www.torun.pl

Pomagamy osobom z niepełnosprawnością

Miasto
Data publikacji: 30 maja 2019
Autor: Maria Wesoła

Od 1 czerwca 2019 r. w Toruniu działa Karta Osoby z Niepełnosprawnością. To kolejna po świadczeniu 100 zł miesięcznie w programie "Pomagamy" propozycja Gminy Miasta Toruń dla mieszkańców z niepełnosprawnością.

Z szacunków wynika, że w Toruniu żyje około 23-24 tys. osób z niepełnosprawnością.  To duża grupa osób, do której kierowane są systematyczne działania Gminy Miasta Toruń, w celu poprawy codziennego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, dostępu do świadczeń publicznych oraz oferty usługowo-handlowej na terenie miasta.

Toruńska Karta Osoby z Niepełnosprawnością to działanie realizowane na podstawie Programu Działań Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością na lata 2014 -2020, przyjętego uchwałą Nr 83/19 Rady Miasta Torunia z dnia 7 marca 2019r. oraz Zarządzenie PMT 91/2019 w sprawie wprowadzenia Regulaminu przyznawania, wydawania i korzystania z Toruńskiej Karty Osoby z Niepełnosprawnością oraz określenia jej wzoru.

Od 1 czerwca 2019 r. można wnioskować o wydanie Toruńskiej Karty Osoby z Niepełnosprawnością. Odbiorcy, którzy będą mogli ubiegać się o wydanie TKOzN to:

        ◦ osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności w wieku do 16 roku życia i ich opiekunowie,
        ◦ osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w wieku od 16 do 18 roku życia i ich opiekunowie,
        ◦ osoby powyżej 18 roku życia z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności,
        ◦ osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności i ich opiekunowie.

Wnioski o wydanie karty w formie papierowej będą dostępne w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia, w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej ( ul. Fałata 39 ). Formularz wniosku do wypełnienia dostępny jest na stronie internetowej www.torun.pl.

Informacja o  partrnerach, którzy oferują zniżki w ramach karty, będzie zamieszczona i aktualizowana na stronie Urzędu Miasta Torunia, a przedsiębiorca jako potwierdzenie współpracy otrzyma plakietkę, aby umieścić ją w widocznym miejscu udzielania ulg i zniżek.

- Uruchamiamy działanie, które będzie zbliżone do funkcjonowania Toruńskiej Karty Seniora i Karty Dużej Rodziny. Od 1 czerwca Karta obejmie również osoby z niepełnosprawnościami. Możemy zaproponować rozwiązanie, które podkreśli ich pełnoprawność w dostępie do produktów i usług, oferowanych przez partnerów. Karta będzie dokumentem udostępnionym na wniosek i na jej podstawie będzie można korzystać z ulg i rabatów na zakupy i usługi. Lista partnerów systematycznie rośnie, mamy nadzieję, że będzie ich się przyłączać coraz więcej. Wnioski o wydanie karty mogą być składane zarówno w formie elektronicznej jak i papierowej - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas briefingu prasowego 30 maja 2019 roku.

 Wciąż poszukujemy partnerów, którzy chcieliby zaoferować zniżki na swoje usługi w ramach karty. Zgłoszenia przyjmuje Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UMT przy ul. Fałata 39, nr tel. 56 611 8454.

- Wsparcie Gminy Miasta Toruń to bardzo ważne i potrzebne działania, które pomogą wielu osobom niepełnosprawnym. Świadczenie 100 zł miesięcznie to jedyne taki dodatek miejski dla każdego dziecka z niepełnosprawnością, a Karta Osoby z Niepełnosprawnością pozwala korzystać ze zniżek na przykład z tak ważnych dla nas usług fizjoterapeutycznych, ale także z ofert muzeów, restauracji czy kawiarni - zaznaczył działacz społeczny na rzecz osób niepełnosprawnych Jakub Wiśniewski.

Lista Partnerów Toruńskiej Karty Osoby z Niepełnosprawnością (stan na 29.05.2019 r.)


