www.torun.pl

Powstanie baza dla wodniaków

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Już wkrótce w Toruniu powstanie jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce. Miasto ogłosiło przetarg na budowę przystani sportów wodnych przy ul. Popiełuszki 1-3. Termin składania ofert upływa 7 lipca 2015 r. o godz.10.00.

W ubiegłym roku w Toruniu zostało oddane do użytku zmodernizowane nabrzeże wraz z nowymi pomostami i punktami cumowymi dla kajaków i łodzi, a także sąsiadujący z przystanią, otwarty teren rekreacyjny dla mieszkańców - z boiskami, miniplażą, placem zabaw i plenerową siłownią. Teraz przyszedł czas na budowę nowoczesnego zaplecza dla wioślarzy i żeglarzy. Istniejące budynki dawnej przystani AZS są już w bardzo złym stanie. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie ich rozbiórka i budowa nowych obiektów wraz z zakupem pierwszego wyposażenia, a także zagospodarowanie terenów wokół nich, w tym budową dróg i oświetlenia.

Budynki starej przystani AZS są już w bardzo złym stanie

Projekt nowej przystani opracowała spółka Geoprojekt z Torunia. Centralną część zajmie trójkondygnacyjny budynek, który pomieści: na parterze - baseny wioślarskie, pomieszczenie ergonometrów, siłownię i pomieszczenia obsługi, na pierwszym piętrze - pomieszczenia szatniowe z umywalniami, suszarnię, pomieszczenie odnowy biologicznej, salę konferencyjną i pomieszczenia biurowe oraz na drugim piętrze - pokoje hotelowe z łazienkami, kuchnię, pomieszczenia magazynowe, biurowe i gospodarcze. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – bez progów i wyposażony w windę.

W części parterowej budynku, od strony Wisły, powstanie nowe, większe miejsce stacjonowania sprzętu pływackiego: wioślarskiego, żeglarskiego czy motorowodnego oraz marina dla wodniaków z zapleczem sanitarno – gospodarczym, umożliwiająca wykorzystywanie przystani na potrzeby rekreacyjno - turystyczne.

Zmodernizowane w ostatnich latach nabrzeże i tereny rekreacyjne

Dzięki inwestycji powstanie nowoczesna baza treningowa dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, wioślarzy Akademickiego Związku Sportowego oraz reprezentantów kadry realizującej program szkolenia wojewódzkiego i centralnego Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Warto dodać, że Toruń jako jedyne miasto w regionie posiada Szkołę Mistrzostwa Sportowego kształcącą uczniów w wioślarstwie. Zajmują oni czołowe lokaty we współzawodnictwie sportowym: krajowym i międzynarodowym stanowiąc trzon kadry narodowej.

Powstanie zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej dla wioślarzy umożliwi też Toruniowi ubieganie się o organizację prestiżowych wydarzeń sportowych w tej dyscyplinie. Już teraz obiekt uznany został przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich za strategiczny dla rozwoju wioślarstwa w Polsce i zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy GMT a PZTW będzie ważnym ośrodkiem szkolenia centralnego i wojewódzkiego w tej dyscyplinie.

Przystań ma być gotowa w październiku 2016 r. Informacje o przetargu TUTAJ 

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.