Popłyną, by zadbać o wodę | www.torun.pl

Popłyną, by zadbać o wodę

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2021
Autor: Natalia Przytarska
Plakat spływu dbajmy o H2O

9 dni, 298 km rzek i 12 samorządów przekonanych o potrzebie wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce - burmistrz Wąbrzeźna rozpoczyna spływ kajakowy pod hasłem „DbajMY o H2O”. W Toruniu zawita w poniedziałek, 5 lipca 2021 r.

Jak wielkie znaczenie w naszym codziennym życiu ma dostęp do dobrej jakości wody? Czy spełnianie marzeń i aspiracji mieszkańców jest zadaniem dla samorządowca? Na pierwszy rzut oka te bardzo różne od siebie kwestie – czysta woda i realizacja marzeń mieszkańców – stanowią podstawowe potrzeby mieszkańców każdej gminy w Polsce. Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski wraz ze swoim zastępcą Wojciechem Trzcińskim postanowili połączyć obydwa te projekty w jedno odważne zamierzenie i zdecydowali, że popłyną w wymarzony przez mieszkańców spływ z Wąbrzeźna do Bałtyku, przy okazji walcząc o dbałość o najwyższą jakość wód w Polsce.

- Spływ postanowiłem połączyć z inicjatywą podpisania wspólnej, samorządowej deklaracji „DbajMY o H2O”. Nikt z nas nie zastanawia się na co dzień, jak ograniczone zasoby wody pitnej posiadamy na ziemi, a ja z wykształcenia jestem inżynierem ochrony środowiska i pamiętam jeszcze z czasów studiów, jak wielkie znaczenie dla prawidłowej gospodarki wodnej miała retencja i poprawa jakości wód powierzchniowych. Dziś, jako burmistrz Wąbrzeźna, mam pewne narzędzia, które mogą pomóc mi zadbać o jakość wód w okolicy, aby mieszkańcy Wąbrzeźna mogli cieszyć się dostępem do czystej i zdrowej wody nawet w okresie suszy czy powodzi. Mają je także wójtowie, burmistrzowie i prezydenci Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gniewu, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Lubicza, Solca Kujawskiego, Stegny, Świecia, Tczewa i Torunia. Dlatego podejmuję wyzwanie dziewięciodniowego spływu kajakowego, aby zachęcać samorządy Kujaw i Pomorza do dbałości o wodę w Polsce. Tylko podejmując wspólne działania mamy realny wpływ na wodny ekosystem w Polscepodkreśla Tomasz Zygnarowski.

Trzy kluczowe działania, które może podjąć każdy samorząd w Polsce, aby zadbać o jakość wód w Polsce burmistrz Tomasz Zygnarowski zebrał w deklarację „DbajMY o H2O” i postanowił, że nie tylko sam podejmie cenne inicjatywy na rzecz poprawy jakości wód w okolicy, ale także namówi do tego innych samorządowców, w tym przedstawicieli Miasta Torunia. Całą inicjatywę wspiera Koalicja Ratujmy Rzeki, która spływ kajakowy objęła honorowym patronatem.

A to wszystko na kajakach na trasie wodnej Wąbrzeźno – Bałtyk przez Strugę Wąbrzeską, Drwęcę i Wisłę. 9 dni mozolnego spływu pełnego wodnych niespodzianek, 298 km rzek do pokonania, a na trasie 12 samorządów zachęconych do dołączenia do tej pięknej inicjatywy ochrony wód w Polsce.

Samorządowców na trasie spływu wspierać będą wąbrzeźnianie w kajakach, wśród nich najstarszy uczestnik spływu - 77-letni Ryszard Zieliński. Grupę wesprze również Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz. W Chełmnie do spływu dołączy Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powita pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik ekstremalny.

Spływ rusza w piątek, 2 lipca. W Przystani Toruń wąbrzescy samorządowcy planują pojawić się 5 lipca w godzinnach porannych. Kliknij tutaj, aby przejść do harmonogramu spływu.

Wyprawa ma jeszcze jeden cel do spełnienia - upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski.

Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku pod hasłem „Dbajmy o H2O” odbędzie się pod honorowym patronatem Koalicji Ratujmy Rzeki.

 

Informacja: Urząd Miasta Wąbrzeźno

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu budynek Szkoły Podstawowej nr 14
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend lipca.
 • Kwiaty i flagi biało-czerwone pod obeliskiem Ku czci Żołnierzy Armii Krajowej na placu Rapackiego
  Miasto
  1 sierpnia 2020 roku w Toruniu odbędą się obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
 • budynek Muzeum Twierdzy Toruń
  Inwestycje, Miasto
  Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.
 • Ciemne chmury wiszące nad drogą
  Miasto
  We środę 28 lipca 2021 r. na terenie Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, porywiste wiatry, a nawet grad.
 • grafika zachęcająca do szczepień
  Miasto
  Torunianie powyżej 65. roku życia mogą skorzystać z darmowych szczepień przeciwko pneumokokom. Miasto przystąpiło do wojewódzkiego programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych.
 • Na zdjęciu uśmiechnięty mężczyzna jest szczepiony i pokazuje kciuka w górę
  Koronawirus, Miasto
  Już nie tylko w weekend można przyjąć dawkę szczepionki przeciw COVID-19 w Toruniu bez wcześniejszej rejestracji. Od 24 lipca 2021 r. zaszczepimy się od ręki także w dni powszednie.
 • Były spektakularne skoki i triki, freestylowa bitwa, i rekordy na pumptracku, a wszystko przy dużym wsparciu toruńskiej publiczności. II Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach rozegrano 24 lipca 2021 r. na pumptrack'u na Rubinkowie.
 • Spektakularne skoki do wody, kursy nurkowania, aquafitness, turnieje w badmintona, boule i siatkówkę plażową - to tylko część atrakcji, z których mogli skorzystać 23 lipca 2021 r. uczestnicy All Day Beach Party na basenach letnich przy Campingu Tramp przy ul. Kujawskiej.
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (19-25 lipca 2021 r.) potwierdzono 2 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby w naszym mieście.
 • Poniedziałek, 26 lipca 2021 r. jest ostatnim dniem, w którym można składać wnioski o dowód osobisty w formie dokumentu elektronicznego. Od 27 lipca 2021 r. usługa na stronie www.gov.pl zostanie wyłączona, zarówno dla osób dorosłych, jak i małoletnich.
 • W weekend 24-25 lipca 2021 roku z możliwości szczepień bez rejestracji w dwóch lokalizacjach w Toruniu skorzystały 623 osoby.
 • Kościół pw. św. Jakuba został podniesiony do rangi sanktuarium – uroczystości z tej okazji odbyły się w dniu 25 lipca 2021 r.
 • Po niedawnej wizycie w Toruniu niemieckich dziennikarzy, na portalu podróżniczym 1001 Reiseträume ukazał się artykuł poświęcony corocznemu festiwalowy światła Bella Skyway Festiwal.
 • Kolejny pracowity weekend na moście drogowym Piłsudskiego. Przypominamy, w piątek 23 lipca o godzinie 22:00 most zostanie zamknięty dla aut. Dla ruchu zostanie otwarty w poniedziałek 26 lipca o godz. 5:00.