Pomnik Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pomnik Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku

Miasto
Data publikacji: 22 marca 2018
Autor: Magdalena Winiarska

W Toruniu wzniesiony zostanie pomnik Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku – taka jest jednogłośna decyzja radnych miasta.

Podczas 49. sesji Rady Miasta Torunia w dniu 22 marca 2018 roku podjęta została uchwała o wzniesieniu pomnika Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku. W sesji wziął udział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który przedstawił rys historyczny wydarzeń z 1939 roku, które pomnik ma upamiętnić. – Zwróciłem się do prezydenta RP Andrzeja Dudy, bo objął tę inicjatywę honorowym patronatem. Dzięki temu ta historia może stać się znana w całym kraju, nie tylko na terenie dawnego województwa pomorskiego. Jesteśmy to winni ofiarom tej strasznej zbrodni powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na przełomie września i października 1939 roku rozstrzelanych zostało około 30 000 mieszkańców przedwojennego województwa pomorskiego, którego stolica mieściła się wówczas w Toruniu. Dokonali tego członkowie organizacji Selbstschutz Westpreussen, która skupiała miejscowych Niemców, działających pod nadzorem SS. Takie tragiczne zdarzenia miały miejsce w niemal 360 miejscowościach tego województwa. Historycy wciąż nie mają pewności, ile było ofiar na terenie dawnego województwa pomorskiego, sprawcy bowiem niszczyli wszelką dokumentację i zacierali ślady zbrodni poprzez wydobycie i spalenie latem 1944 roku ciał ofiar. Większość ze sprawców uniknęła pociągnięcia do odpowiedzialności karnej.

Jak przypomniał prezydent Michał Zaleski, w listopadzie 2016 roku sejmik województwa kujawsko-pomorskiego i sejmik województwa pomorskiego zgodnie uchwaliły, że powinien powstać pomnik upamiętniający ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku. Jako jego lokalizację wskazano Toruń. Spośród wytypowanych miejsc, gdzie pomnik mógłby stanąć, wybrano zieleniec położony przy ulicach Uniwersyteckiej i gen. J.H. Dąbrowskiego. - Zdecydowałem się przedłożyć Państwu ten projekt z dwóch przyczyn. Pierwsza związana jest z tragiczną historią masowych mordów na terenie województwa pomorskiego, którego stolicą Toruń był do 1939 roku. A to stolicy przynależny jest symbol pamięci o tych, którzy zostali pomordowani na tych terenach. Druga to przyczyna topograficzno-geograficzna, dotycząca tej lokalizacji. W wyniku przeprowadzonej kwerendy uznaliśmy, że sąsiedztwo zespołu staromiejskiego oraz pomników pamięci  jest właściwepowiedział prezydent Michał Zaleski.

Inicjatorem idei pomnika jest Roman Knitter, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pomorza. Projekt pomnika jest już gotowy, jego autorem jest Zbigniew Mikielewicz. Jest to prosta bryła, która przywołuje zburzony dom, w który zatopiony jest ołów – symbol amunicji, którą zabito mieszkańców naszego regionu. Na tym elemencie ołowianym zostaną wyryte nazwy wszystkich miejscowości, których doszło do tych tragicznych zdarzeń. Pomnik osadzony będzie w otoczeniu zieleni, co przywołuje także miejsca rozstrzeliwań; zwykle były to lasy. Te miejsca symbolizować będą zatopione w trawę białe kamienie. - Będę Pana Prezydenta prosił o zawarcie porozumienia, by dysponentem tego terenu był samorząd województwa. Jest to miejsce ważne dla całego województwa, miejsce symboliczne, łączące historię ze współczesnością – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

- Chcielibyśmy, aby poświęcenie i odsłonięcie pomnika nastąpiło na początku października. To termin także symboliczny,  bo w takim czasie dochodziło do rozstrzeliwań. Połączone to będzie z wyjątkową sesją, która odbędzie się w budynku Urzędu Marszałkowskiego – będzie to wspólna sesja sejmików województwa kujawsko-pomorskiego i pomorskiego – zapowiedział marszałek Piotr Całbecki.

Aby pozyskać środki na budowę pomnika i zagospodarowanie terenu, przeprowadzona zostanie zbiórka. Włączeni w nią zostaną m.in. harcerze - już 14 kwietnia 2018 roku podczas Kujawsko-Pomorskiego Złazu, który odbędzie się w Toruniu.Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Grafika informująca o głosowaniu w Budżecie Obywatelskim na rok 2023
  Miasto
  3 października 2022 r., minutę przed północą, kończy się głosowanie w Budżecie Obywatelskim na rok 2023. To ostatni moment, żeby oddać swój głos.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.