Powstanie nowoczesny basen przy szkole nr 19 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Powstanie nowoczesny basen przy szkole nr 19

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 czerwca 2023
Autor: Marcin Pryka

Budowa basenów - rehabilitacyjnego i rekreacyjnego przy Zespole Szkół Nr 19 w Toruniu ma zostać zakończona do 1 września 2024 r. Inwestycja bardzo wzbogaci ofertę placówki, która prowadzi edukację m.in. dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i autyzmem.

Podpisanie umowy z wykonawcą na budowę basenów z łącznikiem na ul. Dziewulskiego 41c odbyło się w obecności mediów na sali gimnastycznej Zespołu Szkół Nr 19. Umowę podpisali prezydent Torunia Michał Zaleski oraz przedstawiciele wybranego w przetargu wykonawcy - toruńskiej firmy BUD-EKO - Renata i Sławomir Szymańscy.

Obiekt będzie służyć przede wszystkim funkcjonującemu od 1 września 2022 r. Zespołowi Szkół nr 19 w Toruniu. W jego skład wchodzą: Oddziały Przedszkolne, Szkoła Podstawowa Specjalna nr 19 im. bł. ks. S.W. Frelichowskiego i Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 19, która zapewnia uczniom z niepełnosprawnościami trzyletnie kształcenie ponadpodstawowe.

Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki podjętej przez Radę Miasta Torunia decyzji o zwiększeniu środków na ten cel do 14,5 mln zł. Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na wyłonienie wykonawcy nie przyniósł rezultatu. Wpłynęły cztery oferty wynoszące od 14.514.000 zł do 15.495.135 zł. Z uwagi na przekroczenie planowanej kwoty, postępowanie ogłoszono ponownie. W drugim przetargu wpłynęły trzy oferty - wybrano najkorzystniejszą ofertę spółki BUD-EKO, mającej siedzibę przy ul. Dekerta 20 w Toruniu. Cena oferty wyniosła 14.350.000 zł. Dokumentacja projektowa inwestycji opracowana została przez Biuro Inżynierskie BUDEN z Gdańska.

Inwestycja zakłada budowę kompleksu dwóch basenów o powierzchni użytkowej 929 m2 z jedną kondygnacją nadziemną i jedną podziemną o szerokości 26,86 m, długości wraz z łącznikiem 27,1 m i wysokości 6,36 m o konstrukcji żelbetowej, w części nadziemnej murowanej z bloczków silikatowych; ściany wzmocnione elementami żelbetowymi, podciągi oraz nadproża monolityczne żelbetowe; stropy monolityczne żelbetowe nad zapleczem hali, strop nad halą basenową w konstrukcji z drewna klejonego. Elewacja budynku składać się będzie z fasady szklano aluminiowej oraz z płyt laminatu HPL. W budynku będą po dwie szatnie męskie i żeńskie oraz toalety przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także pochylnie dla niepełnosprawnych.

W ramach inwestycji powstanie basen pływacki o powierzchni 75 m2 i głębokości 1,8 m, który ma posiadać specjalne ruchome dno ułatwiające osobom z niepełnosprawnościami wejście do wody i brodzik dla dzieci oraz basen rekreacyjny o powierzchni 50 m2 wraz z atrakcjami basenowymi typu: parasol, wodny masaż i masaż powietrzny do stóp. Budynek zostanie wyposażony m. in. w system sterowania BMS oraz instalację fotowoltaiczną.

Jak podkreślił podczas konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski: - Zespół Szkół Nr 19 to szkoła wyjątkowa w mieście, prowadząca nauczanie, opiekę i wychowanie dla dzieci, którym żyć jest trudno. Dzięki dobremu zorganizowaniu Rada Pedagogiczna tutaj zatrudniona dokłada wszelkich możliwych starań, aby kończący szkołę mieli dalsze przygotowanie do życia. Szkoła wymaga specjalnej troski, dbałości i wyjątkowej staranności wszystkich, którzy zajmują się jej prowadzeniem. Co jakiś czas pojawiają się pomysły jak usprawnić funcjonowanie placówki. Od kilku lat dojrzewał pomysł wybudowania na terenie szkoły kompleksu basenów rehabilitacyjno-rekreacyjnych - powiedział prezydent.

Warto podkreślić, że bliźniaczy obiekt wybudowany został w roku 2020 w SP nr 26 przy ul. Fałata w Toruniu - także przez firmę BUD-EKO. - Powstanie drugi taki kompleks w Toruniu, w którym będzie można w wodzie prowadzić zajęcia rehabilitacyjne, ale i rekreacyjne. Podobny obiekt mamy przy szkole nr 26, jest on prawie identyczny jak ten, który będziemy budowali, przygotowany do ćwiczeń w wodzie dla osób, które wymagają tego w specjalnych warunkach, warunkach troski o zdrowie i kondycję fizyczną. Półtora roku prowadziliśmy postępowania przetargowe na wyłonienie wykonawcy, bo czas był trudny, a ceny w budownictwie niestety nie były stabilne. Tegoroczne postepowanie przetargowe pozwoliło już wybrać wykonawcę - przypomniał prezydent Michał Zaleski.

Termin realizacji inwestycji wynosi 15 miesięcy od dnia podpisania umowy. - Założenie jest takie, iż odbiory będą latem przyszłego roku i od 1 września 2024 r. dzieci i młodzież uczęszczająca do Zespołu Szkół Nr 19 będzie mogła korzystać z rehabilitacji i rekreacji w tym nowym, nowoczesnym i przyjaznym dla młodych ludzi kształcących się w tej szkole obiekcie - dodał prezydent.

Zadowolona z podpisania umowy jest Alicja Golon, dyrektor Zespołu Szkół Nr 19. - Doczekałam się ja, dzieci i rodzice, którym bardzo zależało na tym, żeby basen tutaj był, bo to oni dbają o rehabilitację swoich dzieci, o to żeby uzyskały jak najlepszą sprawność. Dlatego ten basen - w takiej formie, w jakiej będzie, z ruchomym dnem - zapewnia nam, że rehabilitacja będzie dostępna dla każdego dziecka niepełnosprawnego, które do naszej placówki uczęszcza. Bardzo się cieszymy z tego, że będziemy już za rok mogli z niego korzystać, prowadzić zajęcia, takie jak gimnastyka w wodzie czy pływanie. Mamy instruktorów wśród nauczycieli, którzy na pewno będą zaangażowani, aby na tym basenie popracować z naszymi dzieciakami i z nimi prowadzić zajęcia - podkreśla.

Do tej pory szkoła musiała korzystać z innych obiektów na terenie miasta. - Starsi uczniowie dojeżdżali na basen przy ul. Hallera, a czasami do szkoły nr 18, ale nie wszystkie dzieci mogły skorzystać z rehabilitacji, bo to są baseny sportowe i głębokie. Teraz dzięki temu, że jest taka możliwość każde dziecko, nawet to, które ma niepełnosprawność ruchową będzie mogło z niego skorzystać - dodaje dyrektor Alicja Golon.

 


Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.