www.torun.pl

Powstanie Space Labs

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Space Labs, czyli miejsce, w którym konstruktorzy i projektanci mogliby opracować swoje koncepcje techniczne, a także je wykonać, uruchomić i przetestować, powstanie w Toruniu przy ul. Łokietka.

O idei tego przedsięwzięcia i jego realizacji mówiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, która odbyła się 4 października 2018 roku w Business Link przy ul. Łokietka. Obecni na niej byli także przedstawiciele jednostek zaangażowanych w ten projekt: Maja Lewandowska-Robak – dyrektor Wydziału Rozwoju i Planowania Europejskiego, Monika Mazur-Świerczyńska - prezes Toruńskiego Laboratorium Biznesu sp. z o.o., Paweł Żywiecki - Partner Zarządzający/Dyrektor Regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza oraz Wojciech Świtalski i Wojciech Klabun ze spółki Urbitor.

– W Toruniu niezmiennie od lat szukamy dobrych pomysłów na to, jak rozwijać miasto, w tym wspierać przedsiębiorczość, a także aby pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne, w tym środki z Unii Europejskiej. Tak jest z projektem Toruń Space Labs. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, który przeznacza środki na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Konkurs okazał się efektywny dla naszego projektu – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski. Na początku września 2018 roku projekt pn. „Toruń Space Labs” otrzymał dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wartość całego projektu wyniesie blisko 16 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 9 mln zł.

Toruń Space Labs znajdzie się na działce o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych, położonej pomiędzy ul. Łokietka a ul. Dworcową. W ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj” powstaną na niej trzy obiekty:
- trzykondygnacyjny budynek główny TSL o powierzchni ok. 1650 m2, na którym zamontowany zostanie teleskop do obserwacji nieba (Astro-Lab),
- hala (ok. 460 m2) z 4 pomieszczeniami prototypowni oraz wydzielonym centrum demonstracyjnym,
- całoroczna konstrukcja sferyczna (Space Arena) o kształcie kopuły, która będzie stanowić centrum demonstracyjne, umożliwiające testowanie rozwiązań mechanicznych i elektronicznych branży space, przeznaczona na permanentny teren operacji planetarnych prowadzonych zdalnie z centrum kontroli. Powierzchnia tej konstrukcji to ok.  728 m2.

- Powstanie tu miejsce, gdzie konstruktorzy i projektanci mogliby nie tylko opracować swoje koncepcje techniczne, także związane z designem, ale również wykonać je, zintegrować, uruchomić, a następnie przetestować ich funkcjonowanie w świecie rzeczywistympoinformował prezydent Michał Zaleski.

W ramach zagospodarowania terenu zostaną także wykonane ciągi pieszo-jezdne, 60 miejsc parkingowych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i miejsca zieleni.

Projekt realizować będzie Toruńskie Laboratorium Biznesu sp. z o.o., które jest w 100% własnością Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Partnerem będzie spółka miejska Urbitor, która będzie zarządzała projektem i infrastrukturą w czasie realizacji. Na operatora całości wybrana została Fundacja Polska Przedsiębiorcza z siedzibą w Warszawie.

- Jesteśmy na etapie uzupełniania ostatnich dokumentów, w tym dokumentacji środowiskowej. Obecnie trwa pierwszy przetarg - na główne roboty budowlane i na wykończenie budynku głównego i prototypowni oraz przygotowanie podłoża pod namiot sferyczny. W najbliższym czasie będziemy ogłaszali kolejne przetargi – na wykonanie namiotu oraz wyposażenie całości w specjalistyczny sprzęt wyjaśnił Wojciech Klabun, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w spółce Urbitor.

Toruń Space Labs to przedsięwzięcie nowatorskie w tej części kraju. - Jest to pierwsza w Polsce, a nawet w tej części Europy przestrzeń dedykowana dla firm z obszaru kosmicznego. Ma ona ogromny potencjał, żeby ściągać do Torunia ludzi i firmy związane z tym obszarem nie tylko z kraju, ale i z zagranicy dodał Paweł Żywiecki, dyrektor regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.