Powstaje Muzeum Twierdzy Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstaje Muzeum Twierdzy Toruń

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 marca 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Trwa adaptacja koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Obiekt, który upamiętni toruńskie zabytki militarne, ma być otwarty w czerwcu 2020 r.

Muzeum powstaje w sąsiedztwie dworca autobusowego, w jednym z dawnych obiektów fortecznych, tzw. Koszarach Bramy Chełmińskiej. Przez wiele lat budynek fortu B66 służył celom magazynowym, potem zamknięty niszczał. Pomysł zagospodarowania go na cele kulturalne i wykorzystania na ten cel funduszy unijnych pojawił się w 2013 r. Rozważano utworzenie tam inkubatora kulturalnego dla toruńskich organizacji. Ostatecznie w 2016 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało zielone światło dla adaptacji zabytkowego obiektu na Muzeum Twierdzy Toruń. W naszym mieście zachowało się bowiem około 200 różnej wielkości dzieł fortecznych, przede wszystkim z XIX i początków XX w. Placówka będzie zatem ciekawym uzupełnieniem oferty turystycznej Torunia i miejscem, w którym toruńska twierdza i jej bogata historia zyskają należne upamiętnienie.

Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto, a nadzór nad nim sprawuje Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. Prace remontowo-budowlane, prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, ruszyły wiosną 2018 r. Obejmują przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej z otoczeniem, zakup trwałego wyposażenia, montaż ekspozycji i zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem. Projekt przewiduje przywrócenie historycznego wyglądu budynku z odtworzeniem pierwotnej infrastruktury fortecznej, adaptację terenów przylegających do fortu dla potrzeb historycznych grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego, oświetlenie, ogrodzenie, montaż monitoringu i udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Za przygotowanie wystawy i koncepcję działania placówki odpowiada Muzeum Okręgowe w Toruniu, dla którego Muzeum Twierdzy Toruń będzie nowym oddziałem. Ramowy scenariusz ekspozycji przygotował Marcin Wichrowski, współautor „Atlasu Twierdzy Toruń”, przez wiele lat związany z Muzeum Twierdzy Kostrzyń.

Muzeum Twierdzy Toruń prezentować będzie dzieje jednej z najlepiej zachowanych warowni w Europie, rozwój toruńskich fortyfikacji od średniowiecza do połowy XX w., oraz historię garnizonu stacjonującego tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. 

- Założeniem jest, by wszystkie te zagadnienia były przedstawione w sposób ciekawy, a jednocześnie prosty w odbiorze, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnychmówi Hubert Smolarek z Muzeum Okręgowego w Toruniu. - W Muzeum Twierdzy Toruń obejrzymy między innymi wszystkie rodzaje dzieł fortecznych i ich budowniczych, poznamy poszczególne elementy wyposażenia fortów i ich funkcje, uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy z poszczególnych okresów historycznych oraz życie codzienne toruńskiego garnizonu. 

Konkurs na koncepcję plastyczną i multimedialną ekspozycji wygrało krakowskie konsorcjum firm New Amsterdam i NoLabel z Krakowa, które dla Torunia przygotowywało już wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika i Domu Kopernika.

Muzeum Twierdzy Toruń będzie siódmym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Ma być gotowe w czerwcu 2020 r. Adaptacja jest realizowana z udziałem funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to ponad 22 mln zł, a kwota dofinansowania unijnego to blisko 14,4 mln zł.

Fot. tytułowe: Michał Walkowski, galeria: Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.