Popłyną, by zadbać o wodę | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Popłyną, by zadbać o wodę

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Plakat spływu dbajmy o H2O

9 dni, 298 km rzek i 12 samorządów przekonanych o potrzebie wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce - burmistrz Wąbrzeźna rozpoczyna spływ kajakowy pod hasłem „DbajMY o H2O”. W Toruniu zawita w poniedziałek, 5 lipca 2021 r.

Jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do dobrej jakości wody? Czy spełnianie marzeń i aspiracji mieszkańców jest zadaniem dla samorządowca? Na pierwszy rzut oka te bardzo różne od siebie kwestie – czysta woda i realizacja marzeń mieszkańców – stanowią podstawowe potrzeby mieszkańców każdej gminy w Polsce. Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Trzcińskim postanowili połączyć obydwa te projekty w jedno odważne zamierzenie i zdecydowali, że popłyną w wymarzony przez mieszkańców spływ z Wąbrzeźna do Bałtyku, przy okazji walcząc o dbałość o najwyższą jakość wód w Polsce.

- Spływ postanowiłem połączyć z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji „DbajMY o H2O”. Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych. Dziś, jako burmistrz Wąbrzeźna, mam pewne narzędzia, które mogą pomóc mi zadbać o jakość wód w okolicy, aby mieszkańcy Wąbrzeźna mogli cieszyć się dostępem do czystej i zdrowej wody nawet w okresie suszy czy powodzi. Mają je także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gniewu, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Lubicza, Solca Kujawskiego, Stegny, Świecia, Tczewa i Torunia. Dlatego podejmuję wyzwanie dziewięciodniowego spływu kajakowego, aby zachęcać samorządy Kujaw i Pomorza do dbałości o wodę w Polsce. Tylko podejmując wspólne działania mamy realny wpływ na wodny ekosystem w Polscepodkreśla Tomasz Zygnarowski.

Trzy kluczowe działania, które może podjąć każdy samorząd w Polsce, aby zadbać o jakość wód w Polsce burmistrz Tomasz Zygnarowski zebrał w deklarację „DbajMY o H2O” i postanowił, że nie tylko sam podejmie cenne inicjatywy na rzecz poprawy jakości wód w okolicy, ale także namówi do tego innych samorządowców, w tym przedstawicieli Miasta Torunia. Całą inicjatywę wspiera Koalicja Ratujmy Rzeki, która spływ kajakowy objęła honorowym patronatem.

A to wszystko na kajakach na trasie wodnej Wąbrzeźno – Bałtyk przez Strugę Wąbrzeską, Drwęcę i Wisłę. 9 dni mozolnego spływu pełnego wodnych niespodzianek, 298 km rzek do pokonania, a na trasie 12 samorządów zachęconych do dołączenia do tej pięknej inicjatywy ochrony wód w Polsce.

Samorządowców na trasie spływu wspierać będą wąbrzeźnianie w kajakach, wśród nich najstarszy uczestnik spływu - 77-letni Ryszard Zieliński. Grupę wesprze również Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączy Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik ekstremalny.

Spływ rusza w piątek, 2 lipca. W Przystani Toruń wąbrzescy samorządowcy planują pojawić się 5 lipca w godzinnach porannych. Kliknij tutaj, aby przejść do harmonogramu spływu.

Wyprawa ma jeszcze jeden cel do spełnienia - upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku pod hasłem „Dbajmy o H2O” odbędzie się pod honorowym patronatem Koalicji Ratujmy Rzeki.

 

Informacja: Urząd Miasta Wąbrzeźno

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: nowe skrzyżowanie
    Drogi, Miasto
    Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • Na zdjeciu: ławki i krzesła w sali lekcyjnej, w tle tablica i mapa
    Miasto
    Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Zakończyła się przebudowa skrzyżowania ulic Podgórnej z Wiązową. Powstało tu wyniesione skrzyżowanie. We wtorek 26 marca 2024 r. około godziny 16:00, po zakończeniu ostatnich prac porządkowych, zostanie udostępnione do ruchu.
  • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Zbliża się 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. Jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce odbędzie się w dniach 24-25 kwietnia 2024 r. w Copernicus Toruń Hotel.
  • W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Stowarzyszenie Centrum Wsparcia Rozwoju zaprasza na darmowe zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży z lewobrzeża w ramach projektu „Toruńskie Lewobrzeże aktywne sportowo”.