Pomoc dla seniora | www.torun.pl

Pomoc dla seniora

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 26 października 2020
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu senior zakłada maseczkę

Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.

Zgodnie z obostrzeniami obowiązującymi od soboty, 24 października 2020 r. osobom powyżej 70. roku życia zaleca się pozostawanie w domach. Seniorzy przemieszczać mogą się nadal w trzech sytuacjach: aby wykonać czynności zawodowe, zaspokoić niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego oraz w celu wzięcia udziału w obrzędach religijnych.

Zalecenie to podyktowane jest dużym współczynnikiem śmiertelności osób powyżej 70. roku życia na COVID-19.

Udział zgonów w przedziałach wiekowych - COVID-19
Pomoc dla seniorów odbywa się głównie poprzez rządowy program „Wsparcie dla seniorów”, który realizowany będzie do 31 grudnia 2020 r. Skorzystać z niego mogą osoby w wieku od 70 lat, a w szczególnych przypadkach, pomoc może być udzielona również osobie młodszej.

W ramach Korpusu uruchomiona została specjalna, bezpłatna infolinia przeznaczona dla seniorów (tel. 22 505 11 11). Za jej pośrednictwem osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu. Może to być dostarczenie artykułów podstawowej potrzeby, w tym artykułów spożywczych, środków higieny osobistej czy też pomoc np. w sprawach urzędowych (jeżeli ich zakres nie wymaga upoważnień seniora lub udostępnienia danych wrażliwych), wyprowadzeniu psa, itp. 

- Zgłoszenia z infolinii przekierowane zostają do miejsca zamieszkania seniora. Jeśli do tego systemu zadzwoni osoba z Torunia, to zgłoszenie trafi do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinnieprzybliżył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Korzystanie z infolinii, a także udzielenie pomocy, np. zrobienie i dostarczenie zakupów jest bezpłatne. Senior korzystający ze wsparcia w ramach Korpusu pokrywa jedynie koszty ewentualnych zakupów. Pieniądze przekazywane mają być przed zrobieniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustala indywidualnie ośrodek pomocy społecznej podczas pierwszego kontaktu z potrzebującym. 

W tym zadaniu Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wspierać będą grupy wolontariuszy:

 • Związek Strzelecki oddział Toruń im. 63 Pułku Piechoty
 • Jednostka Strzelecka Toruń 19 – 09
 • Wojska Obrony Terytorialnej
 • Rycerze Chorągwi Zaciężnej Toruń

O pomoc seniorzy mogą się również zgłosić bezpośrednio do toruńskiego Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie pod całodobowym numerem 56 477 00 91 i 56 477 00 92. Można tam zgłosić potrzebę, m. in. zrobienia zakupów, wykupienia leków, wsparcia psychologicznego, rozmowy telefonicznej. Tak jak w przypadku rządowego programu - senior nadal pokrywa koszty zakupów.

Infografika - pomoc dla seniorów

Kliknij i powiększ

Dla najbardziej potrzebujących MOPR prowadzi także akcję dostarczania bezpłatnych posiłków.

- Do osób objętych pomocą społeczną w Toruniu, które są w trudnej sytuacji materialnej, codziennie trafia 100 posiłków. Obecnie szukamy sponsorów, którzy będą mogli wspomóc te działaniapowiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Warto wspomnieć, że trwają także przygotowania do intensyfikacji działań wolontariatu na rzecz seniorów organizowanego przez „Twarde Pierniki” przy współpracy z Samorządem Studenckim UMK. Ponadto w ramach zadania publicznego na rzecz seniorów, w Kamienicy Inicjatyw 65+ funkcjonuje Punkt Informacji dla seniora, w którym udzielane są informacje i porady na tematy dotyczące bieżącej sytuacji.

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.