Póki Polska żyje w nas | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Póki Polska żyje w nas

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 maja 2022
Autor: Natalia Przytarska
Grafika Póki Polska żyje w nas

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na nowy projekt "Póki Polska żyje w nas" łączący w sobie muzykę, historię i literaturę. Wydarzeniu przyświeca idea ukazania i promocji polskiego dziedzictwa muzycznego z pomocą odniesień do literatury i historii regionu, jak i całego kraju. Między 19 maja a 4 czerwca odbędą się dwa koncerty symfoniczne, koncert kameralny, koncerty dla dzieci, gry miejskie, prelekcje, wykład oraz koncert orkiestry wojskowej z towarzyszeniem chóru.

Głównym celem, jaki przyświeca Toruńskiej Orkiestrze Symfonicznej, jest prezentacja dzieł nacechowanych ideami patriotyczno–wyzwoleńczymi, które podnosiły na duchu oraz poruszały i wciąż oddziałują na emocje odbiorców. Z pomocą kompozycji inspirowanych twórczością A. Mickiewicza, ks. J. Twardowskiego, M. Konopnickiej czy B. Leśmiana publiczność będzie miała okazję przypomnieć lub przybliżyć sobie poezję od XIX i XX wieku, jednocześnie zwiększając świadomość na temat wydarzeń historycznych oraz ich roli. Zorganizowane zostaną koncerty: kameralny z udziałem tria Krzysztofa Napiórkowskiego, crossoverowy koncert symfoniczny z udziałem TOS oraz ukraińskiego zespołu Haydamaky oraz recytatorów: Andrzeja Stasiuka i Roberta Więckiewicza, prelekcja wprowadzająca w tematykę i charakter koncertu a także koncerty dla najmłodszych.

Grafika zapowiadająca koncert w ramach Póki Polska żyje w nas

Część poświęconą historii wypełnią gry miejskie łączące pokolenia, wykład na temat motywów niepodległościowych w muzyce polskiej, koncert Orkiestry Wojskowej z Torunia z towarzyszeniem Chóru Medici Cantares oraz solistów Agaty Glejt, Janusza Żaka, Dominika Sierzputowskiego, prelekcji oraz koncertu symfonicznego wieńczącego projekt. Finał projektu to przede wszystkim przedstawienie wielkiego męża stanu i patrioty Ignacego Jana Paderewskiego, który całe swoje życie poświęcił ojczyźnie i walce o niepodległość na wielu polach, zarówno jako premier, minister spraw zagranicznych czy Przewodniczący Rady Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej oraz kompozytor i pianista. I to właśnie jego dzieła zabrzmią na zakończenie projektu. Symfonia h-moll op. 24 Polonia, napisana z okazji obchodów 40-lecia Powstania Styczniowego, wykorzystuje motyw melodii Mazurka Dąbrowskiego oraz motywu przemocy z marsza żałobnego ukazując w ten sposób zestawienie dwóch zmagających się ze sobą idei – nadziei i zwycięstwa. Utwór zostanie wykonany w Toruniu po raz pierwszy.

Niskie ceny biletów oraz część bezpłatnych wydarzeń pozwolą na zwiększony dostęp publiczności do tego wyjątkowego projektu. Broszury z informacjami nt. programu oraz dziejami odzyskania przez Polskę niepodległości dodatkowo ułatwią zrozumienie niełatwej i przewrotnej historii naszego kraju.

Projekt został dofinansowany ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku


PROGRAM

Póki Polska żyje w nas - program 2022

Kliknij w obraz, aby przejść do szczegółowego programu

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.