Polski Związek Łowiecki świętował 100-lecie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Polski Związek Łowiecki świętował 100-lecie

Miasto
Data publikacji: 16 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Polski Związek Łowiecki świętował 100-lecie

W 2023 roku Polski Związek Łowiecki świętuje 100-lecie istnienia. Zarząd Okręgowy Toruń swoje oficjalne uroczystości zorganizował 16 września br. na Rynku Nowomiejskim.

- Jest to ważny moment, ważna chwila jakże trafnie opatrzona mottem, na które wszyscy powinniśmy zwrócić uwagę: „opowieść o budowaniu państwa polskiego, jego przyrody i dziedzictwa narodowego”. To jest motto 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego i na to w ten sposób spójrzmy także w tej naszej lokalnej, okręgowej działalności tych, którzy zdecydowali się tworzyć właśnie nasza toruńską organizację łowiecką – mówił w sowim wystąpieniu Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Polski Związek Łowiecki powstał w 1923 r. – pierwotnie jako Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich. Obecną nazwę przyjęto w 1936 r. Na czele całego Polskiego Związku Łowieckiego stoi przewodniczący Paweł Lisiak z godnością „łowczego krajowego”. Centralna gala jubileuszowa 100-lecia PZŁ odbyła się w Warszawie w Filharmonii Narodowej 10 maja 2023 r. 16 września 2023 roku w Toruniu odbyły się uroczystości zorganizowane przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu. Na jego czele stoi przewodniczący Piotr Pawlikowski. Jego oficjalny tytuł to „łowczy okręgowy”.

Okręg toruński leży w północno-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego, obejmuje powiaty: brodnicki, chełmiński golubsko-dobrzyński, grudziądzki, toruński, wąbrzeski i nowomiejski. Powierzchnia okręgu to 517 772 ha w tym 117 333 ha lasów (ok. 22,7 %). Powierzchnia użytkowa łowisk Okręgu jest podzielona na 71 obwodów łowieckich. W Okręgu Toruńskim zarejestrowane są 52 koła łowieckie i 2445 myśliwych. Jest to środowisko tradycyjnie męskie, ale także z tej racji wskazuje się na cenioną obecność pań, które w środowisku łowieckim nazywane są Dianami. Skupione są one w Klubie Dian. Pań w Okręgu Toruńskim jest 119.

- Na terenie Torunia nie ma kół łowieckich, ale korzystamy z dobrodziejstwa pomocy Polskiego Związku Łowieckiego naszego okręgowego. Wtedy, kiedy mieliśmy taką pasożytniczą obecność na terenach miejskich królików, w odłowie ich pomagaliście nam. Wtedy, kiedy zagrożenie obecnością dzików na terenie miasta było już dostrzegalne, również w sytuacji koniecznej odstrzału redukcyjnego pomagaliście nam. To przykłady z terenu miasta, silnie zurbanizowanego obszaru, ale w tych 117 ha terenów leśnych prowadzicie również gospodarkę leśną, dokarmcie zwierzynę, a przy tym szerzycie ideę ochraniania przyrody, troski o środowisko naturalne, a także o równowagę ekologiczną – dodawał Prezydent Torunia.

W podziękowaniu za obecność Przezydent Michał Zaleski przekazał na ręce łowczego okręgowego Piotra Pawlikowskiego obraz z widokiem Torunia.

Na uroczystości obecny był też zastępca Prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz. 

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...