www.torun.pl

Powstaną drogi lokalne

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.

„Program Budowy Dróg Lokalnych na lata 2020-2023” powstał jako kontynuacja programu realizowanego w latach  2017-2019, który zakładał wykonanie 77 ulic na terenie Gminy Miasta Toruń. Łącznie w latach 2017-2019 powstało blisko 16 km dróg lokalnych, najwięcej na osiedlach: Stawki, Bielawy-Grębocin i Wrzosy.

Przyjęty przez radnych w dniu 21 listopada 2019 roku „Program Budowy Dróg Lokalnych na lata 2020-2023”  zakłada wykonanie następującej liczby dróg:
- w roku 2020 – 22 o łącznej długości 5,2 km,
- w roku 2021 – 29, o łącznej długości 5,8 km,
- w roku 2022 – 27, o łącznej długości 7,3 km,
- w 2023 roku – 32, o łącznej długości 8,3 km.

Łączny przewidziany koszt realizacji całego czteroletniego programu to 96 mln zł.

Tak jak podczas wcześniejszej edycji programu, tak i teraz najwięcej odcinków zostanie wykonanych na osiedlach Stawki i Bielawy-Grębocin, gdzie rozwija się zabudowa jednorodzinna. Dodatkowo w 2023 powstaną znaczne odcinki dróg na Rudaku i Jakubskim-Mokrym.

Propozycja umieszczona w PBDL na lata 2020-2023 zawiera wykaz ulic głównie o nawierzchni gruntowej przy których znajduje się zabudowa mieszkaniowa – takie drogi stanowią 75% programu. Do ustalenia kolejności proponowanych dróg zastosowano pierwotnie przyjęte kryteria tj.
1) liczbę i przedmiot wniosków o budowę lub przebudowę,
2) znaczenie rozpatrywanej ulicy w układzie istniejących dróg,
3) czy jest i kiedy została sporządzona dokumentacja projektowa zadania,  
4) uzbrojenie terenu w media,
5) zakres obsługi nieruchomości przez ulicę,
6) aktualny stan techniczny drogi i przejezdność.

Ponadto przewidziano do realizacji odcinki ulic z nawierzchnią tymczasowo utwardzoną oraz drogi dojazdowe do zabudowy usługowo przemysłowej, co stanowi łącznie ok. 25% ogólnej ilości odcinków ulic przewidzianych do realizacji w tym okresie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Świąteczny Konwój Radia ZET zawita ponownie do Torunia! Wiele atrakcji z tej okazji czeka nas w dniach 14-15 grudnia 2019 r.
 • Miasto, MZK
  Miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji kupi pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. To kolejny krok w stronę ekologicznego i nowoczesnego transportu miejskiego. 13 grudnia 2019 r. zostaje uruchomiony przetarg na to zadanie.
 • Miasto
  W poniedziałek 16 grudnia 2019 r. upływa termin zgłaszania kandydatek i kandydatów w ogłoszonym przez miasto plebiscycie "Współczesny torunianin 100-lecia".
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Ciechowski Symfonicznie, Salon Poezji, dwie projekcje filmowe oraz Koncert Specjalny Pamięci Grzegorza Ciechowskiego - Tak! Tak! To już weekend w Toruniu z liderem Republiki w roli głównej!
 • Drogi, Inwestycje
  Służby drogowe przez cały czas analizują, jak usprawnić organizację ruchu w rejonie placu Rapackiego w związku z inwestycją w alei św. Jana Pawła II .
 • Kultura, Miasto
  Grzegorz Wilk, Kasia Moś, Igor Herbut, Janusz Radek i Ania Lasota wystąpili wraz z muzykami Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej na wyjątkowym koncercie zorganizowanym w ramach 6. Dni Grzegorza Ciechowskiego. Największe utwory lidera Republiki publiczność usłyszała w oryginalnych aranżacjach Krzysztofa Herdzina.
 • Nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe, zintegrowany węzeł przesiadkowy, pas tramwajowo-autobusowy i łącznik torowy – tak w przyszłości będzie wyglądał plac Rapackiego i jego okolice. 12 grudnia 2019 r. rusza kolejny etap prac – przebudowa alei św. Jana Pawła II.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. będzie nadal odbierać odpady komunalne z posesji zamieszkałych w latach 2020-2021. W związku z nowelizacją ustawy mieszkańcy muszą liczyć się ze wzrostem opłat za wywóz i utylizacje śmieci.
 • PGE Toruń zakończyła projekt związany z budową nowej sieci zasilającej ponad 70 tys. mieszkańców miasta.
 • 29 listopada 2019 roku na Rynku Staromiejskim rozpocznie się tegoroczny jarmark. Dla odwiedzających przygotowano masę atrakcji.
 • 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki wystąpił Robbie Williams z koncertem promującym nowy dwupłytowy album artysty pt. „Christmas Present”.
 • Na parterze Urzędu Miasta Torunia można od kilku dni podziwiać bożonarodzeniową szopkę osadzoną w realiach toruńskich.
 • Po 32 latach ze stanowiska prezesa Cereal Partners Poland Toruń-Pacific odchodzi Wojciech Sobieszak.
 • W rejonie placu Rapackiego i alei św. Jana Pawła II trwa sadzenie 80 dużych drzew.