www.torun.pl

Powstanie baza dla wodniaków

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 25 czerwca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Już wkrótce w Toruniu powstanie jedna z najlepszych baz wioślarskich w Polsce. Miasto ogłosiło przetarg na budowę przystani sportów wodnych przy ul. Popiełuszki 1-3. Termin składania ofert upływa 7 lipca 2015 r. o godz.10.00.

W ubiegłym roku w Toruniu zostało oddane do użytku zmodernizowane nabrzeże wraz z nowymi pomostami i punktami cumowymi dla kajaków i łodzi, a także sąsiadujący z przystanią, otwarty teren rekreacyjny dla mieszkańców - z boiskami, miniplażą, placem zabaw i plenerową siłownią. Teraz przyszedł czas na budowę nowoczesnego zaplecza dla wioślarzy i żeglarzy. Istniejące budynki dawnej przystani AZS są już w bardzo złym stanie. Zadaniem wyłonionego w przetargu wykonawcy będzie ich rozbiórka i budowa nowych obiektów wraz z zakupem pierwszego wyposażenia, a także zagospodarowanie terenów wokół nich, w tym budową dróg i oświetlenia.

Budynki starej przystani AZS są już w bardzo złym stanie

Projekt nowej przystani opracowała spółka Geoprojekt z Torunia. Centralną część zajmie trójkondygnacyjny budynek, który pomieści: na parterze - baseny wioślarskie, pomieszczenie ergonometrów, siłownię i pomieszczenia obsługi, na pierwszym piętrze - pomieszczenia szatniowe z umywalniami, suszarnię, pomieszczenie odnowy biologicznej, salę konferencyjną i pomieszczenia biurowe oraz na drugim piętrze - pokoje hotelowe z łazienkami, kuchnię, pomieszczenia magazynowe, biurowe i gospodarcze. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych – bez progów i wyposażony w windę.

W części parterowej budynku, od strony Wisły, powstanie nowe, większe miejsce stacjonowania sprzętu pływackiego: wioślarskiego, żeglarskiego czy motorowodnego oraz marina dla wodniaków z zapleczem sanitarno – gospodarczym, umożliwiająca wykorzystywanie przystani na potrzeby rekreacyjno - turystyczne.

Zmodernizowane w ostatnich latach nabrzeże i tereny rekreacyjne

Dzięki inwestycji powstanie nowoczesna baza treningowa dla uczniów Szkoły Mistrzostwa Sportowego, wioślarzy Akademickiego Związku Sportowego oraz reprezentantów kadry realizującej program szkolenia wojewódzkiego i centralnego Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Warto dodać, że Toruń jako jedyne miasto w regionie posiada Szkołę Mistrzostwa Sportowego kształcącą uczniów w wioślarstwie. Zajmują oni czołowe lokaty we współzawodnictwie sportowym: krajowym i międzynarodowym stanowiąc trzon kadry narodowej.

Powstanie zaplecza treningowego i infrastruktury sportowej dla wioślarzy umożliwi też Toruniowi ubieganie się o organizację prestiżowych wydarzeń sportowych w tej dyscyplinie. Już teraz obiekt uznany został przez Polski Związek Towarzystw Wioślarskich za strategiczny dla rozwoju wioślarstwa w Polsce i zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy GMT a PZTW będzie ważnym ośrodkiem szkolenia centralnego i wojewódzkiego w tej dyscyplinie.

Przystań ma być gotowa w październiku 2016 r. Informacje o przetargu TUTAJ 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Tofifest, Bach w Dworze Artusa, Nohavica na Jordankach, Podgórskie Święto Latawca, Barbarkowy Bieg Przełajowy czy koncert finałowy projektu "Tak Brzmi Miasto" - najwyższy czas zaplanować, co będziemy robić w ten weekend!
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 roku odbyło się szkolenie obronne z elementami obrony cywilnej pod kryptonimem „KOBRA-19”. Dwudniowe wydarzenie zwieńczył pokaz wspólnego działania służb mundurowych w przypadku ataku terrorystycznego w Ujęciu Wody Podziemnej „Mała Nieszawka”.
 • Inwestycje, Miasto
  Na terenie Barbarki funkcjonuje już mini tężnia – inwestycja sfinansowana z budżetu obywatelskiego.
 • Miasto
  Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie zagospodarowania terenów położonych przy ul. Polnej, w okolicach ulic: Fieldorfa „Nila”, Strehla, Niepokólczyckiego, Piwnika.
 • Kultura, Miasto
  Ponad sto prac plastycznych i trzy instytucje kultury zostały nagrodzone w jubileuszowej, dwudziestej edycji Międzynarodowego Konkurs Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”.
 • Miasto
  23 października 2019 roku w VI LO w Toruniu odbędą się konsultacje społeczne dotyczące projektu stawu Kaszownik oraz Strugi Toruńskiej.
 • Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Do 25 października 2019 r. studenci toruńskich uczelni wyższych mogą składać wnioski o przyznanie stypendium w ramach Miejskiego Programu Stypendialnego realizowanego w Toruniu.
 • Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!
 • To już ostatnie dni elektronicznych zapisów na 37. edycję Toruń Maraton, która odbędzie się 27 października 2019 r. w grodzie Kopernika. Limit uczestników został niemal wyczerpany - na listach startowych widnieje ponad 1200 osób. Do wyboru biegacze mają maraton, półmaratonu, a najmłodsi biegi dla dzieci i młodzieży na dystansach od 100 do 1000 m.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • Mieszkańcy Torunia i okolic w wieku 50-65 lat mogą wziąć udział w spotkaniu informacyjno-edukacyjnym dotyczącym profilaktyki raka jelita grubego.
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.