www.torun.pl

Powstaną drogi lokalne

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.

„Program Budowy Dróg Lokalnych na lata 2020-2023” powstał jako kontynuacja programu realizowanego w latach  2017-2019, który zakładał wykonanie 77 ulic na terenie Gminy Miasta Toruń. Łącznie w latach 2017-2019 powstało blisko 16 km dróg lokalnych, najwięcej na osiedlach: Stawki, Bielawy-Grębocin i Wrzosy.

Przyjęty przez radnych w dniu 21 listopada 2019 roku „Program Budowy Dróg Lokalnych na lata 2020-2023”  zakłada wykonanie następującej liczby dróg:
- w roku 2020 – 22 o łącznej długości 5,2 km,
- w roku 2021 – 29, o łącznej długości 5,8 km,
- w roku 2022 – 27, o łącznej długości 7,3 km,
- w 2023 roku – 32, o łącznej długości 8,3 km.

Łączny przewidziany koszt realizacji całego czteroletniego programu to 96 mln zł.

Tak jak podczas wcześniejszej edycji programu, tak i teraz najwięcej odcinków zostanie wykonanych na osiedlach Stawki i Bielawy-Grębocin, gdzie rozwija się zabudowa jednorodzinna. Dodatkowo w 2023 powstaną znaczne odcinki dróg na Rudaku i Jakubskim-Mokrym.

Propozycja umieszczona w PBDL na lata 2020-2023 zawiera wykaz ulic głównie o nawierzchni gruntowej przy których znajduje się zabudowa mieszkaniowa – takie drogi stanowią 75% programu. Do ustalenia kolejności proponowanych dróg zastosowano pierwotnie przyjęte kryteria tj.
1) liczbę i przedmiot wniosków o budowę lub przebudowę,
2) znaczenie rozpatrywanej ulicy w układzie istniejących dróg,
3) czy jest i kiedy została sporządzona dokumentacja projektowa zadania,  
4) uzbrojenie terenu w media,
5) zakres obsługi nieruchomości przez ulicę,
6) aktualny stan techniczny drogi i przejezdność.

Ponadto przewidziano do realizacji odcinki ulic z nawierzchnią tymczasowo utwardzoną oraz drogi dojazdowe do zabudowy usługowo przemysłowej, co stanowi łącznie ok. 25% ogólnej ilości odcinków ulic przewidzianych do realizacji w tym okresie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.