www.torun.pl

Powstanie baza dla wodniaków

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Już wkrótce w Toruniu powstanie jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce. Miasto ogłosiło przetarg na budowę przystani sportów wodnych przy ul. Popiełuszki 1-3. Termin składania ofert upływa 7 lipca 2015 r. o godz.10.00.

W ubiegłym roku w Toruniu zostało oddane do użytku zmodernizowane nabrzeże wraz z nowymi pomostami i punktami cumowymi dla kajaków i łodzi, a także sąsiadujący z przystanią, otwarty teren rekreacyjny dla mieszkańców - z boiskami, miniplażą, placem zabaw i plenerową siłownią. Teraz przyszedł czas na budowę nowoczesnego zaplecza dla wioślarzy i żeglarzy. Istniejące budynki dawnej przystani AZS są już w bardzo złym stanie. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie ich rozbiórka i budowa nowych obiektów wraz z zakupem pierwszego wyposażenia, a także zagospodarowanie terenów wokół nich, w tym budową dróg i oświetlenia.

Budynki starej przystani AZS są już w bardzo złym stanie

Projekt nowej przystani opracowała spółka Geoprojekt z Torunia. Centralną część zajmie trójkondygnacyjny budynek, który pomieści: na parterze - baseny wioślarskie, pomieszczenie ergonometrów, siłownię i pomieszczenia obsługi, na pierwszym piętrze - pomieszczenia szatniowe z umywalniami, suszarnię, pomieszczenie odnowy biologicznej, salę konferencyjną i pomieszczenia biurowe oraz na drugim piętrze - pokoje hotelowe z łazienkami, kuchnię, pomieszczenia magazynowe, biurowe i gospodarcze. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – bez progów i wyposażony w windę.

W części parterowej budynku, od strony Wisły, powstanie nowe, większe miejsce stacjonowania sprzętu pływackiego: wioślarskiego, żeglarskiego czy motorowodnego oraz marina dla wodniaków z zapleczem sanitarno – gospodarczym, umożliwiająca wykorzystywanie przystani na potrzeby rekreacyjno - turystyczne.

Zmodernizowane w ostatnich latach nabrzeże i tereny rekreacyjne

Dzięki inwestycji powstanie nowoczesna baza treningowa dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, wioślarzy Akademickiego Związku Sportowego oraz reprezentantów kadry realizującej program szkolenia wojewódzkiego i centralnego Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Warto dodać, że Toruń jako jedyne miasto w regionie posiada Szkołę Mistrzostwa Sportowego kształcącą uczniów w wioślarstwie. Zajmują oni czołowe lokaty we współzawodnictwie sportowym: krajowym i międzynarodowym stanowiąc trzon kadry narodowej.

Powstanie zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej dla wioślarzy umożliwi też Toruniowi ubieganie się o organizację prestiżowych wydarzeń sportowych w tej dyscyplinie. Już teraz obiekt uznany został przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich za strategiczny dla rozwoju wioślarstwa w Polsce i zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy GMT a PZTW będzie ważnym ośrodkiem szkolenia centralnego i wojewódzkiego w tej dyscyplinie.

Przystań ma być gotowa w październiku 2016 r. Informacje o przetargu TUTAJ 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.