Powstanie Space Labs | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstanie Space Labs

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 04 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Space Labs, czyli miejsce, w którym konstruktorzy i projektanci mogliby opracować swoje koncepcje techniczne, a także je wykonać, uruchomić i przetestować, powstanie w Toruniu przy ul. Łokietka.

O idei tego przedsięwzięcia i jego realizacji mówiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Michała Zaleskiego, która odbyła się 4 października 2018 roku w Business Link przy ul. Łokietka. Obecni na niej byli także przedstawiciele jednostek zaangażowanych w ten projekt: Maja Lewandowska-Robak – dyrektor Wydziału Rozwoju i Planowania Europejskiego, Monika Mazur-Świerczyńska - prezes Toruńskiego Laboratorium Biznesu sp. z o.o., Paweł Żywiecki - Partner Zarządzający/Dyrektor Regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza oraz Wojciech Świtalski i Wojciech Klabun ze spółki Urbitor.

– W Toruniu niezmiennie od lat szukamy dobrych pomysłów na to, jak rozwijać miasto, w tym wspierać przedsiębiorczość, a także aby pozyskiwać na te zadania środki zewnętrzne, w tym środki z Unii Europejskiej. Tak jest z projektem Toruń Space Labs. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie, który przeznacza środki na wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu. Konkurs okazał się efektywny dla naszego projektu – wyjaśnił prezydent Michał Zaleski. Na początku września 2018 roku projekt pn. „Toruń Space Labs” otrzymał dofinansowanie ze środków zewnętrznych. Wartość całego projektu wyniesie blisko 16 mln zł, z czego dofinansowanie stanowi ponad 9 mln zł.

Toruń Space Labs znajdzie się na działce o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych, położonej pomiędzy ul. Łokietka a ul. Dworcową. W ramach formuły „zaprojektuj i wybuduj” powstaną na niej trzy obiekty:
- trzykondygnacyjny budynek główny TSL o powierzchni ok. 1650 m2, na którym zamontowany zostanie teleskop do obserwacji nieba (Astro-Lab),
- hala (ok. 460 m2) z 4 pomieszczeniami prototypowni oraz wydzielonym centrum demonstracyjnym,
- całoroczna konstrukcja sferyczna (Space Arena) o kształcie kopuły, która będzie stanowić centrum demonstracyjne, umożliwiające testowanie rozwiązań mechanicznych i elektronicznych branży space, przeznaczona na permanentny teren operacji planetarnych prowadzonych zdalnie z centrum kontroli. Powierzchnia tej konstrukcji to ok.  728 m2.

- Powstanie tu miejsce, gdzie konstruktorzy i projektanci mogliby nie tylko opracować swoje koncepcje techniczne, także związane z designem, ale również wykonać je, zintegrować, uruchomić, a następnie przetestować ich funkcjonowanie w świecie rzeczywistympoinformował prezydent Michał Zaleski.

W ramach zagospodarowania terenu zostaną także wykonane ciągi pieszo-jezdne, 60 miejsc parkingowych, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci i miejsca zieleni.

Projekt realizować będzie Toruńskie Laboratorium Biznesu sp. z o.o., które jest w 100% własnością Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych. Partnerem będzie spółka miejska Urbitor, która będzie zarządzała projektem i infrastrukturą w czasie realizacji. Na operatora całości wybrana została Fundacja Polska Przedsiębiorcza z siedzibą w Warszawie.

- Jesteśmy na etapie uzupełniania ostatnich dokumentów, w tym dokumentacji środowiskowej. Obecnie trwa pierwszy przetarg - na główne roboty budowlane i na wykończenie budynku głównego i prototypowni oraz przygotowanie podłoża pod namiot sferyczny. W najbliższym czasie będziemy ogłaszali kolejne przetargi – na wykonanie namiotu oraz wyposażenie całości w specjalistyczny sprzęt wyjaśnił Wojciech Klabun, dyrektor ds. inwestycji i rozwoju w spółce Urbitor.

Toruń Space Labs to przedsięwzięcie nowatorskie w tej części kraju. - Jest to pierwsza w Polsce, a nawet w tej części Europy przestrzeń dedykowana dla firm z obszaru kosmicznego. Ma ona ogromny potencjał, żeby ściągać do Torunia ludzi i firmy związane z tym obszarem nie tylko z kraju, ale i z zagranicy dodał Paweł Żywiecki, dyrektor regionalny Fundacji Polska Przedsiębiorcza.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski siedzi przy stole, przed nim urządzenie do obsługi karty miejskiej
    Miasto, MZK
    Za kilka miesięcy torunianie będą mieli kartę miejską. 26 marca 2024 r. miasto podpisało umowę na wdrożenie systemu z firmą Mera Systemy sp. z o.o.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.