www.torun.pl

Pomóżmy bezdomnym przetrwać zimę

Miasto
Data publikacji: 17 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Policja apeluje o pomoc bezdomnym

Toruńscy policjanci apelują o zgłaszanie przypadków, gdy zauważymy bezdomnych potrzebujących pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach. Jeden telefon może uratować komuś życie! – zapewniają.

Nadejście zimy i spadek temperatury powietrza niosą ze sobą duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, którzy szczególnie narażeni są na działanie niskich temperatur. To trudny okres zwłaszcza dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo. Właśnie dla nich największym niebezpieczeństwem jest przede wszystkim wychłodzenie organizmu.

Toruńscy policjanci rozpoczęli odwiedzać miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze przekazują im ulotki i udzielają informacji o placówkach, do których mogą zgłosić się z prośbą o pomoc, ciepły posiłek lub schronienie w razie potrzeby.

Funkcjonariusze apelują również do mieszkańców o wsparcie w działaniach na rzecz pomocy osobom bez dachu nad głową.

- Gdy widzimy bezdomnych np. w okolicach dworców, śmietników, na ławkach czy klatkach schodowych zareagujmy, zadzwońmy pod numer alarmowy 112 i przekażmy służbom informację o miejscu pobytu potrzebujących osóbinformuje Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Pamiętajmy! Nie bądźmy obojętni na los innych i nie przechodźmy bez reakcji obok ludzkiego nieszczęścia. Jeden telefon umożliwi udzielenie profesjonalnej pomocy, a przede wszystkim pozwoli uratować komuś życie.

W okresie jesienno-zimowym 2017/2018 na terenie Torunia przygotowano ogółem do 225 miejsc dla osób bezdomnych (w tym 40 rezerwowych).

Wykaz placówek w Toruniu, które udzielają pomocy osobom bezdomnym:

1. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Schronisko ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 33 36, e-mail: msbm1@wp.pl.
Schronisko jest czynne 24 h, znajduje się w nim 66 miejsc noclegowych. W okresie jesienno-zimowym główny koordynator ds. pomocy dla bezdomnych mężczyzn

2. Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn - Noclegownia ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 623 28 54.
Placówka dysponuje łącznie 90 miejscami noclegowymi: 50 miejsc na stałe plus 40 miejsc rezerwowych.

3. Zespół Interwencji Kryzysowej MOPR, ul. Skłodowskiej-Curie 82-84, tel. 56 477 00 91 lub 56 477 00 92.
To miejsce dla bezdomnych kobiet i kobiet z dziećmi, w tym dla ofiar przemocy domowej, z 24 miejscami.

4. Stowarzyszenie Monar - Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT w Toruniu ul. Dybowska 1, tel. 56 651 35 96, 601 796 001 lub 501 738 193, e-mail: markottor@op.pl.
Ośrodek funkcjonuje przez cały rok, dysponuje 43 miejscami noclegowymi – dla kobiet, mężczyzn i dzieci. Funkcjonuje w oparciu o regulaminy MONAR-MARKOT, bezdomni przyjmowani są po godz. 18 lub później (po uzgodnieniu).

fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 20 lipca 2019 r. na toruńskiej Motoarenie odbędą się kolejne, wyjątkowe zawody żużlowe - European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • Miasto
  Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Miasto
  19 lipca 2019 roku stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oficjalnie rozpoczęli obóz w Toruniu. Tysiąc osób spędzi w grodzie Kopernika 10 dni. Przygotowano dla nich szereg atrakcji.
 • Drogi, Miasto
  Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • 27 lipca 2019 roku, o godz. 9:00 odbędzie XVIII toruński Top-Cross Maraton. Jest to jeden z nielicznych maratonów, podczas którego nie ma limitu czasu a każdy uczestnik jest klasyfikowany według przebiegniętego dystansu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II powstanie pierwszy w Toruniu „zielony przystanek”. Takie rozwiązanie nie tylko uprzyjemni oczekiwanie pasażerom i da im jeszcze większą ochronę przed słońcem, ale także wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
 • Przy przebudowie okolic pl. Rapackiego budowlańcy trafiają na wiele ciekawych reliktów archeologicznych. Zdarza się, że odkrycia zaskakują nawet archeologów. Prace prowadzone są pod nadzorem archeologów z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Obecnie prace  toczą się na Wałach gen. Sikorskiego oraz ul. Chopina.  Niemal od pierwszego dnia robót pod ziemią...
 • Rada Miasta Torunia na najbliższej sesji zajmie się regulaminem określającym wysokość oraz warunki przyznawania niektórych składników wynagrodzenia dla nauczycieli toruńskich placówek oświatowych.
 • W naborze uzupełniającym do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych uczniowie mają do dyspozycji 885 miejsc, czyli o 118 miejsc więcej niż osób niezakwalifikowanych w I etapie rekrutacji.