Pomysł na basen przy Bażyńskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pomysł na basen przy Bażyńskich

Inwestycje, Miasto, Sport
Data publikacji: 17 maja 2016
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska
Pomysł na basen przy Bażynskich

Ruszył konkurs na modernizację i rozbudowę basenu przy ul. Bażyńskich 9/17 w Toruniu oraz zagospodarowanie terenów wokół basenu. Wnioski można składać do 1 czerwca 2016 r.

Celem konkursu jest uzyskanie najlepszego koncepcyjnego rozwiązania urbanistyczno-architektonicznego, pod względem funkcji i formy dla rozbudowy budynku basenu przy ul. Bażyńskich oraz zagospodarowania terenów wokół basenu na cele rekreacyjno-sportowe.

- Ma to być obiekt nowoczesny technologicznie, wyposażony w instalacje oraz rozwiązania umożliwiające ograniczenie kosztów utrzymania budynku oraz zanieczyszczenia środowiska mówi Architekt Miasta, dyrektor Wydziału Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta Torunia Adam Popielewski. – Chcemy również by wokół basenu powstało miejsce rekreacyjno-sportowe. Zaprojektowany budynek oraz jego otoczenie powinno być przyjazne dla wszystkich użytkowników.

Konkurs jest konkursem jednoetapowym, uczestnicy składają wnioski o dopuszczenie do udziału. Wnioski można składać do 1 czerwca 2016 r. do godz. 18:00 na adres: Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Toruń, ul. Piernikarska 6,87-100 Toruń.

Basen przy ul. Bażyńskich 9-17 w Toruniu jest funkcjonującym od lat 80-tych obiektem, pierwotnie basenem zakładów „Elana", a obecnie ogólnomiejskim. Jest to obiekt codziennie wykorzystywany przez mieszkańców Torunia, w głównej mierze mieszkańców okolicznych osiedli, uczniów, pracowników firm, czy wreszcie sportowców. Jest to jedyny basen w Toruniu z niecką o głębokości 3,85m, pozwalającą na treningi skoków oraz organizację szkoleń nurkowania.

Głównym celem planowanej inwestycji jest stworzenie poprzez przebudowę, rozbudowę i ewentualnie nadbudowę nowego jakościowo obiektu w przestrzeni miasta, który będzie spełniać wszelkie współczesne wymagania stawiane przed tego typu ośrodkami.

Ma to być obiekt nowoczesny technologicznie, wyposażony w nowoczesne instalacje oraz rozwiązania umożliwiające ograniczenie kosztów utrzymania budynku oraz zanieczyszczenia środowiska, między innymi w zakresie technologii uzdatniania wody, ogrzewania, wentylacji, odzysku ciepła. Uczestnicy konkursu powinni wziąć powyższe wskazania pod uwagę i dążyć do ich spełnienia poprzez np. zastosowanie rozwiązań zmniejszających emisję CO2, wykorzystanie źródeł energii odnawialnej (np. paneli fotowoltaicznych), wykorzystanie innych technologii ograniczających koszty eksploatacji obiektu.

Zmianie ulegnie też zagospodarowanie terenów otaczających budynek basenu. Dzięki temu teren zostanie udostępniony mieszkańcom na cele rekreacyjno - sportoww.

Chcemy, żeby przebudowany basen był obiektem o wyjątkowym charakterze, z czytelnie, logicznie rozplanowaną funkcją, wygodną i intuicyjnie rozplanowanym układem komunikacyjnym. Zaprojektowany budynek oraz jego otoczenie powinno być przyjazne dla wszystkich użytkowników.

Koncepcja powinna zakładać brak barier architektonicznych dla osób niepełnosprawnych z różnymi dysfunkcjami w części nowoprojektowanej oraz likwidację istniejących barier w całości założenia.

Ważnym celem jest także uzyskanie i utrzymanie rentowności obiektu. Uczestnik konkursu powinien rozważyć i zaproponować nowe funkcje, które pozwoliłyby zwiększyć dochodowość obiektu.

>>>TUTAJ szczegóły wraz z regulaminem konkursu

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".