1 maja 2019 r. ruszył natomiast nabór wniosków na świadczenie w wysokości 100 zł miesięcznie na każde dziecko zamieszkujące na terenie Gminy Miasta Toruń, legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, do ukończenia 18 roku życia.
Prawo do świadczenia jest uzależnione od zamieszkiwania dziecka i wnioskodawcy na terenie Gminy Miasta Toruń. Program obejmuje również dzieci legitymujące się orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.

Przyznanie świadczeń w ramach programu nie jest uzależnione od spełnienia jakiegokolwiek kryterium dochodowego. Na podstawie danych Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu ze stycznia 2019 r. odnośnie liczby orzeczeń wydanych osobom do 18. roku życia, szacujemy, że  programem może zostać objętych ok. 1 400 dzieci.

O świadczenie może ubiegać się faktycznie sprawujący opiekę nad dzieckiem rodzic, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka. Świadczenie w ramach programu „POMAGAMY – Toruński program wsparcia rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnością mieszkających na terenie Gminy Miasta Toruń nalata 2019 – 2023” przysługuje w okresie jego obowiązywania (maj 2019 r. – grudzień 2023 r.).

Strona programu "POMAGAMY".

Według stanu na dzień 11 czerwca 2019 r. złożono 468 wniosków. Wypłaty świadczeń dla wniosków złożonych w maju i czerwcu 2019 roku będą realizowane z wyrównaniem od maja 2019 roku, świadczenie dla wniosków składanych od 1 lipca będzie wypłacane od miesiąca złożenia wniosku. Realizacją programu zajmuje się Zespół ds. świadczeń dla dzieci Toruńskiego Centrum Świadczeń Rodzinie.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, MZK
  Od 1 września 2019 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu toruńskiej komunikacji miejskiej. Jednym z głównych powodów jest potrzeba zwiększenia oferty przewozowej dla uczniów, których podwójne roczniki rozpoczną naukę w szkołach ponadpodstawowych.
 • Kultura, Miasto
  W najbliższych dniach Toruń opanują setki tysięcy turystów. Ruszyła jedenasta edycja Bella Skyway Festival, która potrwa do niedzieli!
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Biznes, Miasto
  Urząd patentowy RP przyznał prawo ochronne dla wspólnego znaku towarowego Made in Toruń. To oznacza, że certyfikat jakości, jakim posługuje się część toruńskich firm, jest chroniony na podstawie przepisów prawa o własności przemysłowej.
 • Miasto
  Ogród Zoobotaniczny zaprasza w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. na festyn rodzinny na zakończenie wakacji.
 • Nowa Zamojska
  Drogi, Inwestycje
  Zakończyła się budowa ulicy Zamojskiej w Toruniu. Gruntowa ulica na osiedlu Bielawy Grębocin dziś wygląda zupełnie inaczej niż kilka miesięcy temu.
 • Pod koniec sierpnia Toruń czekają wielkie siatkarskie emocje - Mistrzostwa Polski w siatkówce plażowej. Kibice mogą już za darmo odbierać bilety.
 • 20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.
 • 20 sierpnia 2019 r. przedstawiciele miasta wizytowali trwającą adaptację Koszarów Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Nowy oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu ma być otwarty w przyszłym roku.
 • Toruńscy drogowcy poprawią bezpieczeństwo i płynność przejazdu na ulicy Poznańskiej, na wysokości nowego cmentarza. Wszystko to za sprawą zatoki przystankowej, która powstaje w tym miejscu. W ramach inwestycji wybudowany będzie także chodnik i zostanie ustawiona wiata. Obecnie autobusy komunikacji miejskiej zatrzymują się na jezdni, na wysokości...
 • Miasto uruchomiło specjalną podstronę z informacjami o nadchodzących wyborach do Sejmu RP i do Senatu RP, które odbędą się 13 października 2019 r.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 roku torunianie zarabiali przeciętnie 4629 zł i 36 groszy brutto miesięcznie.
 • Na tegorocznym, 11. Bella Skyway Festival pojawi się instalacja dotycząca komunikacji miejskiej. Będzie wyświetlana m.in. na autobusie Miejskiego Zakładu Komunikacji.