Polska Misja Historyczna podsumowała dorobek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Polska Misja Historyczna podsumowała dorobek

Miasto
Data publikacji: 19 września 2023
Autor: Marcin Pryka

Uroczyste publiczne posiedzenie Rady Naukowej Misji, które odbyło się we wtorek 19 września 2023 roku w Toruniu, było okazją do przypomnienia o okolicznościach powstania tej naukowej placówki zagranicznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz uczczenia osób zaangażowanych w jej powstanie i działalność.

W 2021 roku Polska Misja Historyczna obchodziła jubileusz 20-lecia działalności, pandemia utrudniła jednak odpowiednie uczczenie tego wydarzenia. We wtorek 19 września 2023 r. na terenie Wydziału Nauk Historycznych UMK przy ul. W. Bojarskiego 1 w Toruniu odbyło się uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Polskiej Misji Historycznej.

Posiedzenie otworzył przewodniczący Rady Naukowej Misji prof. dr hab. Andrzej Radzimiński, który przedstawił kilka refleksji o początkach placówki. Zaproszonych gości powitali JM Rektor prof. dr hab. Andrzej Sokala, dziekan WNH UMK prof. dr hab. Stanisław Roszak oraz dziekan Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu prof. dr hab. Thomas Baier. Historię oraz działalność Polskiej Misji Historycznej omówili prof. dr dr hab. Leszek Zygner i dr Renata Skowrońska

Następnie odbyła się laudacja dla prof. dr. hab. Helmuta Flacheneckera wygłoszona przez prof. dr. hab. Janusza Tandeckiego oraz wręczenie księgi pamiątkowej Zwischen der Geschichte von Ereignissen, Phänomenen und Prozessen. Prof. dr. hab. Helmut Flachenecker otrzymał Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, a także Medal za zasługi dla Wydziału Prawa i Administracji. W uroczystym posiedzeniu Rady Naukowej wziął udział wiceprezydent Torunia Paweł Gulewski, który wręczył profesorowi Flacheneckerowi okolicznościowy upominek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika.

W holu głównym budynku Wydziału Wydawnictwo Naukowe UMK zaprezentowało publikacje Polskiej Misji Historycznej. Jest tam także prezentowana wystawa „Różne drogi odbudowy. Doświadczenia i spostrzeżenia w odnawianiu miast Polski i Frankonii po 1945 roku”.

Polska Misja Historyczna powstała 1 sierpnia 2001 r. w Getyndze dzięki inicjatywie historyków z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz historyków niemieckich związanych z Instytutem Historycznym Maxa Plancka w Getyndze. Do zadań tej stacji – realizowanych do 2008 roku w Getyndze – należało między innymi przygotowanie pobytów stypendialnych polskich historyków, odczytów w Polsce i Niemczech oraz organizowanie i współorganizowanie konferencji. Likwidacja Instytutu Historycznego Maxa Plancka zmusiła członków Rady Naukowej Misji do podjęcia poszukiwań nowej siedziby. Od września 2009 roku Polska Misja Historyczna działa przy Uniwersytecie Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, jednej z najstarszych i najlepszych niemieckich szkół wyższych.

Polska Misja Historyczna jest placówką naukową Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (organizacyjnie związaną z Wydziałem Nauk Historycznych tej uczelni), której działalność prowadzona jest we współpracy z Uniwersytetem Juliusza i Maksymiliana w Würzburgu, Uniwersytetem Jagiellońskim, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Celem Polskiej Misji Historycznej jest inicjowanie, wspieranie współpracy między polskimi i niemieckimi ośrodkami naukowymi oraz badaczami specjalizującymi się w szeroko rozumianych naukach historycznych, a także upowszechnianie wyników prowadzonych badań.

Zakres działalności i realizowane przedsięwzięcia:

 • wspieranie rozwoju polskich badań naukowych: poprzez ułatwianie kwerendy bibliotecznej i archiwalnej w Niemczech (organizowanie konkursów stypendialnych oraz opieka nad gośćmi naukowymi), realizowanie i wspieranie międzynarodowych projektów badawczych itp.;
 • popularyzacja osiągnięć naukowych: organizacja i współorganizacja konferencji, seminariów, odczytów, wykładów, wystaw;
 • publikacja wyników badań naukowych: rocznik Biuletyn Polskiej Misji Historycznej oraz inne publikacje.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
  Kultura, Miasto, Sport
  Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Miasto
  9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
 • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
  Miasto
  W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
 • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
 • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
 • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
 • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.