótko pracował w  klinice w  Szczecinie, ale z powodów rodzinnych wrócił do Torunia. Przez rok jeździł w ambulansie stomatologicznym na terenie całego ówczesnego województwa bydgoskiego. Następnie podjął pracę w cukrowni w Chełmży, gdzie przez 18 lat był zakładowym lekarzem dentystą. Tam działał w zakładowym klubie Limba, a w wolnych chwilach trenował wioślarstwo.

W 1968 r. został powołany na stanowisko inspektora stomatologii i szefa protetyki w Toruniu i powiecie toruńskim, a trzy lata później na stanowisko kierownika Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miejskim w Toruniu. W  1974 r. z  jego inicjatywy powstało w Toruniu Centrum Kształcenia Podyplomowego, w ramach którego toruńscy dentyści mogli wyjeżdżać za granicę i poznawać tamtejsze metody pracy. Kazimierz Bryndal doprowadził m.in. do podpisania w Niemczech układu o współpracy izb lekarskich Europy Środkowo-Wschodniej, a w  1989 r. był animatorem współpracy Kujawsko-Pomorskiej Izby Lekarskiej z Izbą Lekarską z partnerskiej Getyngi. Brał czynny udział w negocjacjach traktatu akcesyjnego z  Unią Europejską, broniąc w  Brukseli statusu polskich lekarzy dentystów. W latach 1997-2001 był prezesem Izby Lekarskiej w Komisji Współpracy z Zagranicą.

W latach 90. zabiegał o  wydzielenie stomatologii ze struktur Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, do którego została przyłączona po likwidacji Centrum Kształcenia Podyplomowego. Efektem tych starań było powołanie do życia Samodzielnego Wojewódzkiego Centrum Stomatologii przy ul. Przedzamcze, którego został kierownikiem. Był organizatorem licznych spotkań i szkoleń branżowych, w tym targów stomatologicznych EXPODENT. Wieloletni prezes Okręgowej Rady Lekarskiej Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Toruniu i toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (do którego powołania doprowadził w 1975 r.), członek Toruńskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

W 2009 r. odszedł na zasłużoną emeryturę, jednak nadal był aktywny na wielu forach, m.in. w Radzie Prezydenckiej przy Prezydencie Miasta Torunia.

wreczenie przez prezydenta medalu thorunium dla kazimeirza bryndala

Michał Zaleski wręcza Kazimierzowi Bryndalowi Medal Prezydenta Miasta Torunia Thorunium w 2009 r.

Kazimierz Bryndal z medalem Thorunium w 2009 r.

Dr Kazimierz Bryndal - zawsze z humorem, werwą i talentem organizacyjnym

Laureat licznych odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in. Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, Złotego Krzyża Zasługi, tytułu „Pro Gloria Medici” Kujawsko-Pomorskiej Okręgowej Izby Lekarskiej, odznaczeniem „Meritus Pro Medicis” Naczelnej Izby Lekarskiej, a także Nagrody im. Andrzeja Janusza Fortuny za zasługi dla polskiej stomatologii. W 2009 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia i medal Thorunium.

Prywatnie dwukrotnie żonaty, jest ojcem czterech znanych synów: dziennikarza i satyryka Rafała oraz trzech działający w branży muzycznej – współtwórcy Kobranocki Jacka, perkusisty Michała i producenta muzycznego Jakuba Bryndala.

Uroczystości pogrzebowe śp. Eleonory-Sobieckiej – Bryndal  i Kazimierza Bryndala rozpoczną się w poniedziałek, 30 maja 2022 r. o godz. 13.00 Mszą Św. żałobną w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Toruniu przy ul. Panny Marii 2. Po Mszy Św. pogrzeb na Cmentarzu Parafialnym św. Jerzego przy ul. Gałczyńskiego.

Zdjęcia z uroczystości wręczenia medalu Thorunium 28 grudnia 2009 r., fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu rondo biskupa Chrapka z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od 30 czerwca 2022 r. ruszają prace przy modernizacji kolejnego toruńskiego torowiska tramwajowego – w ciągu ul. Warneńczyka od pl. Chrapka do ul. Kościuszki. Na razie prace nie będą powodowały większych utrudnień w ruchu.
 • Na zdjęciu plac NOT z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Układają podbudowę pod torowisko, przebudowują sieci podziemne, montują szyny – prace na budowie nowej linii tramwajowej toczą się równolegle na wielu odcinkach i są na różnym etapie zaawansowania.
 • Na zdjęciu siatkarze plażowi grają w siatkówkę
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 26 czerwca 2022 r. zakończyły się ostatnie zmagania podczas tegorocznej edycji Plaży Gotyku!
 • Na zdjęciu ulica Watzenrodego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Prace na budowie nowej linii tramwajowej idą pełną parą. Wzdłuż ul. Watzenrodego – na wysokości ul. Grasera - rozpoczyna się układanie górnej płyty torowej. Z powodu upałów w nocy z 27 na 28 czerwca (poniedziałek – wtorek) część prac będzie prowadzona w godzinach nocnych - od 19.00 do 6.00.
 • Na zdjęciu dzieci uczą się szermierki
  Miasto, Sport
  Treningi, pokazy umiejętności sportowych, konkursy i animacje dla najmłodszych - tak wyglądał Dzień Sportu na boisku przy Skarpie 2. Była to znakomita okazja, aby potrenować z najlepszymi sportowcami z Torunia.
 • Na zdjęciu osoby stoją na rolkach
  Miasto, Sport
  Ulicami Torunia przejechał rolkowy peleton. W piątek 24 czerwca 2022 r. odbył się pierwszy z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2022. W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 uczestników.
 • Ruszył wakacyjny cykl imprez All Day Beach Party na basenach letnich w Toruniu. Pierwsza impreza w ramach programu „Lato w Toruniu bez nudy” odbyła się w piątek 24 czerwca 2022 na Bydgoskim Przedmieściu. Kolejne zaplanowano na lipiec i sierpień.
 • Od środy 29 czerwca 2022 r. zmieni się czasowa organizacja ruchu w rejonie ronda Czadcy.
 • 26 czerwca 2022 r. po raz dziewiętnasty na Wiśle rozegrany został bieg ósemek wioślarskich ze sternikiem osad z Bydgoszczy i Torunia. Regaty ,,O puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbyły się w ramach Święta Miasta.
 • Joanna Bator i Terezia Mora zostały laureatkami Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 26 czerwca 2022 roku w Ratuszu Staromiejskim.
 • Srebrne medalistki z olimpiady w Tokio, Jolanta Ogar-Hill i Katarzyna Zillmann, odsłoniły swoje „katarzynki” w Piernikowej Alei Gwiazd w dniu 25 czerwca 2022 r.
 • W Toruniu gości delegacja z Getyngi – miasta partnerskiego Torunia. Okazją jest ceremonia wręczenia Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego, która odbędzie się 26 czerwca 2022 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 zamontowany został defibrylator przekazany przez Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
 • W niedzielę 26 czerwca 2022, godz. 12:00 w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego.