www.torun.pl

Powstanie kościół na osiedlu JAR

Miasto
Data publikacji: 19 stycznia 2017
Autor: Magdalena Winiarska

Miasto zamierza przekazać nowo powstałej parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła grunt przy ul. Konrada Grasera 5 w użytkowanie wieczyste. Powstanie tam kościół oraz budynki parafialne.

- Przygotowując się do inwestycji na tym terenie, pamiętaliśmy o tym, żeby można tam było wybudować obiekty sakralne. Dlatego powstał projekt uchwały, żeby w użytkowanie wieczyste oddać blisko 9500 metrów kwadratowych na rzecz nowo powstałej parafii p.w. Świętego Andrzeja Apostoła powiedział zastępca prezydenta Torunia, Zbigniew Rasielewski.

Prezydencki projekt uchwały dotyczący przekazania gruntu przy ul. Konrada Grasera 5 parafii  p.w. Świętego Andrzeja Apostoła zostanie przedstawiony radnym podczas najbliższej 34. sesji, która odbędzie się w czwartek 26 stycznia br.

Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, miasto może przekazać teren na cele sakralne w trybie bezprzetargowym, z 99-procentową bonifikatą, w użytkowanie wieczyste. W przypadku działki przy ul. Konrada Grasera 5, czyli znajdującej się na powstającym w tej części miasta osiedlu JAR, miałby to być okres 99 lat. Założoną w listopadzie 2016 roku parafię p.w. Świętego Andrzeja Apostoła obowiązywać będą terminy zabudowy tego terenu – prace budowlane muszą rozpocząć się w ciągu 7 lat, a zakończyć – nie później niż 15 lat od daty oddania gruntu w użytkowanie wieczyste.

Grunt przy ul. Konrada Grasera 5 wyceniony został na 1,6 mln złotych brutto. Zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami, prezydent miasta ustalił pierwszą opłatę w wysokości 25% ceny nieruchomości, która po uwzględnieniu 99% bonifikaty wynosi 4.031,33 złotych brutto. W kolejnych latach parafię obowiązywać będzie opłata roczna w wysokości 48,38 złotych.

Na terenie, który ma zostać przekazany parafii, powstanie kościół oraz budynki parafialne. Proboszcz nowej parafii, ks. Łukasz Skarżyński, planuje podejmować szereg działań mających służyć integracji i aktywizacji mieszkańców osiedla. Mają tam powstać też punkty pomocy psychologicznej i prawnej.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • Unieważnienie przetargu
  Miasto
  W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Specjalne zajęcia w toruńskich szkołach
  Kultura, Miasto
  We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • W trakcie remontu mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego będziemy korzystać z przeprawy tymczasowej - jest decyzja w tej sprawie. Minister Energii podjął decyzję o nieodpłatnym udostępnieniu na rzecz Gminy Miasta Toruń konstrukcji składanego mostu drogowego typu DMS-65 o długości 1722 m wraz z kompletem 74 podpór oraz elementami i sprzętem...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Jesteś organizacja pozarządową? Włącz się w realizację społecznych projektów rewitalizacyjnych! Do 31 stycznia 2019 roku trwa nabór ofert w konkursie na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta (obszar rewitalizacji, konkurs nr 27).
 • Złożenie kwiatów na grobie dra Ottona Steinborna i pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego zainaugurowało w piątek 18 stycznia 2019 roku obchody 99. rocznicy powrotu Torunia do Rzeczypospolitej. W programie dnia są jeszcze m.in. uroczystości pod pomnikiem gen. Hallera, na Rynku Staromiejskim i w Dworze Artusa.
 • W najbliższą sobotę, 19 stycznia 2019 roku zmianie ulegną rozkłady jazdy tramwajów linii nr 1 i 3.