Powstaną parki kieszonkowe | www.torun.pl

Powstaną parki kieszonkowe

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 lipca 2021
Autor: Magdalena Kujawa
koncepcja parku w stylu holenderskim

Biuro Ogrodnika Miejskiego jest w trakcie przygotowywania projektów budowlano-wykonawczych dla pierwszych trzech parków kieszonkowych w Toruniu, wskazanych przez mieszkańców miasta podczas przeprowadzonych od października 2020 r. do lutego 2021 r. konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”.

Miasto zaproponowało 23 lokalizacje, które były konsultowane z mieszkańcami, a w wyniku rozmów pojawiło się aż 60 propozycji lokalizacji. Podczas spotkania w listopadzie 2020 r. mieszkańcy mogli się wypowiedzieć, jak chcieliby, by wyglądały parki, jakie funkcje mają spełnić, jakie elementy małej architektury i rodzaje zieleni powinny się tam pojawić.

- Wiele pomysłów mieszkańców udało się zaimplementować do ostatecznych wytycznych, które stanowiły podstawę do projektowania i koncepcji. W większości przypadków urzędnicy i mieszkańcy byli zgodni. Wszyscy zwracali uwagę, że należy premiować bioróżnorodność, a funkcją nadrzędną jest dostosowanie projektów do zmian klimatu – podkreślał podczas konferencji prasowej zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Pierwsze lokalizacje dotyczą terenów zieleni przy ulicach: Zagonowej/Narcyzowej; Rydygiera 4-6-8 oraz Szuwarów/Tataraków. Obecnie wykonane zostały przez projektantów wizualizacje dla wstępnych koncepcji zagospodarowania tych terenów zieleni. W najbliższych latach będą projektowane i realizowane sukcesywnie kolejne parki kieszonkowe usytuowane na terenach zieleni będących własnością Gminy Miasta Toruń, wskazane przez torunian i pozytywnie zaopiniowane przez różne jednostki miejskie.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny.

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska

Zastępca prezydenta Paweł Gulewski i dyrektor BOM Jolanta Swinarska podczas konferencji prasowej

- Każdy z parków ma nawiązywać do innego państwa i zawierać elementy charakterystyczne dla tych państw. Na początek będziemy mieli do czynienia z powiewem Grecji, klimatem Holandii i Szwajcarii – informuje zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

- Chcemy, żeby każdy, kto skorzysta z jednego z parków, chciał odwiedzić wszystkie pozostałe i w ten sposób zwiedzić świat, jeżdżąc po Toruniu – dodaje dyrektor Biura Ogrodnika Miejskiego Jolanta Swinarska.

Z tego powodu, każdemu parkowi kieszonkowemu zostanie odpowiednio zaproponowana nazwa: Szwajcarski Zakątek, Greckie Klimaty czy Zacisze Holandii. Dopełnieniem mają być elementy małej architektury, jak również kolorystyka nawiązująca do barw flagi - kojarzące się z danym państwem.

Wśród propozycji znajdą się m.in.

 1. Park kieszonkowy Szwajcarski Zakątek – przy ul. Narcyzowej i Zagonowej: dywan kwiatowy w kształcie zegara, łąka z krokusami, ławki podwieszane imitujące alpejskie wyciągi narciarskie, mini-wodotrysk na wzór genewskiego Jet d’Eau czy alpinarium – nawiązujące do tematyki Szwajcarii.
 2. Park kieszonkowy Greckie Klimaty – przy ul. Rydygiera 4-6-8: wzór w nawierzchni z motywem greckim, ceramiczne donice w kolorze niebieskim, dominującym w przestrzeni Grecji, z przeznaczeniem na zieleń. Zieleń wzbogacą również: drzewa formowane w postaci „zielonego parasola”, kasztan jadalny, zawilec grecki czy rozmaryn lekarski – nawiązujące do tematyki Grecji. Integrację wśród mieszkańców wzbogacą: ławki solarne wyposażone w porty USB, zbiorniki wodne z wodotryskami, biblioteczka plenerowa – tj. miejsce mające służyć wymianie książek między mieszkańcami, szachy terenowe, wodotryski czy ławki parametryczne. W centralnej części parku planuje się zarezerwować przestrzeń o wymiarach 2x3m dla kompozycji przestrzennej, której formę i tematykę będzie można wyłonić w drodze konkursu. Zgodnie z życzeniem mieszkańców, projektowany park kieszonkowy podzielony zostanie umownie na dwie strefy „Relaksu” (ciszy) i „Integracji”.
 3. Park kieszonkowy „Zacisze Holandii” – przy ul. Szuwarów i Tataraków: drewniane chodaki holenderskie jako donice dla zieleni lub element małej architektury, ogród deszczowy z małym wiatrakiem na wzór holenderski, ławka interaktywna opowiadająca ciekawostki o Holandii – nawiązujące do tematyki Holandii; Integrację wśród mieszkańców wzbogacą gry podłogowe, tj. „kółko i krzyżyk” czy mini-labirynt.

- Najistotniejsze jest dla nas zachowanie istniejącej zieleni. Tworząc infrastrukturę drogową, wypoczynkową oraz nowe nasadzenia nie chcemy ingerować w systemy korzeniowe istniejących drzew. Wszystkie alejki wykonane zostaną z elementów przepuszczalnych. Nie będzie tam betonu ani asfaltu. W pobliżu drzew i ich korzeni zastosowane zostaną podwieszane alejki z desek – podkreśla dyrektor BOM.

Innowacyjności toruńskim parkom kieszonkowym mają dodać również takie elementy zagospodarowania i urządzenia zieleni, które nie tylko poszerzą możliwości rekreacji i wypoczynku – w postaci tematycznego terenu zieleni z funkcją przyrodniczą i edukacyjną, ale również będą sprzyjały adaptacji do zmian klimatycznych, czy wprowadzały rośliny zawierające substancje zwane „fitoncydami” - o charakterze bakteriobójczym, grzybobójczym i hamującym rozwój wirusów.

Realizacja projektów ma przyczynić się do wzmocnienia integracji społecznej, poprzez opracowanie funkcjonalnych przestrzeni publicznych i terenów zieleni. Zostaną one ponadto dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych, uwzględniając m.in. likwidację barier architektonicznych dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa użytkowników tych terenów.

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do wypracowanych w toku konsultacji z mieszkańcami koncepcji zagospodarowania, Biuro Ogrodnika Miejskiego może przyjmować jeszcze do 23 lipca br. – na adres: bom@um.torun.pl, tak aby możliwa była jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Kliknij i zobacz mapę z planowanymi lokalizacjami parków

Kliknij poniżej i zobacz koncepcje parku kieszonkowego „Zacisze Holandii” - PDF

Koncepcja 1

Koncepcja 2

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.