Porządki w rękach przedszkolaków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Porządki w rękach przedszkolaków

Eko, Miasto
Data publikacji: 16 września 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski wraz z przedszkolakami machają dłońmi w rękawicach po sprzątaniu parku

Przedszkolaki z PM nr 13 zakasały rękawy i wraz z prezydentem Michałem Zaleskim posprzątały najbliższą okolicę w ramach akcji Sprzątanie Świata.

Przedszkole Miejskie nr 13 mieści się przy ul. Konstytucji 3 maja, zatem w piątek 16 września 2022 r. grupa przedszkolaków udała się do pobliskiego parku osiedlowego Na Skarpie, by zadbać o jego czystość. W ten sposób dzieci włączyły się w międzynarodową akcję „Sprzątanie Świata”. Wraz z nimi na teren zieleni udał się prezydent Michał Zaleski. Wszyscy, wyposażeni w rękawice i właściwe worki na śmieci, zbierali nieliczne odpady i je segregowali.

- Jak powiedziały dziś dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13, ludzie zostawiają śmieci nie tam gdzie trzeba. Jednak świadomość dzieci, jak nie należy postępować jest bardzo duża – mówił prezydent Michał Zaleski. - Nasze przedszkolaki doskonale wiedzą, jak należy segregować odpady, co widać w ich zaangażowaniu w dzisiejszą akcję, a także w tym, że ich placówka znalazła się w gronie laureatów piątej edycji miejskiego konkursu makulaturowego.

„Sprzątanie świata” to międzynarodowa akcja zapoczątkowana w Australii w 1989 roku. W Polsce pięć lat później tę akcję zainicjowała Fundacja Nasza Ziemia i odtąd co roku odbywa się ona w trzeci weekend września.

W ramach tej akcji w sobotę 17 września 2022 r. na Rynku Nowomiejskim w godz. 10:00-14:00, odbędzie się festyn zorganizowany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania.W programie: edukacja ekologiczna poprzez zabawę, budowa symbolu miasta - toruńskiego anioła z elektroodpadów, sadzenie kwitnących kwiatów oraz występ chóru uczniów z SP14 z repertuarem o przesłaniu ekologicznym. Mieszkańcy będą mogli bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz leki i baterie. Zaplanowano także konkurs wiedzy dla dorosłych oraz grę planszową z nagrodami dla dzieci.

Fot. Małgorzata Litwin (zdjęcie główne), Lech Kamiński (galeria)

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.