www.torun.pl

Pomóżmy bezdomnym przetrwać zimę

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Policja apeluje o pomoc bezdomnym

Toruńscy policjanci apelują o zgłaszanie przypadków, gdy zauważymy bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach. Jeden telefon może uratować komuś życie! – zapewniają.

Nadejście zimy i spadek temperatury powietrza niosą ze sobą duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. To trudny okres zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Właśnie dla nich największym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim wychłodzenie organizmu.

Toruńscy policjanci rozpoczęli odwiedzać miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze przekazują im ulotki i udzielają informacji o placówkach, do których mogą zgłosić się z prośbą o pomoc, ciepły posiłek lub schronienie w razie potrzeby.

Funkcjonariusze apelują również do mieszkańców o wsparcie w działaniach na rzecz pomocy osobom bez dachu nad głową.

- Gdy widzimy bezdomnych np. w okolicach dworców, śmietników, na ławkach czy klatkach schodowych zareagujmy, zadzwońmy pod numer alarmowy 112 i przekażmy służbom informację o miejscu pobytu potrzebujących osóbinformuje Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni na los innych i nie przechodźmy bez reakcji obok ludzkiego nieszczęścia. Jeden telefon umożliwi udzielenie profesjonalnej pomocy, a przede wszystkim pozwoli uratować komuś życie.

W okresie jesienno-zimowym 2017/2018 na terenie Torunia przygotowano ogółem do 225 miejsc dla osób bezdomnych (w tym 40 rezerwowych).

Wykaz placówek w Toruniu, które udzielają pomocy osobom bezdomnym:

1. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Schronisko ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 33 36, e-mail: msbm1@wp.pl.
Schronisko jest czynne 24 h, znajduje się w nim 66 miejsc noclegowych. W okresie jesienno-zimowym główny koordynator ds. pomocy dla bezdomnych mężczyzn

2. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Noclegownia ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 28 54.
Placówka dysponuje łącznie 90 miejscami noclegowymi: 50 miejsc na stałe plus 40 miejsc rezerwowych.

3. Zespół Interwencji Kryzysowej MOPR, ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 477 00 91 lub 56 477 00 92.
To miejsce dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi, w tym dla ofiar przemocy domowej, z 24 miejscami.

4. Stowarzyszenie Monar - Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Toruniu ul. Dybowska 1, tel. 56 651 35 96, 601 796 001 lub 501 738 193, e-mail: markottor@op.pl.
Ośrodek funkcjonuje przez cały rok, dysponuje 43 miejscami noclegowymi – dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Funkcjonuje w oparciu o regulaminy MONAR-MARKOT, bezdomni przyjmowani są po godz. 18 lub później (po uzgodnieniu).

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.