www.torun.pl

Pomysł na toruński bulwar

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 14 maja 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Zespół projektowy Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic wygrał ogłoszony przez Toruń konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego.

21 listopada 2014 r. Gmina Miasta Toruń ogłosiła międzynarodowy, dwuetapowy konkurs studialno-realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego.

Konkurs dotyczył pasu nabrzeża Wisły o długości 2 km, znajdującego się pomiędzy mostem kolejowym a granicami niedawno zagospodarowanej przystani AZS. Obszar objęty projektowaniem objął przyległą część koryta Wisły, ograniczoną linią murów obronnych Zespołu Staromiejskiego, murami wewnętrznego pierścienia XIX-wiecznej Twierdzy Toruń oraz granicami terenów prywatnych. Celem konkursu było zebranie różnych pomysłów na właściwe zorganizowanie i zagospodarowanie tej przestrzeni i jej bezpośredniego otoczenia oraz umożliwienie wyboru najlepszego rozwiązania jej elementów – chroniącego i eksponującego historyczne, oryginalnie zachowane cechy miasta nadrzecznego, łączącego je z nowymi funkcjami.

- Bulwar Filadelfijski jest jednym z najważniejszych, najcenniejszych obszarów Torunia, na niego są zwrócone oczy wielu osób, ponieważ znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie starówki i przylega do rzeki Wisły, która nieodłącznie wiąże się z Toruniem. To kulturowe dziedzictwo naszego miasta, wpisanego na Listę UNESCO. Warto przypomnieć, że w rankingu 7 Cudów Polski panorama Torunia wraz tym obszarem zajęła drugie miejsce - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mamy rzecz najważniejszą - pomysł, w jaki sposób zagospodarować tę przestrzeń, aby pamiętać o wartości Zespołu Staromiejskiego, o rzece Wiśle i o nas, mieszkańcach, którzy chcemy w tej przestrzeni bywać, identyfikować się z nią lub o turystach, którzy patrząc na bulwar powiedzą: ach, jak tu pięknie, ciekawie, wygodnie.

Zainteresowanie konkursem było ogromne - do udziału zakwalifikowało się aż 69 zespołów projektowych z Polski i zagranicy. Ostatecznie w pierwszym etapie, który zakończył się 6 marca 2015 r., złożono 16 koncepcji. Spośród nich jury dopuściło do drugiego etapu 6 najlepiej spełniających założenia konkursu. Na dopracowanie projektów uczestnicy mieli czas do 8 maja br. Prace były zakodowane - sędziowie do samego końca konkursu nie wiedzieli, kim są autorzy 6 najlepszych projektów i wybranego z nich ostatecznie zwycięskiego. 

Organizacja konkursu została powierzona katowickiemu oddziałowi Stowarzyszenia Architektów Polskich, który w ostatnich latach organizował podobne konkursy, ma więc duże doświadczenie, zapewnia profesjonalizm działań, anonimowość i bezstronność rozstrzygnięcia.

Prace oceniało grono sędziów konkursowych w składzie:

 • dr arch. Piotr Lewicki - architekt IARP, członek Oddziału SARP w Krakowie, przewodniczący sądu
 • arch. Piotr Koziej – architekt IARP, Prezes Oddziału SARP w Toruniu, zastępca przewodniczącego sądu 
 • arch. Jacek Krych – architekt IARP, architekt krajobrazu, członek Zarządu Oddziału SARP w Katowicach 
 • prof. dr hab. arch. Sławomir Gzell - urbanista, członek Oddziału SARP w Warszawie
 • Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta 
 • Mirosława Romaniszyn – Miejski Konserwator Zabytków 
 • Maja Nakonowska – Dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta
 • arch. Anna Stasiak – Dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, członek Oddziału SARP w Toruniu
 • arch. Adam Popielewski – Dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa UMT, architekt IARP, członek Oddziału SARP w Bydgoszczy

Wyniki zostały ogłoszone 14 maja 2015 r. podczas konferencji prasowej w toruńskim CT PARK. W finale toruńskiego konkursu brało udział 6 następujących zespołów projektowych:

 1. Atelier Loos van Vliet z Holandii
 2. Kuryłowicz & Associates Sp. z o.o. z Warszawy
 3. MD Polska Sp. z o.o. ze Szczecina
 4. Pracownia 44STO Marty Gocek z Gliwic 
 5. Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic
 6. WXCA Sp. z o.o. z Warszawy

Ostatecznie wygrał projekt zespołu Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic, który został doceniony przez jury za jednorodną formę terenu zieleni podbudowującą miejski krajobraz starówki i dającą szanse mieszkańcom na samodzielne wprowadzanie różnych form aktywności. Koncepcja uznanej katowickiej pracowni, która ma na swoim koncie wiele udanych realizacji, w niewielkim stopniu ingeruje w dotychczasowy wygląd Bulwaru Filadelfijskiego. Głównym czynnikiem formującym przestrzeń ma być zieleń o różnych stopniach wysokości - od krzewów i klombów wypełnionych kwiatami i pachnącymi roślinami leczniczymi po szeroki trawnik, która ma się stać miejscem aktywności i rekreacji mieszkańców. W kilku miejscach projektanci przewidzieli proste formy architektoniczne na przedłużeniu ulic starówki: schody z terasowymi zjazdami dla niepełnosprawnych, platformy widokowe oraz zamknięte i otwarte pawilony, które będą mogły być wynajęte pod funkcje gastronomiczne. Koncepcja zakłada też ograniczenie ruchu na bulwarze poprzez zwężenie jezdni i nadanie priorytetu dla ruchu pieszych i rowerzystów. Na plus za projektem przemawiało także to, że nie narusza linii brzegowej i nie przewiduje przebudowy nabrzeża, niedawno przez miasto wyremontowanego.

I nagroda - projekt zespołu Riegler Riewe Architekci Sp. z o.o. z Katowic > POWIĘKSZ

- Warto docenić fakt, że toruński konkurs był dwuetapowy, dzięki czemu uczestnicy drugiego etapu mogli bardziej zaangażować się w dopracowanie finałowych prac, a wybór końcowy jest bardziej przemyślany - mówi przewodniczący sądu konkursowego dr arch. Piotr Lewicki, architekt IARP, członek Oddziału SARP w Krakowie. - Wszystkie finałowe prace były na wysokim poziomie, zostały przez nas przejrzane bardzo wnikliwie i nie byliśmy jednomyślni w ich ocenie. 

Chwila ootwarcia kopert i głoszenia wyników

Za zwycięską pracę konkursową jej autorzy otrzymają 20 tys. zł, ale główną nagrodą dla nich jest przyrzeczenie publiczne zawarcia umowy na wykonanie dokumentacji projektowej o wartości 1 250 000 zł oraz pełnienie nad inwestycją nadzoru autorskiego, którego koszt został oszacowany na 120 000 zł. Pozostali uczestnicy finału zgodnie z regulaminem otrzymają zwrot kosztów uczestnictwa w kwocie 10 tys. zł.

Bulwar Filadelfijski to pod względem projektowym trudny teren, obwarowany koniecznością dokonania wielu uzgodnień – konserwatorskich, środowiskowych, drogowych i wodnych, ale jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace budowlane ruszą około 2017 r. Z pewnością będą etapowane, tak by utrunienia w ruchu na tym odcinku były jak najmniejsze. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.