Polska Marka Turystyczna – druga edycja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Polska Marka Turystyczna – druga edycja

Miasto
Data publikacji: 19 lipca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Prezydent Michał Zaleski pokazuje statuetkę Polskiej Marki Turystycznej, obok stoją Iwona Michałek, sekretarz stanu, Andrzej Gut-Mostowy - sekretarz stanu i Rafał Szachta - prezes Polskiej Organizacji Turystycznej

W Muzeum Toruńskiego Piernika ogłoszona została druga edycja projektu Polska Marka Turystyczna. Toruń tytuł ten otrzymał już w 2019 roku.

Informacje o drugiej edycji projektu pn. „Polska Marka Turystyczna” przekazali wiceministrowie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii Iwona Michałek i Andrzej Gut-Mostowy w dniu 19 lipca 2021 r. przed Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Miejsce to było nieprzypadkowe, miasto Toruń jest jednym z pięciu miejsc w Polsce, które tytuł Polskiej Marki Turystycznej otrzymało w pierwszej edycji projektu w roku 2019.

- Polskie Marki Turystyczne to program, który jest okazją i szansą do podjęcia współpracy na rzecz popularyzacji godnych polecenia i wartych odwiedzenia miejsc oraz promocji dobrych praktyk w obszarze turystykipowiedział sekretarz stanu Andrzej Gut-Mostowy. - Toruń jest dobrym przykładem turystyki zrównoważonej ze środowiskiem społecznym, przyrodniczym i kulturowym. Miasto może być wzorcem budowy i promocji marek turystycznych - zostało laureatem ub. konkursu - dlatego właśnie tutaj ogłaszamy kolejną edycje projektu. Toruń poprzez dywersyfikację ruchu turystycznego, stał się w ostatnich latach turystycznym motorem napędowym dla całego regionu – dodał.

Projekt „Polskie Marki Turystyczne” został opracowany w 2019 roku przez ówczesne Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną. Projekt wpisany jest także do Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Jak zapowiedziano podczas spotkania, uruchomienie naboru wniosków planowane jest na pierwszy tydzień sierpnia 2021 r.  Zgłoszenia będzie można dokonać przy użyciu formularza zgłoszeniowego, który będzie opublikowany na stronie internetowej polskiemarkiturystyczne.gov.pl.

O tytuł „Polska Marka Turystyczna” mogą ubiegać się: organizacje, samorządy terytorialne i gospodarcze, instytucje, spółki, fundacje, stowarzyszenia, przedsiębiorcy prywatni, organizatorzy turystyki oraz inne jednostki, których jednym z celów lub zadań statutowych jest promocja turystyki.

- Tytuł Polska Marka Turystyczna otwiera zupełnie nową drogę promocyjną dla miasta. Jesteśmy wspólnie z Polską Organizacją Turystyczną tym podmiotem, który uczestniczy w przedsięwzięciach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, np. targach, prezentacjach, a także wydarzeniach prowadzonych zdalnie, jak webinaria, dyskusje, spotkaniamówił prezydent Michał Zaleski. Prezydent podkreślił, że poszerzenie grona laureatów tytułu spowoduje zdrową konkurencję na polu promocji miasta i rozwoju turystyki. W Toruniu w tym względzie cały czas wiele się dzieje – powstają nowe atrakcje, jak Muzeum Twierdzy Toruń, nacisk kładziony jest na rozwój miejsc rekreacji i wypoczynku w kontakcie z przyrodą. Po spotkaniu prezydent był przewodnikiem ministra Andrzeja Guta-Mostowego i Rafała Szlachty, prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej po atrakcjach Torunia, takich jak Muzeum Toruńskiego Piernika, Katedra śś. Janów, Ratusz Staromiejski czy uliczki zespołu staromiejskiego.

- Turystyka to przede wszystkim usługi, czyli nowe lub dodatkowe miejsca pracy. Warto też podkreślić znaczenie jakości w turystyce, za którą stoją profesjonalne kadry. To jeden z najistotniejszych czynników warunkujący jakość pracy świadczonej w tym sektorze polskiej gospodarki. Turystyka rozwijająca się w oparciu o lokalne zasoby, odpowiednio przygotowane kadry, energię i kreatywność mieszkańców, to szansa na budowanie unikalnej oferty, która przyciągnie turystów, również w miejsca obecnie mniej popularne – dodała sekretarz stanu Iwona Michałek.

Przyznanie tytułu Polskiej Marki Turystycznej wiąże się z wieloma korzyściami, które wpływają na potencjał turystyczny miast i regionów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oferuje im wsparcie o charakterze ekspercko-doradczym, udział w szkoleniach z zakresu zarządzania, promocji, aspektów prawnych, RODO, prezentację w broszurze informacyjnej o laureatach projektu, możliwość korzystania z systemu identyfikacji wizualnej projektu. Laureaci biorą także udział w działaniach promocyjnych realizowanych przez Polską Organizację Turystyczną m.in. prezentacje w ramach podróży dla mediów, w tym blogerów, publikacje w mediach POT, udział w kampaniach promocyjnych na ryku krajowym (w 2020 r. „Odpoczywaj w Polsce”). Zostaną także włączeni do kampanii „Turystyczna Szkoła”, promującej projekt skierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i średnich, w ramach którego stworzona zostanie baza materiałów dydaktycznych dla nauczycieli oraz baza scenariuszy wycieczek szkolnych.

Pierwszy nabór do projektu wystartował w 2019 r. Do udziału w konkursie zgłosiło się wówczas 117 miast i regionów. Procedura konkursowa polegała m.in. na złożeniu szczegółowej i wielostronicowej aplikacji opisującej markę oraz procesy zarządcze. Do Torunia przejechali również na parę dni przedstawiciele ministerstwa, aby osobiście poznać potencjał miasta i jakość zarządzania turystycznego. Ostatnim etapem była analiza i ocena zgłoszeń przez jury projektu. Wręczenie tytułów odbyło się 16 września 2019 roku w Reducie Banku Polskiego w Warszawie. Wraz z Toruniem tytuł Polskiem Marki Turystycznej otrzymali: Marka Beskidy, Kraina Lessowych Wąwozów, Lublin i Śląsk Cieszyński. Przyznano wówczas także 6 tytułów Polska Marka Turystyczna – kandydat, tym obszarom, które posiadają potencjał, aby w przyszłości stać się rozpoznawalną marką turystyczną.  Należały do nich: Jura Krakowsko-Częstochowska, Mazury Zachodnie, Ziemia Świętego Krzyża, Zamość, Szlak wokół Tatr oraz Puszcza Białowieska.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.