Pomysły mieszkańców czekają na głosy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pomysły mieszkańców czekają na głosy

Kultura
Data publikacji: 06 czerwca 2018
Autor: Maria Wesoła
konferencja prasowa dot. BP 2019 6.06.2018 r.

Od 16 do 25 czerwca 2018 r. będziemy głosować  na 119 projektów do Budżetu Partycypacyjnego 2019. Głosowanie odbędzie się drogą elektroniczną, pocztą tradycyjną i w dziewięciu punktach, gdzie pojawią się urny do wrzucania głosów.

7070 000 zł (6% podatku od nieruchomości, który wpłynął do miejskiej kasy w 2017 r.) to pula środków przeznaczona do podziału w Budżecie Partycypacyjnym 2019. 70 procent tej kwoty (4 949 000 zł) jest przeznaczonych na pulę lokalną (13 list lokalnych), a 30 procent (2 121 000 zł) na pulę ogólnomiejską. Pula lokalna zostanie podzielona na 13 części (zgodnie z podziałem na jednostki pomocnicze gminy – tzw. okręgi). Wg reguły wynikającej z regulaminu budżetu partycypacyjnego, połowę kwoty osiedlowej dzieli się na trzynaście równych części pomiędzy wszystkie okręgi, 1/4 proporcjonalnie do liczby mieszkańców okręgu i pozostałą 1/4 proporcjonalnie do powierzchni okręgu. Na podstawie tego podziału największa kwota przypada dla Bydgoskiego, a najmniejsza dla Czerniewic.

Wartość wszystkich 119 projektów, które trafiły na listę do głosowania to 16 730 000 zł - w przypadku niektórych osiedli wartość jest wyższa niż dostępne środki, ale są też osiedla, na których wartość projektów, które będą poddane pod głosowanie nie przewyższa dostępnej kwoty. 

Łącznie do Budżetu Partycypacyjnego 2019 wpłynęły 154 projekty. - 119 z nich, czyli 77 procent z nich znalazło się na liście do głosowania. To nieco większy procent niż w ubiegłym roku. 4 z projektów to zadania już realizowane lub zaplanowane do realizacji, 5 projektów zostało wycofanych przez wnioskodawcę a 26 odrzuconych, głównie ze względów formalnych - wyjaśnia dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT Paweł Piotrowicz.

W tym roku w procedurze Budżetu Partycypacyjnego została zastosowana dwustopniowa weryfikacja, na podstawie której 6 odrzuconych w pierwszym etapie projektów wróciło na listę do głosowania po doszczegółowieniu przez wnioskodawców. - W tym szerzej rozpatrywaliśmy i konsultowaliśmy projekty z mieszkańcami. Projekty, które zostały odrzucone miały w większości błędy formalne, ale zdarzały się również takie, co do których mieliśmy wątpliwości co do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy ogólnodostępności projektu. W trakcie weryfikacji wpływały do nas odwołania i na ich podstawie część projektów znalazła się na liście do głosowania - zaznacza skarbnik miasta Torunia Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Głosowanie na projekty będzie trwać 10 dni - od 16 do 25 czerwca. Głosować będzie można trzema drogami:

 • za pośrednictwem strony internetowej www.budzet.torun.pl,
 • przysłać kartę pocztą na adres: Urząd Miasta Torunia, ul. Wały gen. Sikorskiego 8, 87-100 Toruń,
 • wrzucić kartę do urny w wyznaczonym punkcie do głosowania:

 

Do pobrania:

Uwaga!
Tytuły projektów znajdujących się na listach są odsyłaczami do stron internetowych zawierających dodatkowe informacje o tych projektach oraz skany pierwotnych wniosków projektowych. W niektórych przypadkach zakres projektu został zmieniony - patrz kolumna "Co będzie wykonane" oraz "Uzasadnienie/Uwagi".

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.