www.torun.pl

Pomóżmy bezdomnym przetrwać zimę

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Policja apeluje o pomoc bezdomnym

Toruńscy policjanci apelują o zgłaszanie przypadków, gdy zauważymy bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach. Jeden telefon może uratować komuś życie! – zapewniają.

Nadejście zimy i spadek temperatury powietrza niosą ze sobą duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. To trudny okres zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Właśnie dla nich największym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim wychłodzenie organizmu.

Toruńscy policjanci rozpoczęli odwiedzać miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze przekazują im ulotki i udzielają informacji o placówkach, do których mogą zgłosić się z prośbą o pomoc, ciepły posiłek lub schronienie w razie potrzeby.

Funkcjonariusze apelują również do mieszkańców o wsparcie w działaniach na rzecz pomocy osobom bez dachu nad głową.

- Gdy widzimy bezdomnych np. w okolicach dworców, śmietników, na ławkach czy klatkach schodowych zareagujmy, zadzwońmy pod numer alarmowy 112 i przekażmy służbom informację o miejscu pobytu potrzebujących osóbinformuje Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni na los innych i nie przechodźmy bez reakcji obok ludzkiego nieszczęścia. Jeden telefon umożliwi udzielenie profesjonalnej pomocy, a przede wszystkim pozwoli uratować komuś życie.

W okresie jesienno-zimowym 2017/2018 na terenie Torunia przygotowano ogółem do 225 miejsc dla osób bezdomnych (w tym 40 rezerwowych).

Wykaz placówek w Toruniu, które udzielają pomocy osobom bezdomnym:

1. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Schronisko ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 33 36, e-mail: msbm1@wp.pl.
Schronisko jest czynne 24 h, znajduje się w nim 66 miejsc noclegowych. W okresie jesienno-zimowym główny koordynator ds. pomocy dla bezdomnych mężczyzn

2. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Noclegownia ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 28 54.
Placówka dysponuje łącznie 90 miejscami noclegowymi: 50 miejsc na stałe plus 40 miejsc rezerwowych.

3. Zespół Interwencji Kryzysowej MOPR, ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 477 00 91 lub 56 477 00 92.
To miejsce dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi, w tym dla ofiar przemocy domowej, z 24 miejscami.

4. Stowarzyszenie Monar - Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Toruniu ul. Dybowska 1, tel. 56 651 35 96, 601 796 001 lub 501 738 193, e-mail: markottor@op.pl.
Ośrodek funkcjonuje przez cały rok, dysponuje 43 miejscami noclegowymi – dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Funkcjonuje w oparciu o regulaminy MONAR-MARKOT, bezdomni przyjmowani są po godz. 18 lub później (po uzgodnieniu).

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.